Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Čo je to tetánia?

10.12.2006 (49/2006) Lekár mi stanovil diagnózu tetánia. Chcela by som vedieť, o aké ochorenie ide. Môžem sa vyliečiť, alebo je to chronické? Akú životosprávu mám dodržiavať?
Čo je to tetánia?
1 fotografia v galérii
Ilustračné foto
Autor fotografie: Archív

Dva roky sa liečim na psychiatrii a užívam antidepresíva.
Karolína Š.

Odpovedá Prof. MUDr. MARIAN BÁTOVSKÝ, CSc. INTERNISTA
Tetánia je súbor príznakov zvýšenej dráždivosti nervového systému, ktorý vzniká zmenami koncentrácie minerálov v medzibunkovej tekutine. Najdôležitejšou zo zmien je zníženie hladiny vápnika, zapríčinené napr. jeho nedostatkom v potrave alebo stratami pri hnačkách. Koncentrácia ionizovaného vápnika sa znižuje aj pri hysterických záchvatoch a psychických poruchách, keď dochádza k zrýchleniu a prehĺbeniu dýchania (hyperventilácia).

Tetánia môže sprevádzať aj závažné chronické choroby obličiek, prištítnych teliesok, niektoré kritické choroby (napr. sepsu), ale býva tiež pri nedostatku horčíka či niektorých mozgových a psychických chorobách. Tetánia sa prejavuje kŕčovými stavmi, ktoré najčastejšie postihujú prsty rúk a nôh. Napnutím svalov sa zápästie a záprstie bolestivo ohne, pričom palec smeruje do dlane a ostatné prsty sa kŕčovito vystrú. Spazmy sú mimoriadne bolestivé a sprevádza ich brnenie alebo aj čiastočná necitlivosť rúk a nôh.

Menej často sa objavuje forma charakterizovaná opakovaným kŕčovitým napnutím viacerých svalov, ktoré sa začína na končekoch prstov a šíri sa nahor. Zriedkavé je aj izolované postihnutie svaloviny hrtana, keď záchvat pripomína dusenie pri nedostatku vzduchu. Okrem týchto foriem sa tetánia častejšie vyskytuje vo svojej latentnej forme, ktorá sa označuje ako spazmofília. Prejavuje sa zvýšenou pohotovosťou ku kŕčom menších svalov pri nedokrvení alebo elektrickom či mechanickom dráždení. Okamžitý liečebný účinok pri tetánii z hyperventilácie možno dosiahnuť dýchaním postihnutého do plastového vrecúška, čo zvýši tlak oxidu uhličitého a tým aj prenikanie ionizovaného vápnika do medzibunkových priestorov.

Svoje otázky posielajte na adresu ŽIVOT, Prievozská 14, P. O. BOX 45, 820 04 Bratislava 24. Heslo: Odborníci radia

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×