Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Čo je to zamĺknutý potrat?

20.04.2007 (16/2007) Otehotnela som a chodila som k lekárovi na kontrolu. Pri poslednej prehliadke usúdil, že plod nevidno (bol to 12. týždeň), že ide o zamĺknutý potrat.
Čo je to zamĺknutý potrat?
1 fotografia v galérii
Ilustračné foto
Autor fotografie: Archív

Prečo sa to stalo, kedy môžem znova otehotnieť? Prvé tehotenstvo som mala normálne.
Vladimíra (30)

Odpovedá MUDr. JANA ŠEDIVÁ, gynekologička
Zamĺknutý potrat (missed abortion) je neúspešné ukončenie gravidity, keď dochádza k retencii odumretého plodového vajíčka v maternici a často prebieha bez klinických príznakov. Podľa literatúry sa približne každá desiata gravidita končí spontánnym potratom. Zaujímavé je, že pomer spontánnych potratov mužských zárodkov k ženským je 160 : 100. Príčiny sú rôznorodé a je veľmi ťažké, až nemožné, určiť exaktne pravú príčinu potratu. Základné rozdelenie príčin potratov: Materské príčiny: Anomálie pohlavných orgánov (PHO), ich vývojové chyby, nádory maternice, poruchy výstelky maternice (napr. po predchádzajúcom umelom prerušení gravidity alebo po spontánnom potrate). Infekcie PHO.

Extragenitálne príčiny: Cukrovka, zvýšená funkcia štítnej žľazy, celkové vírusové a bakteriálne infekcie, horúčkovité stavy, anémia – chudokrvnosť, trauma, vysiľujúce ochorenia.

Fetoplacentárne príčiny: (fétus = plod), chromozomálne zmeny, nedostatočné cievne zásobenie v placente, anomálie uloženia placenty a poruchy jej funkcie, porucha imunitolerancie.

Poruchy spermií: Genetické defekty, množstvo, enzýmové poruchy, anomálie chromozómov.

Iné príčiny: Ionizačné žiarenie, krátkovlnné žiarenie, lieky, očkovania.

Vzhľadom na inštrumentálny zásah do maternice dbajte na hygienu rodidiel, dodržujte pokyny lekára a najskôr o pol roka sa môžete pokúsiť o tehotenstvo. Predtým odporúčam návštevu lekára všeobecného aj gynekológa, aby ste sa ubezpečili, že ste zdravá a pripravená na počatie.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×