Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ministerka - Iveta Radičová

26.10.2005 (43/2005) Nová ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Iveta Radičová dokázala to, čo sa v našich pomeroch zdá takmer nemožné. Po zverejnení jej nominácie na ministerský post opozícia nereptala.
Ministerka - Iveta Radičová
1 fotografia v galérii
Iveta Radičová so svojím zosnulým manželom Stanom Radičom
Autor fotografie: Archív

Uznávaná odborníčka. Najlepšia kandidátka na tento post. Podobnými superlatívmi na adresu Ivety Radičovej nešetria predstavitelia koalície a dokonca ani opozície. Ako sociologička je známa nielen v domácich, ale aj medzinárodných odborných kruhoch. Len pred tromi mesiacmi sa stala riaditeľkou Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied, od júna má titul profesorky. Ako hosťujúca pedagogička pôsobila na univerzitách v USA, vo Veľkej Británii, Švédsku, Fínsku a v Rakúsku. Teraz ju čaká ďalšia skúsenosť – vrcholná politika.

Ministerkou nechcela byť
Vdova po známom humoristovi Stanovi Radičovi je prvou ženou v tomto vládnom kabinete. Ako však vraví, ponuku vstúpiť do vlády neprijala preto, aby jej zlepšovala imidž, ale aby dokončila a doladila reformy. Bude mať na to necelý rok. „Zadanie, ktoré mal, bolo veľmi ťažké a netrúfam si vôbec povedať, že by som ho zvládla lepšie,“ hovorí Iveta Radičová na adresu Ľudovíta Kaníka. Pri rozbiehaní reforiem bola jeho poradkyňou. Predtým ako sa ňou stala, konzultovala ponuku aj doma. „Mali sme o tom siahodlhé debaty. V sociálnej politike je špičkovou odborníčkou, a keď počula o niektorých koncepciách v tejto oblasti, zatmievalo sa jej pred očami a doma pri televízii vykrikovala argumenty proti. Tým, že pracuje bezplatne, ponechala si mieru nevyhnutnej slobody. Čo je dosť nepríjemné pre rodinu a nesníma to z nej politické tričko,“ povedal vtedy v jednom z rozhovorov Stano Radič. Jeho manželka však od Kaníka po roku odišla, pretože sa rozchádzali v niektorých názoroch. Ešte pred niekoľkými dňami mu ako ministrovi vyčítala, že štát slabo podporuje mimovládne organizácie, ktoré sa venujú náhradným rodinám a deťom v domove. Kaník jej vtedy ponúkol, aby rezort prevzala. Odmietla. Dnes si po ňom sadla do kresla, ktoré je často označované za elektrické.

Veľa sa nezmení

S výberom svojej nástupkyne je spokojný aj Ľudovít Kaník. Napriek niektorým vzájomným nezhodám má totiž záruku, že Iveta Radičová bude pokračovať v presadzovaní rovnakej teórie, akú hlásal on. Svedčia o tom aj jej prvé vyhlásenia o tom, že jediným riešením problémov Slovenska je práca. Názorové rozpory medzi bývalým ministrom a jeho kedysi poradkyňou a dnes nástupkyňou však podľa všetkého nemali vplyv ani na ich priateľské vzťahy. Iveta Radičová bola aj po odchode z tímu poradcov často hosťom seminárov, v rámci ktorých Kaník vysvetľoval svoje reformy. Humorom tieto diskusie neraz odľahčoval aj Stano Radič. Obaja manželia takisto nechýbali medzi pozvanými hosťami na plese, ktorý každoročne pre priateľov usporadúva Ľudovít Kaník vo svojom hoteli v Banskej Štiavnici.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×