Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Dabingové herečky: Neznáme? Ani nie

06.08.2009 (32/2009) Mená HELENA GEREGOVÁ (47) a HENRIETA KOLLÁRIKOVÁ JANČIŠINOVÁ (33) poznáme z titulkov zahraničných filmov. Neurobili kariéru v Hollywoode, ale známym zahraničným herečkám požičiavajú svoj hlas.
Dabingové herečky: Neznáme? Ani nie
2 fotografie v galérii
HELENA GEREGOVÁ prepožičala svoj hlas doktorke Lise Cuddyovej zo seriálu Dr. House.
Autor fotografie: Život

Helena Geregová patrí medzi najznámejšie slovenské dabingové herečky. Nevyštudovala herectvo, ale od útleho detstva má k nemu blízko. Chodila do detskej rozhlasovej dramatickej družiny, odkiaľ priamo prešla do rozhlasového hereckého súboru. Do dabingu bol potom už len krôčik. „Najskôr som účinkovala len v zboroch. Potom prišli aj väčšie postavy,“ spomína na svoje začiatky.

Vyštudovala gymnázium s ekonomickým zameraním a zamestnala sa v špedičnej firme. Aj popri úradníckej práci však chodila do rozhlasu a nahrávala rozhlasové hry a rôzne relácie. Keď firmu preložili do Žiliny, celou dušou sa upísala mikrofónu.

„Mala som kus šťastia. V tejto brandži ide o šance, o to, koľko ich dostanete a ako ich využijete. Dnes veľmi záleží aj na tom, či herec zvláda rýchlosť, akou sa pracuje,“ vysvetľuje Helena Geregová.

Popularita mi nechýba

Je rada, že jej tvár je anonymná. Keď vidí, čomu všetkému sú často vystavení mediálne známi kolegovia, ľutuje ich.

„Toto leto mám skutočne málo voľna. Snažím sa nájsť aspoň pár dní, aby som mohla ísť s priateľom na dovolenku. Markíza rozbieha na jeseň nový kanál a pre nás to znamená veľa práce.“ Keď nepracuje, venuje sa mladšej dcére (staršia je v Austrálii), priateľovi a rada trávi čas na svojej chalupe v Kozárovciach.

Jej pracovné srdovky sú seriály Klinika Grace a Dr. House. „Teraz sme dorobili nové diely z ďalšej série Kliniky a prišli už aj nové diely Doktora Housa. Tie začneme robiť koncom augusta. Na tú prácu sa naozaj veľmi teším.“

Ako priznáva, dabuje toho tak veľa, že ani nestíha sledovať, čo sa práve vysiela. „Pamätám si, na čom práve pracujem. Teraz sú to napríklad dve telenovely. Jedna pôjde na TV JOJ a druhá na Markíze,“ prezrádza.

Zaskočila a zostala

Príbeh herečky Henriety Kollárikovej Jančišinovej je podobný osudom mnohých herečiek. Ako dieťa recitovala a na radu učiteľky začala navštevovať dramatický odbor na základnej umeleckej škole. Bavilo ju to, preto pokračovala v štúdiu na košickom konzervatóriu, kde bola jej pedagogičkou Táňa Radeva. Po maturite sa rozhodla pre štúdium bábkoherectva na VŠMU.

„Počas druhého ročníka na vysokej škole som stretla Slávku Halčákovú. Poprosila ma, či by som za ňu nezaskočila do dabingu na štyri slučky. O týždeň som už robila svoju prvú hlavnú postavu,“ spomína. Možnosť zarobiť si ako študentka privítala. „Nie som Bratislavčanka a vďaka dabingu som si mohla zabezpečiť peniaze na bývanie a život. Lenže to malo aj svoje nevýhody - dabing mi pohltil všetok voľný čas.“ Názov svojho prvého dabovaného filmu si pamätá dodnes - volal sa Štrnásť sviečok.

Túži po divadle

To, či ju niekto na ulici spozná, alebo nie, vôbec nerieši. Ale často ju „odhalia“ podľa hlasu, keď prehovorí. „Na tejto práci je najťažšie vydržať stáť niekoľko hodín na jednom mieste. A idú mi na nervy zle upravené dialógy,“ zveruje sa. Henrieta nemá v úmysle zostať celý život zavretá v dabingovom štúdiu napriek tomu, že má za sebou zopár pekných úloh.

„Najradšej robím Nicole Kidmanovú. Prvýkrát som ju dabovala vo filme Ďaleko a navždy, a už tu som ju „pocítila“. Odvtedy som s ňou urobila asi päť filmov a spolupracuje sa nám výborne,“ so smiechom konštatuje. Herečke veľmi „chutí“ divadlo. „Za posledné štyri roky som hrala v Bábkovom divadle v Žiline aj v Bratislave, ale aj v GUNAGU, v Luduse a v Slovenskom národnom divadle. Mojím najväčším snom je hrať v Astorke,“ prezrádza herečka, ktorá používa umelecké meno Hera Turban.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×