Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Indická Kérala: Miesto jedinečnej biodiverzity, korenín a krokodílov, ktoré sa chovajú pre kožu

19.03.2017 (11/2017) Predstavte si ju ako nekonečnú exotickú záhradu, občas aj trocha nebezpečnú. Nie náhodou je indická Kérala jedným z miest s najväčšou biodiverzitou na svete.
Indická Kérala: Miesto jedinečnej biodiverzity, korenín a krokodílov, ktoré sa chovajú pre kožu
10 fotografií v galérii
Slony obľubujú vodný kúpeľ, po ťažkej práci v náročnom teréne a horúcom vzduchu si ho...
Autor fotografie: Helenka Chachulová

Stála som v južnej Indii na pobreží Malabar v spoločnosti vysokých štíhlych paliem obťažkaných niekoľkými tonami kokosových orechov. Vôňa lesknúcej sa hladiny mora sa miešala s dráždivou arómou korenín a pachom rýb. Tesne pod azúrovou oblohou viseli čínske rybárske siete, tak trochu mi pripomínali lietajúce netopiere. Hinduistická mytológia pripisuje zásluhy za získanie pozemkov pre Kéralu bojovníkovi a mudrcovi Parašurámovi, ktorý hodil sekeru ponad more. Tam, kde dopadla, voda ustúpila a dala život pevnine. Teórie geografov hovoria, že podstatná časť tejto oblasti bola ešte v staroveku pod hladinou mora.

Tieto úvahy expandovali do literatúry 17. a 18. storočia. „Krajina, ktorá sa vyvstala z mora, bola naplnená soľou a nevhodná na bývanie, tak Parašuráma vyvolal hadieho kráľa Vasuki, ktorý si odpľul svätý jed a zmenil pôdu na úrodnú sviežu zeleň. Všetky hady boli menované za ochrancov a strážcov krajiny.” A práve v nadväznosti na procesy inkarnácie sa v štáte organizujú festivaly na oslavu bohov, ktorí prijímajú niekoľkonásobné prevteľovanie sa. Tancom a prekrásnymi farebnými kostýmami rozprávajú príbehy. Niekedy tanečníci prechádzajú od domu k domu, zberajú darčeky a zabávajú ľudí. Počas sviatku Onam v oblasti Thrissur sú takéto slávnosti na dennom poriadku.

Pozdĺž mora sa tiahnu dlhé pláže popri kokosových plantážach. 10 fotografií v galérii Pozdĺž mora sa tiahnu dlhé pláže popri kokosových plantážach. Zdroj: Helenka Chachulová

Slony – synovia Šahy

Podľa sumerských záznamov bola Kérala vedená ako Záhrada korenia. Južná špička Indie priťahovala okolitý svet ako med včely. A trvá to dodnes. Kultúrne poklady, staré jazerá, spleť splavných riek a pohoria s množstvom trhlín a mokrých vrásnení boli všade naokolo. Archeologické múzeum Hill Palace, založené v roku 1865, pozostáva zo 49 druhov tradičných štýlov architektúry na ploche 220-tisíc štvorcových metrov. Hlavné mesto Thiruvananthapuram sústreďuje prevažnú časť populácie a deti majú k dispozícii bezpečné miesta v krásnych parkoch plných fontán.

Popoludní sme posedeli pri čajovom stolíku pána Ánnada a pili s ním jeho pravidelnú šálku. Patril k brahmosamádži – náboženskej spoločnosti Brahmu. Začal ladiť harmónium a spustil hindustanskú baladu. Jazyk piesne mi bol nezrozumiteľný, to mi však neprekážalo. Vtiahli nás vlny melódie, ktorá prekypovala blaženosťou, úzkosťou, túžbou i utrpením. Veď bola o láske. A tá sa tu rozdávala plným priehrštím. Ráno som si privstala, pán Ánnada pri okennom výklenku ticho meditoval. Pod nami sa plavila loď pobrežnej flotily a linkové plavidlá. Autá a motocykle v ružovom opare vrčali, na neďalekom trhovisku priamo na ulici vytrubovali slony, ktoré priviezli tovar, niektoré osedlané čakali na turistov. Sú neoddeliteľnou súčasťou kultúry štátu.

Múzeum fontán zaujme na prvý pohľad svojou farebnosťou. 10 fotografií v galérii Múzeum fontán zaujme na prvý pohľad svojou farebnosťou. Zdroj: Helenka Chachulová

Kérala je domovom najväčšej domestikovanej populácie slonov v Indii, asi 700 slonov indických vlastnia chrámy a jednotlivci. Používajú sa predovšetkým pre procesie spojené s festivalmi po celom štáte. Každoročne sa ich koná asi 10 000. V malajskej literatúre sú slony označované ako „synovia Šahy“. V Kérale si užívajú výsadu národného zvieraťa, ktoré je vyobrazené aj na štátnom znaku.

Nebezpečný výskum

Znepokojujúcou súčasťou živočíšneho sveta tropickej džungle sú hady. Aj my sme ich zopár stretli. Pripojili sme sa k expedícii tunajších študentov, ktorí dobrovoľne prijali medzi seba zvedavých cudzincov. Narazili sme na koralovce, najnebezpečnejší druh. Mnohé plazy sú agresívne najmä v čase párenia, vtedy útočia okamžite. Veľhady pytóny napriek svojmu strašidelnému výzoru sú vraj pre človeka menej nebezpečné. Sú dlhé viac než osem metrov. Ovinú telo svojej obete a stisnutím ju zadusia. Naša cesta viedla popri obrovskej jaskyni. Nášho sprievodcu Džogendru už v mladosti veľmi lákal tajomný podzemný svet. Jeho čaro ho vlastne priviedlo k terajšiemu povolaniu, k štúdiu jaskynných útvarov.

Vodopády sú obľúbeným miestom aj pre indické rodiny. 10 fotografií v galérii Vodopády sú obľúbeným miestom aj pre indické rodiny. Zdroj: Helenka Chachulová

Náročná cesta džungľou ma vyčerpala, z tela sa mi rinul pot. Vysoká vlhkosť vzduchu a teplota nad tridsať stupňov Celzia dusili všetko živé. Od skorého rána až do popoludňajších hodín sme takmer nepretržite zliezali klzké steny a spúšťali sa po šmykľavých zrázoch, raz hore, raz dolu. Z hĺbky tmavých šácht zaznieval čľapot vody. Natrafili sme na sériu prameňov, odobrali sme vzorku vody a Džogendra hneď zistil množstvo rozpustného uhličitanu vápenatého. Na liter pripadalo 190 miligramov, čo podľa neho nie je vysoká hodnota. Iné pramene s vyšším obsahom rýchlejšie ničia povrch jaskýň a skalných útvarov. Zo skalných stien vyvierajúce pramene sa spájali a vytvárali až dvadsaťmetrové vodopády rútiace sa do hĺbky.

Sledovali sme vodu, až sme sa dostali k prvej osade. Maličká dedinka pod vrchom pozostávala asi z dvanástich roztrúsených chalúp. Z jednej vyšiel šľachovitý tmavý Ind, za ním kráčala žena v zelenom sárí so zväzkom bambusových palíc. Vyrábali ich pre rôzne druhy kást a predávali na trhu v meste. Džogendra zohnal niekoľko čerstvých ananásov a kokosových orechov. Svieže ovocie nám akoby omladilo unavené telá aj duše, hneď som mala chuť driapať sa do vysokých kopcov. Aj domáci pán sa vrátil z úspešnej pochôdzky za jedlom. Skromný jedálny lístok im obohacujú ryby, krokodíly a divá zver z lesov. Kde je vhodná pôda, tam pestujú ryžu, obilniny a zeleninu.

Pávy uctievajú ako posvätné. Tanečníci v kostýmoch sú naboso a predvádzajú rôzne náboženské formácie. 10 fotografií v galérii Pávy uctievajú ako posvätné. Tanečníci v kostýmoch sú naboso a predvádzajú rôzne náboženské formácie. Zdroj: Helenka Chachulová

Padnúť do vody? Radšej nie…

V prírode sa zbierajú tiež krokodílie vajcia. Mnohí ich predávajú do umelých liahní hneď, alebo ich chovajú do troch rokov a potom ich poskytnú na kožu, ale i mäso. V menu sa ponúka krokodília polievka ako prvotriedna delikatesa. Úhľadná dedinka sa prebúdzala, do úsvitu švitorili vtáky, rybáriky striehli na korisť, kačky si umývali farbisté perie v riečke. Na okolitých stromoch šuchotali obrie veveričky a sojkovec vyvolával nástojčivým hlasom. Oddýchnutí po načerpaní nových síl sme sa všetci chopili vesiel. Pri pohľade na rozvodnenú rieku som sa trochu zarazila. Na mnohých miestach prúd strhával so sebou uvoľnené stromy a konáre. Keby sme sa s niektorým zrazili a padla by som do vody plnej pijavíc a krokodílov, mohlo by to dopadnúť zle-nedobre.

Zatiaľ čo sme si hľadali vhodný úkryt na pozorovanie, dozvedela som sa pár zaujímavostí. Samica krokodíla si nahrabe kôpku z bahna, listov a konárov a do nej uloží vajcia. Prikryje ich trávou, bahnom a stráži. Počas 56 dní inkubácie neprijíma potravu. Aj samec sa zdržiava blízko, no nehladuje. Pri liahnutí mláďatá kvičia a privolávajú tak samicu, ktorá musí rozhrabať zem, aby sa neudusili. Niektorým z vajíčka pomáha samec tak, že ich prevaľuje v tlame medzi jazykom a podnebím. Vyliahnuté mláďatá odnesie k vode. Na podnebí a v čeľusti má senzory, ktoré kontrolujú zovretie.

Veľký indický zoborožec. Ani naša prítomnosť mu nebránila vychutnať si jedlo. 10 fotografií v galérii Veľký indický zoborožec. Ani naša prítomnosť mu nebránila vychutnať si jedlo. Zdroj: Helenka Chachulová

Krokodílie slzy

Počas niekoľkých týždňov učia mláďatá ukrývať sa v tuneloch, ktoré si vyhrabávajú v riečnych brehoch pred nepriateľom – najmä človekom. Krokodíl má vraj zložitú mozgovú činnosť, ktorá mu velí nenarobiť hluk. Práve to ma desilo. Ani som nezbadala, a už mu trčal chrbát z temnej vody. Druhý sa vymrštil z bahna a schmatol neopatrného operenca. Voda bublala, každý sa tlačil von. Doľahol k nám klepot čeľustí v obrovskej tlame s radom ostrých zubov. Z ľavej strany sa už náš starý známy ťapkal na breh vlečúc za sebou dlhý chvost. Pancier s hrboľatými výčnelkami pôsobil impozantne a nezničiteľne. Lovec musí byť opatrný, rýchly a presný, inak sa sám stane korisťou.

Krokodília skupinka sa rozdelila. Niektorí zdanlivo podriemkávali na brehu, iní čakali vo vode, splynuli s hladinou a pripomínali kusy dreva. Pri každom šuchnutí však otvorili veľké očiská a nenápadne sledovali každý pohyb. Prešli sme o niekoľko metrov ďalej pozdĺž rieky, nohy nám kĺzali po blate a mokrom lístí. „Niekedy je tu terén skutočne hrozný,“ povedal Mubi postupujúci hore a zase dolu po svahu, akoby plával na stĺpe stlačeného vzduchu. Vyzeralo to tak jednoducho. Celé toto čľapkanie v blate v spoločenstve zubatých netvorov malo splniť dôležitý účel ich ochrany. „Z tejto krajiny sa za rok vyviezlo 26 765 koží krokodíla bahenného,“ vysvetlil Mubi s tým, že po ich vysušení z nich potom vyrábajú luxusné kabelky, peňaženky a suveníry.

Čínske rybárske siete sú výborným pomocníkom pri love. 10 fotografií v galérii Čínske rybárske siete sú výborným pomocníkom pri love. Zdroj: Helenka Chachulová

Cesta do útrob džungle

V korunách stromov sme hľadali makaka levieho, najvzácnejšieho a najohrozenejšieho endemického primáta. Slnko vytiahlo teplotu na 35 stupňov, ranná riečna hmla oblizovala skaly. Fauna je rozmanitá, zahŕňa 102 druhov cicavcov, 476 druhov vtákov, 202 druhov sladkovodných rýb, 169 druhov plazov a 89 druhov obojživelníkov. Sú ohrozené ničením biotopov vrátane erózie, zosuvov pôdy a ťažby zdrojov. Viac ako tisíc druhov stromov zalesňuje pevninu, pričom dôležitý pre ťažbu je bambus, ratan, divoké čierne korenie, kardamóm a rôzne aromatické trávy. Tunajší dedinčania pracujú na poliach, aj keď poľnohospodárstvo nie je výnosné. Mnohé polia zostali opustené a zarástli aj vodné nádrže, ktoré pomáhali zavlažovať pôdu v období sucha. Pri nádržiach zostali osirelé chrámy, ktoré sa stali domovom hlodavcov a hadov. Tie sú pochúťkou pre čínskych prisťahovalcov. Popri pestovaní ryže sa ľudia venujú rybolovu. Zásobiť sa zeleninou a ovocím je pomerne ľahké, ale zohnať rybu už nie.

Po celodennom putovaní som sa tešila z dusenej ryby a zvyšku rizota khičuri. Ohník horel, dvaja Indovia boli zaujatí prípravou pannu. Sú to listy z betelových orechov, ktoré žujú po jedle. Podľa lekárskych výskumov žuvanie areca orechov aktivizuje v ústnej dutine psychoaktívnu látku, ktorá vyvoláva histologické zmeny sliznice a pre človeka je karcinogénna. Pritiahla som sa bližšie k plameňom, blízko boli dravce a nebezpečné hady. Tichá, jasná noc bdela nad mäkkým zeleným priestorom, nad hlavou sa tiahla obrovská živá klenba. Mesiac zapadal za mračná a úzke chodníčky často klamali. Nebolo vidieť, no počuť áno. Na hliadke sa striedali naši dvaja indickí sprievodcovia, ostatní driemali. Myslím na to, že zajtra už budem zasa spať v bezpečnej posteli.

Niektoré nádrže sú sprístupnené kaskádovitým schodiskom pre jednoduchšie čerpanie vody. 10 fotografií v galérii Niektoré nádrže sú sprístupnené kaskádovitým schodiskom pre jednoduchšie čerpanie vody. Zdroj: Helenka Chachulová

Vízia miznúceho života

Je akcia, ktorou Nalinakša Mukundu v spolupráci s vládnou organizáciou na záchranu ohrozených druhov burcuje a motivuje svedomie ľudí. Jednou z ilúzii civilizácie je domnienka, že zvieratá doteraz žijú v idylickej divočine. Masmédiá ponúkajú romantické scenérie, ktoré vyvolávajú dojem, že je všetko v poriadku, že na Zemi je stále raj a pretrvá navždy. Fotograf Nálim ukazuje na svojich výstavách a v rôznych publikáciách, že realita je odlišná. Preto sa stal jedným z účastníkov tejto výpravy. „Ľudia už v honbe za pozemkami, životným priestorom a drevom zničili veľkú časť pôvodnej prírodnej krajiny. Vek skutočne divoko žijúcich zvierat už takmer pominul. Množstvo cicavcov, vtákov, obojživelníkov a plazov je na hranici vyhubenia. Mnohým teda hrozí vyhubenie a ďalšie potrebujú účinnú ochranu,“ povedal a zamieril oko fotoaparátu do korún vysokánskych stromov, kde vyčíňali opice.

„Preto som vytvoril obrazy zvierat vyhnaných z ich strateného raja.“ Hlavnými pomocníkmi v hľadaní boli dvaja indickí stopári. Ukázali na neďaleký strom. Práve k nemu letela samička zoborožca s potravou v zobáku do hniezda. Upozorňovali nás na jej druha, ktorý práve vyťahoval chutnú larvu z kmeňa. Mali sme šťastie, to sa vraj len tak nevidí. Tieto kultové vtáky sú naozaj obrovské, odchytávajú ich a aj v zajatí sa dožijú aspoň päťdesiatky. Živia sa plazmi, malými cicavcami, vtákmi, hmyzom a mimoriadne im chutia figy.

Leví makak patrí medzi ohrozené druhy primátov. 10 fotografií v galérii Leví makak patrí medzi ohrozené druhy primátov. Zdroj: Helenka Chachulová

Smäd a čudné ovocie

Na zemi sa povaľovalo veľa druhov chutného ovocia. Niektoré sa podobalo našim drobným jonatánkam, iné slivkám. Zo zvedavosti som ich zodvihla, ale ochutnať som sa neodvážila. Len naši stopári vedeli, ktoré plody sú jedlé. Ponad nás preletela helikoptéra, pre hustú zeleň ju nebolo vidieť. Jej hukot narušil relatívne ticho lesa. Vtáky a primáty spustili splašený krik. Pozorovala som pestrofarebné motýle, pôvabne poletovali z miesta na miesto, no chytiť sa nedali. V dôsledku tropickej horúčavy sa zo mňa odparovalo viacnásobné množstvo vody. Čím častejšie som pila, tým viac som bola smädná. Z poľnej fľaše, ktorú som si ráno naplnila, sa mi rýchlo minula prevarená voda. Očami som hľadala prameň alebo mláku, hneď by som sa k nej vrhla. To by však bola pravdepodobne moja smrť.

Zahryzla som do akéhosi čudného ovocia s ešte čudnejším názvom, ktoré mi podal stopár. Vyzeralo ako vajíčko, malo sviežu kyslastú chuť a zvlhčilo mi suché ústa. Pol kilometra od tohto miesta sme mali konečne šťastie. Rodinka makaka levieho sedela na lístí stromov, netušiac, že ich pozorujeme. Pripomínali mi poslušné deti, ktoré doma čakajú, kým prídu rodičia. Nechceli sme ich vystrašiť. O niekoľko desiatok metrov ďalej sme objavili samca makaka levieho. Vyzeral ako štyridsaťročný muž so zarastenou tvárou. Uprostred svojho raja si privlastnil podobu leva s veľkou sivou hrivou a bojovne zdvihnutým chvostom. Primát, ktorého rod treba zachrániť.


Kérala – India

Je jedným zo štyroch južných federálnych štátov Indie. Rozkladá sa na 38 863 štvorcových kilometroch a na jeho území žije 34,8 milióna obyvateľov. Hlavným mestom je Thiruvananthapuram. Bohatá história bývalej holandskej a portugalskej kolónie sa písala už pred 3 000 rokmi, keď ju vďaka obchodu s korením poznali Rimania, Arabi a Číňania. Názov štátu je odvodený zo slov kera, čo v miestnom jazyku malayalam znamená kokosová palma a od slova lam, teda krajina.


 

Oscarová Kate Winslet sa po rokoch priznala: Chcela som byť herečkou, toto som musela znášať!
Ministerstvo dopravy platí funkciu cyklokoordinátora: Chce, aby Slováci nechali autá doma
Škoda Octavia po facelifte: Taká zvláštna ešte nebola, v tejto verzii sa už približuje k Superbu

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×