Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Tí sa majú: Sú výsluhové dôchodky vojakov a policajtov nedotknuteľné?

13.01.2011 Predčasní dôchodcovia, ktorí popri penzii pracujú sa musia rozhodnúť, čomu dajú prednosť. Výsluhových dôchodkov vojakov a policajtov sa šetrenie netýka?

Téme „luxusných“ vojenských a policajných dôchodkov sme sa už venovali, objavili sa však ďalšie skutočnosti, a tak sa k nej opäť vraciame. Keď sa povie výsluhový dôchodca, neznamená to, že ide o človeka po šesťdesiatke. Pokojne to môže byť štyridsiatnik. Nemusí to byť ani človek, ktorý chodil do skutočných bojových akcií, ale môže ísť o vojaka, ktorý kariéru strávil v kancelárii ako úradník v uniforme. Pre porovnanie – kým priemerný starobný dôchodok je dnes 352 eur, výsluhový dôchodok vojaka je 700 eur a policajta 500 eur. Ako sa jednej i druhej skupiny penzistov dotknú vládne rozpočtové škrty?

No nielen tie. Predčasní dôchodcovia, ktorí popri penzii pracujú na plný úväzok, sa musia do konca februára rozhodnúť, čomu dajú prednosť – či práci, alebo poberaniu predčasných dôchodkov. A podľa toho sa buď odhlásiť zo Sociálnej poisťovne, alebo prestať pracovať. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny tým nekončí a plánuje obmedziť aj súbeh poberania riadneho starobného dôchodku a práce v štátnej správe. Zmení sa teda aj systém výsluhových dôchodkov? Ich poberatelia, a nie je ich práve málo, pracujú v súčasnosti dokonca aj v rezorte obrany! Podobné je to aj v rezorte vnútra a v Slovenskej informačnej službe. Koľko ich je, ako je to možné a ako sa k problému stavia minister obrany Ľubomír Galko?

Šéf rezortu obrany okrem iného vyhlásil, že by rád znova videl v uniforme jedného z najskúsenejších a najznámejších slovenských vojakov Ivana Bellu, ktorý sám odišiel pred rokom do civilu a poberá výsluhový dôchodok. Čo by sa stalo, keby prvý slovenský kozmonaut znova nastúpil do Ozbrojených síl SR? Prišiel by o nemalý výsluhový dôchodok?

 

788463:gallery:true:true:true

 

 

Aj to sa dozviete ak si prečítate článok s názvom TÍ SA MAJÚ (2), ktorý nájdete v najnovšom, 3. čísle časopisu ŽIVOT.

V predaji je od stredy 12. januára!

 

 

 

 


© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×