Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Úrazy chrbtice: Pacientmi sú zberači, skokani aj motorkári

15.09.2011 (29/2011) Profesor MUDr. Peter Šimko z Kliniky úrazovej chirurgie na bratislavských Kramároch má v tomto období veľa práce.
Úrazy chrbtice: Pacientmi sú zberači, skokani aj motorkári
So zraneným netreba zbytočne hýbať, prvoradá je však záchrana života.
Autor fotografie: Shutterstock

Aké sú príčiny úrazov chrbtice?

Teraz sú to najmä pády z ovocných stromov. Občas sa zdá, že pacienti nám pribúdajú podľa toho, aké plody práve dozrievajú. Doteraz to boli čerešne, marhule, na jeseň to budú orechy. V letných mesiacoch sa množia aj havárie motorkárov, kde poškodenie chrbtice býva súčasťou mnohopočetných zranení. Častou príčinou poranení, najmä krčnej chrbtice, sú autonehody. Samozrejme, v lete sú to tiež tie nešťastné skoky do vody.

Opakujú sa každý rok?

Áno, ale mám pocit, že ich je čoraz menej. Osveta a najmä zverejňovanie vážnych následkov týchto úrazov zrejme konečne začínajú zaberať. Mladých ľudí to odrádza, ale pod vplyvom alkoholu často zabúdajú na opatrnosť a skáču aj do plytkej či do neznámej vody. Máme i kuriózne prípady úrazov na tobogane. Pri šmýkaní dole hlavou človek nabral takú rýchlosť, že preletel cez bazénik a vrazil do protiľahlého múrika. Ostatní si mysleli, že žartuje, on však už bol od krku dole ochrnutý a skutočne sa topil v plytkej vode.

Prečo si človek zlomí krčnú chrbticu pri autonehode?

Zvyčajne je to dôsledok nepripútania sa. Hlava letí so zvyškom tela dopredu a vzápätí prudko sekne dozadu. Sú to takzvané deflesh injuries. Čiastočne to už riešia opierky hlavy v moderných autách, ktoré kopírujú pohyb hlavy a zabránia tomuto prudkému pohybu.

Ako sa prejavuje zlomenina chrbtice? Ľudia sa často zdráhajú zranenému poskytnúť pomoc, lebo sa ním boja pohnúť.

Keď ide o zranenie chrbtice bez ďalších poranení, treba zraneného prenášať na rovnej podložke. Musia to robiť minimálne traja ľudia. Pri polytraume majú ľudia obavu resuscitovať človeka v bezvedomí so zastavením dýchania, lebo sa boja, že má zlomenú krčnú chrbticu. Vtedy platí, že prežitie je najdôležitejšie. Tam niet nad čím váhať, prvoradá je resuscitácia.

Sprevádza úrazy chrbtice bezvedomie?

Úrazy krčnej chrbtice často sprevádza otras mozgu, vtedy môže byť pacient prechodne v bezvedomí.

 

1010951:gallery:true:true:true

Úrazy chrbtice sú podľa MUDr. Petra Šimka najčastejšie v letných mesiacoch.

 

Záchrancovia nemôžu vedieť, či zranený má poškodenú aj miechu, alebo nie. Ako sa teda správne zachovať, ak máme podozrenie na takýto úraz?

Samozrejme, netreba so zraneným zbytočne hýbať. Ak je v aute, treba ho vytiahnuť a dať na rovnú podložku. Krčná chrbtica nemusí byť len zlomená, môže byť aj luxovaná. Znamená to, že medzistavcová platnička sa vychýli a vráti sa na pôvodné miesto. My na röntgene ani nemusíme vidieť zlomeninu a pritom miecha bola už utlačená alebo dokonca precviknutá.

Platí, že čím je zranenie chrbtice s poškodením miechy vyššie, tým horšie sú následky?

Čím je zranenie bližšie k centru, teda k mozgu, tým je poškodenie horšie. Keď je zranenie v bedrovej chrbtici, kde sú už len miechové korene, poškodenie nebýva také dramatické. Najčastejšie sú zlomeniny na prechode pevnej hrudnej chrbtice a pohyblivej driekovej. Vtedy tam pri poškodení miechy býva paraplégia – ochrnutie dolných končatín, alebo paraparéza, čo je nižší stupeň paraplégie.

Ak miecha nebola prerušená, ale iba utlačená, môže sa hybnosť končatín vrátiť alebo aspoň zlepšiť?

Samozrejme, často to býva pri opuchu. Keď sa pri operácii tlak na miechu uvoľní a opuch po čase prejde, vráti sa aj hybnosť. Niekedy úlomok stavca tlačí na miechový kanál a po jeho odstránení sa stav začne zlepšovať.

 

1010952:gallery:true:true:true

Bez pohyblivej opierky hlavy hrozí najmä pri náraze zozadu zlomenina krčnej chrbtice.

 

Akú úlohu v liečbe pacienta s úrazom chrbtice má rehabilitácia?

Obrovskú. K rehabilitácii sa staviame veľmi aktívne. Aj pri kompletnej paraplégii môže mať miecha určitú rezervu, preto ju čo najrýchlejšie rekanalizujeme – uvoľníme jej priestor, aby mala dostatok miesta na regeneráciu, a okamžite sa začína s rehabilitáciou. Poranené miesto sa stabilizuje a vlastne sa vyradí z pohybu. Pacient tak môže hneď rehabilitovať, aby nemal preležaniny a ťažkosti s urologickým ústrojenstvom, pľúcami či trombózou. Títo pacienti sú ohrození mnohými pridruženými komplikáciami.

Zvykne sa ich stav komplikovať?

Žiaľ, áno. Aj mladý silný človek s priečnou zlomeninou krčnej chrbtice má veľké fyzické problémy. Je to tiež obrovská psychická záťaž pre pacienta i celú rodinu. Od základov sa zmení celý život, takýto úraz má aj ťažké sociálne dosahy.

Spolupracujete so psychológmi či psychiatrami?

Samozrejme. Ľudia po takýchto úrazoch chrbtice s trvalými následkami bývajú psychicky na dne. Často úraz utrpia pri nehode, pri ktorej zároveň stratili člena rodiny. Sú to veľmi vážne situácie.

Koľko stojí nemocnicu pacient s úrazom chrbtice?

Iba implantát, ktorý do nej vkladáme, stojí vyše 3 000 eur. Pri operácii býva najmenej sedemčlenný tím a veľmi drahá je intenzívna pooperačná starostlivosť. Nasleduje, samozrejme, dlhodobá rehabilitačná a kúpeľná liečba, ktorá je tiež veľmi nákladná.

Operujú sa poranenia chrbtice vždy?

Bez operácie sa riešia len prípady zlomenín, ktoré sú stabilné a neohrozujú prípadným pohybom miechu, nemajú teda neurologické dosahy. Vtedy sa dávajú napríklad ortézy.

Akými spôsobmi sa operuje poranená chrbtica?

Krčná chrbtica sa robí predným prístupom, hrudná a bedrová chrbtica sa operuje zadným prístupom a niekedy sa pri väčšom poškodení dopĺňa predným prístupom. Bývajú to náhrady tela stavca implantátom, premostenie poškodeného miesta.

 

1010955:gallery:true:true:true

Model stavca, cez ktorý prechádza miecha. Ak sa preruší, poškodenie je nezvratné.

 

Závisí stav človeka po zranení od jeho fyzickej kondície pred ním?

Najdôležitejšie je miesto úrazu, to určuje rozsah ďalších poškodení. Ak sa centrálny nerv mechanicky preruší, už nedorastie. Ak majú ľudia léziu na prelome krčnej a hrudnej chrbtice, často sa im podarí rozhýbať aspoň čiastočne ruky, hoci nohy zostávajú ochrnuté. Inervácia horných končatín totiž môže zostať čiastočne zachovaná. Mali sme aj pacienta, ktorý od nás odchádzal takmer nehybný a po intenzívnej rehabilitácii sa dokázal pohybovať aspoň s barlami. Preňho to bol návrat do života.

Mnoho vozičkárov po úrazoch chrbtice verí, že v budúcnosti im kmeňové bunky umožnia opäť chodiť. Podľa vás sa dočkajú?

Všetky takéto pokusy sú v štádiu experimentu, v niektorých krajinách sa robia klinické experimenty, hoci nie sú dovolené. Zatiaľ sa o reálnej šanci nedá hovoriť.


Výskyt úrazov chrbtice

Poranenia chrbtice sa vyskytujú približne u 20 pacientov na 100 000 obyvateľov za rok, z toho je asi štvrtina s kompletnou léziou. Až 80 percent je vo veku 18 – 35 rokov, mužov je 2,5- až 3-krát viac ako žien. Pri doprave vznikne 55 percent úrazov chrbtice, v priemysle približne 30 percent a pri športe 15 percent.

1010953:gallery:true:true:true

Ako poskytnúť prvú pomoc?

Poranenie chrbtice nemožno zistiť vyšetrením, preto treba postupovať na základe predpokladov (podľa toho, ako sa úraz stal):

* zistiť prítomnosť vedomia, dýchania a pulzu (ak nie je niektorá funkcia prítomná, okamžitá prvá pomoc);

* zistiť prítomnosť iných poranení (zlomeniny, krvácanie z rán);

* znehybniť krčnú chrbticu improvizovaným golierom zo zložených novín a z trojrohej šatky,

* uložiť na tvrdú rovnú podložku, nehýbať s postihnutým;

* privolať zdravotnícku záchrannú službu;

* kontrolovať vedomie, dýchanie a pulz.

Postihnutého v bezvedomí po úraze ošetrujeme podľa zásady hýbať s postihnutým čo najmenej. Ak treba pohnúť s postihnutým pri podozrení na poranenie chrbtice a pri ošetrení stavov ohrozujúcich život (zastavenie dýchania, krvácanie), má sa manipulovať výlučne s celým jeho telom. Šetrnosť, spoľahlivé znehybnenie a dôslednosť pri vyslobodzovaní, preklade a transporte majú prednosť pred rýchlosťou.


Chrbtica a miecha

Poranenie chrbtice je poškodenie jedného alebo viacerých stavcov (luxácia, zlomenina tela alebo oblúka stavca či kombinácia luxácie a zlomeniny), poškodenie väziva a fixačného svalového korzetu chrbtice. Poranenie miechy je poškodenie miechovej časti centrálnej nervovej sústavy úrazom (fraktúry, prienikové poranenia úlomkami kostí). Môže byť spôsobené mechanickým poškodením, otrasom, natrhnutím, preseknutím či stlačením. Tiež sa môže poškodiť aj druhotne narušením cievneho zásobenia miechy, poranením ciev, trombózou alebo nedokrvením a nedokysličením.


1010956:gallery:true:true:trueKedy sa dá predpokladať poranenie chrbtice?

Pri nárazoch rýchlosťou nad 60 km/h (pri čelnom náraze sa rýchlosť dvoch pohybujúcich sa telies sčíta)

Pri pádoch z výšky väčšej než výška tela

Hyperflexia a extenzia krku (úder do hlavy pri boxe, cestujúci v stojacom vozidle pri náraze zozadu, topenie po skokoch do vody)

Motocyklové úrazy

Náraz auta do chodca alebo cyklistu

Pri autonehodách s prevrátením vozidla, vymrštením z vozidla, s posunutím prednej nápravy, deformáciou kabíny

Nehody, pri ktorých došlo k úmrtiu jedného člena posádky

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×