Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Výsmech mestu: Dokedy potrvá pingpong okolo čiernej stavby?

23.07.2010 (30/2010) Štvorcový meter pozemku v lukratívnej štvrti za desať eur! Takto sa vynašiel podnikateľ Adrian Kaliak, ktorý na ňom namiesto bufetu postavil dom.
Výsmech mestu: Dokedy potrvá pingpong okolo čiernej stavby?
6 fotografií v galérii
Primátor mesta Ivan Černaj je rozhorčený: „Niekto sa nám smeje do očí a my s tým nemôžeme...
Autor fotografie: Ján Miškovič

Kauza, ktorá dvíha adrenalín vedeniu žiarskej radnice, sa začala už v apríli 2008, keď mesto predalo pozemok podnikateľovi Adrianovi Kaliakovi. Poslanci mestského zastupiteľstva odsúhlasili predaj na základe návrhu žiadateľa, ktorý plánoval v tejto lokalite pri Parku Štefana Moyzesa postaviť bufet. Keďže už vtedy vlastnil stavbu bývalých verejných WC, ktoré chcel prerobiť na letnú terasu, a navyše prevádzkoval i ďalšie pohostinstvá v meste, nebol dôvod na nedôveru. Mesto svoju dobrú vieru premietlo aj do viac-menej symbolickej ceny štvorcového metra pozemku za vtedajších 300 korún (necelých 10 €). Stavebný úrad v Žiari nad Hronom následne vydal povolenie na výstavbu letného stánku s občerstvením, namiesto neho však lukratívne miesto uprostred zelene skrášlil neprehliadnuteľný rodinný dom. Nič zatiaľ nenasvedčuje tomu, že by sa mal „nádejný bufetár" obávať o jeho budúcnosť. „Oklamal poslancov a celé mesto. Smeje sa nám do očí a my s tým nemôžeme nič robiť," hnevá sa primátor Žiaru nad Hronom Ivan Černaj.

Primátor: Bol to zámer!

V letnej špičke na kúpalisku denne relaxuje až 1 600 ľudí, ktorým by kvalitné reštauračné služby prišli určite vhod. Bufet pri hlavnej prístupovej ceste bol na tento účel ako stvorený. „Pred mestským zastupiteľstvom osobne prezentoval projekt výstavby reštauračného zariadenia, ktoré zvýši úroveň služieb pre návštevníkov Parku Štefana Moyzesa. A potom nás všetkých podviedol,“ pokračuje žiarsky primátor. Kaliak neskôr požiadal o zmenu účelu využívania stavby na rodinný dom, u mesta však z pochopiteľných dôvodov nepochodil. „Samozrejme, že sme to zamietli. Nedodržal stavebné rozhodnutie, porušil zákon, jeho stavba je v rozpore s územným plánom. Boli by sme padnutí na hlavu, keby sme súhlasili s jej legalizáciou. Už v čase prezentácie svojho zámeru na zastupiteľstve musel vedieť, že tam žiadny bufet stáť nebude. O tom som presvedčený," dodáva primátor, ktorý je odhodlaný dotiahnuť celý spor až do konca. Zrejme to však bude beh na poriadne dlhú trať.

Cirkus pokračuje

Stavebný úrad v Žiari nad Hronom vydal v januári tohto roka rozhodnutie o odstránení stavby rodinného domu, podnikateľ sa však odvolal na Krajský stavebný úrad v Banskej Bystrici. Ten rozhodnutie zrušil a odporučil žiarskemu stavebnému úradu nové konanie, ktoré by sa malo skončiť už v najbližších týždňoch. Majiteľ stavby má do 25. augusta predložiť doklady od kompetentných inštitúcií, že zmena účelu užívania stavby z letného bufetu na rodinný dom nie je v nesúlade s verejnými záujmami a so životným prostredím. „Verejný záujem sa v tomto prípade rovná územnému plánu, ktorý podnikateľ Kaliak porušil," je presvedčená vedúca stavebného úradu v Žiari nad Hronom Dagmar Szarvasová. Na prelome augusta a septembra žiarsky stavebný úrad na základe konania opäť vydá rozhodnutie, proti ktorému sa možno odvolať. Celý tento „cirkus" vrátane súdneho konania a ďalšieho maratónu odvolaní sa tak môže ťahať ešte veľmi dlho.

Zákon je zákon...

Je totiž veľmi pravdepodobné, že podnikateľ využije všetky možnosti na ďalšie odvolania. „Zákon je zákon," dodáva lakonicky Dagmar Szarvasová. Ďalšou komplikáciou je podľa nej fakt, že pozemok aj samotný dom sú v jeho osobnom vlastníctve a to je chránené ústavou. „Na Slovensku prakticky neexistuje, aby sa zasahovalo do čiernych stavieb. Nová vláda začína hovoriť o stavebnej polícii, ktorá by bola v takýchto prípadoch zrejme najlepším riešením. Takto sme prakticky bezmocní," priznáva vedúca stavebného úradu. V rovnakom duchu hovorí aj primátor mesta, ktorý celý prípad považuje za test slovenskej legislatívy. „Nie je predsa mysliteľné, aby si niekto staval, čo sa mu zachce. Kým budem primátorom, neustúpime a budeme trvať na tom, aby prispôsobil stavbu pôvodnému účelu," nevzdáva sa prvý muž mesta. Na druhej strane však nerozumie postoju Krajského stavebného úradu v Banskej Bystrici, ktorý celý prípad vrátil na začiatok. „Myslím si, že by mal byť na našej strane, ale zatiaľ sa mi to tak nejaví," hovorí Ivan Černaj.

Parádne bývanie

Sami sme sa mohli presvedčiť o tom, že bývanie žiarskeho podnikateľa naozaj spĺňa najvyššie štandardy. Oproti futbalové ihrisko, v susedstve tenisové kurty, park, kúpalisko doslova na skok. Žiadna hustá zástavba okolo, len stromy a ticho. Hoci zo zákona až do ukončenia sporu nesmie stavbu trvalo obývať, stráženie stavby mu nikto nezakazuje. Pred domom stáli odstavený bicykel a moped, v jeho útrobách sme však nikoho nezastihli. Adrian Kaliak s médiami nekomunikuje, čo potvrdil i jeho právny zástupca. Napriek tomu si vyžiadal našu vizitku s tým, že sa pokúsi vyjadrenie Adriana Kaliaka sprostredkovať. Až do uzávierky sa nám však nikto neozval, a tak si môžeme len domýšľať jeho argumenty k tomuto príbehu o morálke a čistom svedomí. Žiarčania, prechádzajúci okolo ostro sledovanej stavby, len krútia hlavami. „Pekné miesto, ale ja by som tu dom nechcel. Za takúto cenu určite nie," prehodil postarší muž a ponáhľal sa za vodným osviežením.

 

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×