Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ďalšie odhalenia o čudných zákazkách v Lajčákovom rezorte: Ako prebiehalo verejné obstarávanie?

15.03.2017 (11/2017) Ministerstvo zahraničných vecí bude musieť opäť vysvetľovať, ako to bolo s verejným obstarávaním počas slovenského predsedníctva v EÚ.
Ďalšie odhalenia o čudných zákazkách v Lajčákovom rezorte: Ako prebiehalo verejné obstarávanie?
6 fotografií v galérii
O čudných praktikách na ministerstve vedenom Miroslavom Lajčákom už prehovorili viacerí.
Autor fotografie: Michal Hanko - Nový Čas

Podozrenia okolo zákaziek, ktoré realizovalo ministerstvo zahraničných vecí pred a počas predsedníctva Slovenska v Európskej únii, neutíchajú. K dvom už známym exzamestnancom rezortu, ktorí sa rozhodli prehovoriť, pribudol teraz tretí.

Ako uviedla mimovládna organizácia Transparency International na svojom blogu, dvadsaťšesťročný Juraj Zelinka pracoval na príprave slovenského predsedníctva 10 mesiacov v rovnakom odbore ako Zuzana Hlávková a Pavol Szalai, ktorí ako prví vypovedali o čudných praktikách na ministerstve vedenom Miroslavom Lajčákom (Smer-SD).

Zelinkovou hlavnou úlohou bola tvorba a editovanie textov, správa webovej stránky predsedníctva či príprava rôznych materiálov spojených s komunikáciou predsedníctva.

„Ukázalo sa, že nám v infožiadosti ministerstvo znovu klamalo. Ak ako novinár nemáte túto informáciu, tak sa k tejto informácii nemôžete dostať. Ministerstvo vám tak môže klamať. A toto sa nám stalo,“ povedala Zuzana Hlávková.

Zuzana Hlávková (na snímke s Gabrielom Šípošom) sa rozhodla, že o zvláštnych praktikách nebude mlčať. 6 fotografií v galérii Zuzana Hlávková (na snímke s Gabrielom Šípošom) sa rozhodla, že o zvláštnych praktikách nebude mlčať. Zdroj: Michal Hanko - Nový Čas

Podľa jej informácií existuje podozrenie, že podujatie o logu slovenského predsedníctva stálo viac ako 300-tisíc. Ministerstvo podľa Hlávkovej skrýva dokumentáciu k tejto zákazke.

Na rokovaniach s Ťapákovou

Ako pre Transparency vyhlásil, približne tri týždne po nástupe do práce dostal na stôl agendu súvisiacu s verejným obstarávaním na zabezpečenie prezentačného audiovizuálneho obsahu predsedníctva.

„Išlo o krátky prezentačný film o prioritách predsedníctva, o reklamné spoty a videá, v ktorých známe osobnosti Slovenska v pozitívnom duchu odkazovali na naše predsedníctvo,” vysvetlil Zelinka.

Podľa neho bolo však verejné obstarávanie týchto spotov pochybné a netransparentné. Pôvodne mala spoty vyrábať spoločnosť NUNEZ NFE, nakoniec ich vyrobila LOCO Agency, s. r. o. Obe patria režisérovi Petrovi Núñezovi.

Aj na rokovaniach s touto firmou bola prítomná Zuzana Ťapáková, ktorá na ministerstve fungovala ako mediálna poradkyňa. Tá už podľa predchádzajúcich informácií mala mať v týchto veciach zásadné slovo napriek tomu, že bola len externou zamestnankyňou rezortu.

Zuzana Ťapáková na ministerstve fungovala ako mediálna poradkyňa. 6 fotografií v galérii Zuzana Ťapáková na ministerstve fungovala ako mediálna poradkyňa. Zdroj: anc

Kontakty na agentúry, ktoré mal osloviť, údajne dostal vo wordovom dokumente, ktorého autorom bol jeden z konateľov LOCO Agency. Termín na zaslanie návrhov a predbežných cenových ponúk bol sedem dní.

„Cenovými ponukami sa nikto nezaoberal a pokračovalo sa v rokovaní s pôvodnou, spomínanou agentúrou,” skonštatoval Zelinka. „O tom nič neviem,“ reagoval Núñez na otázku SME, ako si vysvetľuje to, že autorom wordového dokumentu bol jeden z konateľov jeho firmy.

Z jednej zmluvy tri

Podobne ako jeho spomínaní exkolegovia, aj Zelinka hovorí o zvláštnom zverejňovaní zmlúv.

Hoci najprv mala byť iba jedna zmluva na 160-tisíc eur, čo je finančný strop pre prípad výnimky z verejného obstarávania pri predsedníctve, napokon boli zverejnené zmluvy tri – dve so spoločnosťou a jedna priamo s Petrom Núňezom ako fyzickou osobou.

Peter Núñez je uznávaný režisér mnohých úspešných televíznych projektov. 6 fotografií v galérii Peter Núñez je uznávaný režisér mnohých úspešných televíznych projektov. Zdroj: Tibor Géci - Nový Čas

„Zmluva s fyzickou osobou (umelcom) nemusí byť podľa zákona zverejnená v Centrálnom registri zmlúv a celková zákazka sa tak pri kontrole verejnosti zdá byť lacnejšia,” vysvetľuje Zelinka.

Opakovaný scenár

Ďalšia čudná situácia mala podľa neho nastať približne v polovici júna, teda krátko pred začiatkom predsedníctva. Vtedy mal na stole zákazku na výrobu krátkych dokrútok, ktoré boli premietané v rámci VIP otváracieho koncertu.

„Dokrútky mala podľa informácií, ktoré som dostal, vyrobiť spoločnosť Elaia-Design Studio, s. r. o. Na odporúčanie legislatívneho odboru MZV sme však spoločnosti Elaia-Design Studio, s. r. o., navrhli podpísať zmluvu iba s jej konateľom Róbertom Brenkom,” opisuje situáciu bývalý pracovník rezortu diplomacie.

Podľa neho pritom agentúra najprv súhlasiť nechcela. Názor mala zmeniť až potom, keď sa zrodila dohoda o finančnom zvýšení zmluvy.

„Pointa podpisu zmluvy s fyzickou osobou zostáva zrejme rovnaká – nemusí byť zverejnená,” tvrdí Zelinka pre Transparency International.

Predstavenie nového loga bola veľká (ale drahá) sláva, na ktorej nechýbali čelní predstavitelia štátu. 6 fotografií v galérii Predstavenie nového loga bola veľká (ale drahá) sláva, na ktorej nechýbali čelní predstavitelia štátu. Zdroj: Marián Peiger - Nový Čas

Na ministerstve zahraničných vecí by od minulého týždňa mala prebiehať hĺbková kontrola Najvyššieho kontrolného úradu SR, ktorej cieľom je preveriť zákonnosť všetkých postupov týkajúcich sa obstarávania tovarov a služieb pre slovenské predsedníctvo, ktoré trvalo šesť mesiacov a skončilo v decembri minulého roka.

 


KAM VOLAŤ A PÍSAŤ

Plytvanie verejnými financiami a priama aj nepriama korupcia dusia Slovensko. Pripomíname, že nahlásiť plytvanie a korupciu môžete aj na vládnych stránkach: www.finance.gov.sk alebo www.bojprotikorupcii.vlada.gov.sk

Antikorupčná linka: 0800 111 001

Kontaktovať možno aj Transparency International Slovensko na: www.transparency.sk

Písať môžete aj na mail: zivot@zivot.sk a aktuality@aktuality.sk


 

Beyoncé sa na dvojičky pripravuje vo veľkom: Môže toľko stáť detská izba?
Susedia premenili pozemky za dedinou na skládku: Naozaj si môžu na vlastnom robiť, čo chcú?
V Číne prekážky nepoznajú: Takúto vlakovú trať ste ešte nevideli!

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×