Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Žalúdok vie potrápiť

21.08.2007 (33/2007) Najmä v lete sa v zle skladovaných potravinách a jedlách rýchlo rozmnožujú baktérie. Keď niečo také zjeme, pocíti to najmä žalúdok.
Žalúdok vie potrápiť
1 fotografia v galérii
Pomôžte svojmu žalúdku.
Autor fotografie: Archív

Vtedy pomôžu aj bylinkové čaje.

Upokojujúca mäta: Na upokojenie žalúdka môžeme skúsiť lístky čerstvej mäty, medovky alebo rumančeka.
Ako na to: Polievkovú lyžicu mäty zalejeme 1/4 litrom vriacej vody a prikryté necháme lúhovať 15 minút. Nápoj pijeme vlažný po dúškoch počas dňa. Feniklový čajAk máme pocit, že nám netrávi, uvarme si čaj z plodov fenikla.
Ako na to: Polievkovú lyžicu feniklových plodov rozdrvíme v mažiari, zalejeme 1/4 litrom vriacej vody a necháme 20 minút lúhovať. Precedené pijeme denne za 1-2 šálky.

Na pokazený žalúdok: Čaj z tejto bylinnej zmesi pomáha pri nevoľnosti a vracaní zo zlej stravy. Pijeme ho celý deň v malých dávkach asi každú hodinu. Počas kúry nič nejeme, iba ak trochu banánov alebo rozvarenej ryže. Čaj však nepijeme pri akútnych žalúdočných kataroch – až neskôr na doliečenie.
Potrebujeme: 5 dielov vňate paliny, po 4 diely vňate mäty, zemežlče, benediktu, po 3 diely kvetov rumančeka, plodov borievky a semien pestreca mariánskeho.
Ako na to: Dve ploché polievkové lyžice zmesi zalejeme 1/2 l vriacej vody a prikryté lúhujeme asi 20 minút. Ďalšie tipy na žalúdok: Pri silnom a opakovanom vracaní dochádza k odvodneniu organizmu a k vyplavovaniu minerálov. Zabránime tomu tak, že po čajových lyžičkách pijeme počas dňa minerálnu vodu bez bubliniek (bublinky vyvolávajú dávenie). Na bolestivý a podráždený žalúdok môžeme použiť mierne chladivý obklad s gáfrom alebo alpový či s obsahom mentolu. Po prehriatí ho vymieňame – odstraňuje horúčosť a upokojuje žalúdok. Deťom môžeme po lyžičkách podávať kokakolu alebo pepsikolu zbavenú bubliniek (silným premiešaním). Pri nevoľnosti spôsobenej nadmerným prekyslením užívajte po lyžičke nápoj zo sódy bikarbóny.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×