Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Exkluzívny ochrankár

08.10.2006 (40/2006) Bývalý viceprezident policajného zboru JAROSLAV SPIŠIAK bude koordinovať ochranu v Slovnafte. Spolupracovať bude so súkromnými bezpečnostnými službami, o ktorých pred časom tvrdil, že sú prepojené s podsvetím.
Exkluzívny ochrankár
1 fotografia v galérii
Jaroslav Spišiak
Autor fotografie: Archív

Jaroslav Spišiak mal len tri možnosti, ako ukončiť kariéru policajta. Buď by ho fyzicky zlikvidovali, stal by sa obeťou diskreditačnej kampane, alebo by sám predčasne odišiel, tvrdil nedávno v istom rozhovore. Nuž, najväčší slovenský bojovník proti mafii ukončil kariéru prozaickejšie, z funkcie ho odvolal nový minister vnútra Robert Kaliňák. A ako to už chodí, odmietol tabuľkový plat na ministerstve vnútra na nezaujímavom poste a radšej si našiel nový flek. Ako expert zakotvil vo vodách blízkych bezpečnostným službám, o ktorých sa pred rokmi vyjadril, že by bolo lepšie, keby neexistovali. Odvolaný prvý policajný viceprezident nastúpi v najbližších dňoch do pracovného pomeru v rafinérii Slovnaft. Policajnú uniformu vymení za uniformu šéfa ochranky. „Jaroslav Spišiak sa po uzatvorení všetkých pracovnoprávnych záležitostí stane novým šéfom útvaru Ochrana a obrana v spoločnosti Slovnaft,“ uviedla hovorkyňa rafinérie Hana Šimková. A prečo práve Spišiak? „Pán Spišiak je uznávaný odborník v oblasti bezpečnosti, jeden z najlepších na Slovensku,“ dodala. Takže pred Spišiakom stojí nová výzva. Po naháňaní nebezpečných mafiánov bude tentoraz chrániť majetok v Slovnafte. Útvar Ochrana a obrana má zabezpečiť ochranu areálu proti vniknutiu neoprávnených osôb a proti prejavom majetkovej kriminality. Jaroslav Spišiak sa teda po dlhoročnej praxi špičkového policajta rozhodol bdieť nad majetkom súkromnej spoločnosti, v predstavenstve ktorej sedí aj bývalý člen republikovej rady SMK Oszkár Világi z Dunajskej Stredy, mestečka, kde odštartovala Spišiakova kariéra.

Chcel ich zrušiť
„Zločinecké štruktúry potrebujú legálne ozbrojených mužov. Súkromná bezpečnostná služba je jediný spôsob, ako túto potrebu naplniť. Preto sa podsvetie usiluje získať vlastné SBS-ky. Ich majitelia a konatelia môžu byť nastrčené osoby, napríklad bývalí policajti spĺňajúci podmienky odbornej zdatnosti a bezúhonnosti,“ povedal pred časom Jaroslav Spišiak, ktorý bude v Slovnafte koordinovať aj prácu externých súkromných bezpečnostných služieb. „Pre organizovaný zločin je príznačné presadzovanie sily a prevahy nad obyčajnými občanmi prostredníctvom nanútenej ochrany, ktorá je vždy nelegálna, ak je vykonávaná proti vôli chráneného a jeho súhlas s ochranou bol vynútený násilím. ‚Zásterku‘ legálnosti vykonáva podsvetie za pomoci SBS, ktorá spíše s podnikateľom zmluvu a svoju činnosť fakturuje. Organizovaný zločin sa všetkými spôsobmi, vrátane korupcie, usiluje preniknúť do tejto oblasti. Do akej miery sa mu to podarí, závisí od platnej legislatívy, aktívnej činnosti polície aj od samotných podnikateľov. Tých, ktorí služby poskytujú, ale aj tých, ktorí platia za ochranu,“ opísal fungovanie organizovaného zločinu v SBS-kách. „Každá organizovaná zločinecká skupina, nech je akokoľvek malá, chce získať súkromnú bezpečnostnú službu a vybudovať si kontakty na polícii, v štátnej správe a súdnictve. Bez týchto prepojení jednoducho nemôže fungovať,“ tvrdil Spišiak. Juraj Nádaši, bývalý prezident Združenia ochrany majetku a osôb, tvrdí: „Poskytujeme služby rôznym podnikateľským subjektom – bankám, závodom, prevádzkam. Komerčná ochrana existuje všade vo svete s výnimkou nedemokratických štátov. Namiesto toho, aby príslušné orgány skúmali, či je legislatíva týkajúca sa súkromných bezpečnostných služieb dobrá, sú snahy všetko rúcať. Pritom zákon o SBS sme veľmi potrebovali a teší nás, že sme sa ho dočkali. Samozrejme, nie je dokonalý, sú v ňom aj chyby. Práve preto sa stáva, že niektoré súkromné služby si robia, čo chcú.“ Nádaši vylúčil, že by súkromné bezpečnostné služby boli prepojené s podsvetím. „Neverím tomu. V tejto brandži robím od roku 1993 a s niečím takým som sa ešte nestretol, aj keď vylúčiť to nemôžem.“

Expolicajti
Bývalý prvý viceprezident PZ Imrich Angyal sa stal spoločníkom SBS A – Patrol, s. r. o., ktorá sa zaoberá predovšetkým prevádzkovaním strážnej a detektívnej služby, ochranou osôb a majetku. Angyalove aktivity sa pri jednej SBS-ke nekončia. Je zároveň majiteľom CIVIL Slovakia, s. r. o., so základným imaním tri a pol milióna korún. Podobne podniká aj Anton Maňák, ďalší exviceprezident PZ. Ten vlastní súkromnú bezpečnostnú firmu RALEN plus, s. r. o. Do rovnakej brandže zabŕdli aj bývalí policajní funkcionári Ivan Dujka a Ľubomír Babulík. Dujka, kedysi riaditeľ Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave, sa stal konateľom SBS EX3, s. r. o., so sídlom v Senici, Babulík, v minulosti šéf Obvodného oddelenia PZ v Nových Zámkoch, je majiteľom SBS Consult, s. r. o. „Čo bývalému policajtovi zostáva?“ reagoval na našu otázku, prečo práve bezpečnostná služba Ľubomír Babulík. „Práca v súkromnej bezpečnostnej službe je veľmi podobná práci policajta. Prioritou je ochrana majetku a osôb, čo má robiť aj polícia. Aj zákon o SBS je podobný policajnému, dokonca je prísnejší,“ povedal nám. „SBS-ky vznikli na ochranu súkromného majetku, polícia totiž na to nemá. Bývalí policajti v súkromnej sfére uplatnia svoje vzdelanie, aj vysokoškolské, a svoju prácu robia na vysokej odbornej a profesionálnej úrovni. Reči o tom, že SBS-ky patria mafiánom, sú rozprávky, nebudem ich ani komentovať,“ pobavene skonštatoval. „Naša firma už napríklad ochranu osob a majetku nerobí, vzhľadom na moje vzdelanie sa venujem len odbornej príprave a školeniu zamestnancov SBS. To isté robí napríklad aj Anton Maňák.“ Už skoro desaťročné skúsenosti z podnikania v oblasti súkromných bezpečnostných služieb má aj bývalý riaditeľ kriminálnej polície v Nitre Pavel Leckéši s firmou Lembex. Ani jeden zo spomínaných policajtov nie je nastrčenou figúrkou, ktorá by svojím menom zakrývala nelegálnu činnosť. Rovnakou cestou sa vybral aj bývalý šéf Národnej protidrogovej jednotky Igor Košťál. Ako prezradil, prepustenie z policajného zboru mu riadne skomplikovalo život. „Nikto ma nechcel zamestnať, hoci som mal dlhoročnú prax, vzdelanie a ovládam angličtinu. Navyše som bol trestne stíhaný, čo mi bránilo pracovať aj v súkromnej bezpečnostnej službe. Až po zastavení stíhania prokurátorom som sa stal konateľom SBS.“ Košťál pracuje v súkromnej bezpečnostnej firme, ktorá chráni a stráži jedno z najväčších nákupných stredísk v Bratislave.

Slušné firmy
„To, že sa občas v nejakej SBS-ke ocitne nejaký Černák alebo kto, neznamená ešte, že sme mafiánske združenia,“ hovorí Ľubomír Babulík. Rovnaký názor majú aj bývalí policajti, ktorí v SBS-kách pracujú alebo ich vlastnia. Všetci zhodne konštatujú, že práca v súkromnom sektore je náročná a občas aj nebezpečná. „Zamestnávam 88 ľudí, ktorým musím zabezpečiť prácu,“ hovorí majiteľ BOB Security Daniel Černuška. Podnikanie v tejto oblasti je preňho prirodzené, v minulosti pracoval ako riaditeľ Úradu vyšetrovania v Bratislave. „Pôvodne našu prácu robila polícia, po revolúcii sa súkromným službám otvorili dvere. Pri podnikaní využívam svoje skúsenosti a vzdelanie, no bývalých policajtov zamestnávam málokedy. Platy v SBS totiž nie sú také lukratívne, ako sa na prvý pohľad zdá. Naša firma pocítila aj problémy so spájaním s podsvetím, moji zamestnanci mali problémy so zákonom. A hoci odsúdení neboli, musel som ich prepustiť. Vlastniť a prevádzkovať SBS-ku je len prirodzeným vyústením schopností a skúseností každého šikovného policajta.“

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×