Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kardiológ: Infarkt sa dá prežiť aj bez následkov

27.01.2011 (5/2011) Život vám bude odteraz prinášať nové, špecializované strany nazvané Zdravie, lekári, medicína. Tento týždeň sú venované téme infarkt.
Kardiológ: Infarkt sa dá prežiť aj bez následkov
MUDr. Viliam Fridrich prezrádza prekvapujúce skutočnosti o faktoroch vedúcich k infarktu.
Autor fotografie: Peter Korček

Rudolf Rybár z Prievidze je aktívny športovec, nemá nadváhu a žije zdravým spôsobom života. Prvý infarkt dostal ako 47-ročný. Veľmi ťažkú srdcovú príhodu vystriedal o desať rokov tzv. nemý infarkt, ktorý ho dostal na operačný stôl. Prichádzal postupne a oberal ho o silu. „Najprv som nevládal vyjsť na tretie poschodie, potom na druhé a napokon ani na prvé. Na korčuliach som už nedokázal ani stáť, nie ešte hrať hokej. Pomaly akoby zo mňa odchádzal život,“ spomína. Muž, ktorý prežil tri infarkty napokon skončil so štvoritým bypassom. Pri prvom infarkte však môže poškodenie srdca odvrátiť kataetrizácia - odtránenie zrazeniny a vystuženie srdcovej cievy

MUDr. Viliam Fridrich z Národného ústavu srdcovo-cievnych chrôb je kardiológ, ktorý sa pravidelne stretáva s ľuďmi po infarkte. Je jedným zo zakladateľov systému 7 dní, 24 hodín, 120 minút na štyroch slovenských kardiologických pracoviskách. V novej prílohe časopisu Život prezrádza prekvapujúce skutočnosti o faktoroch vedúcich k infarktu, o jeho liečbe i o tom, prečo je dôležité neviezť sa do nemocnice sám.

 

VIDEO: Reakcia srdca počas balónkovania upchatej cievy (3x spomalené)

801391:gallery:true:true:true

 

Viete napríklad, že až 30 percent ľudí nedostane v priebehu infarktu žiadnu liečbu? Myslíte si, že sa dá dostať infarkt z rozčúlenia? Koľko ľudí naň vlastne ročne zomiera? Ako infarkt vyzerá a ako sa dá prežiť bez zhoršenia funkcie srdca? Dokázali by ste poskytnúť človeku s infarktom prvú pomoc a čo vlastne obnáša? Prečo je dôležité dostať sa do dvoch hodín do nemocnice? Koľko cigariet denne už ohrozuje vaše srdce? Kedy infarkt najčastejšie prichádza a aké lieky môžu zvýšiť jeho riziko? Aj na tieto otázky odpovedá MUDr. Fridrich, ktorý okrem iného v rozhovore prezradil aj význam genetických dispozícií pri infarkte.

 

798790:gallery:true:true:true

Viete, že na Slovensku sú iba 4 zariadenia, ktoré v nepretržitom režime vykonávajú ošetrenie pacientov s infarktom metódou tzv. balónkovania? Aj ich adresy a mená lekárov-špecialistov nájdete, okrem ďalších užitočných informácií, na nových stranách ZDRAVIE, LEKÁRI, MEDICÍNA, ktoré prvý raz vychádzajú v 5. čísle časopisu ŽIVOT.

V predaji je od stredy 26. januára.

 

 

 

 


© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×