Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Problém neočkovania naberá vážny spád: Epidémia je blízko, osýpky zabíjajú

15.03.2017 Celoslovenská zaočkovanosť detí proti osýpkam, ružienke a mumpsu klesla pod 94,5 percenta a hrozia epidémie infekčných chorôb. Pokuty za odmietnutie očkovania zjavne nie sú riešením.
Problém neočkovania naberá vážny spád: Epidémia je blízko, osýpky zabíjajú
4 fotografie v galérii
Budú deti po ulici chodiť s rúškom?
Autor fotografie: Shutterstock

V Rumunsku v posledných týždňoch ochorelo na osýpky vyše 3 000 detí, 16 z nich zomrelo. Nákaza sa premiestnila do pohraničných okresov Maďarska a podľa epidemiológov je otázkou času, kedy sa osýpky masovo vyskytnú aj na Slovensku. Bohužiaľ, toto infekčné ochorenie u nás vítame takpovediac s otvorenými dverami. Úrad verejného zdravotníctva totiž oznámil, že celoslovenská zaočkovanosť detí povinnou vakcínou MMR proti osýpkam, záškrtu a rubeole v kontrolnom ročníku narodenia 2014 klesla pod hranicu 94,5 percenta. To znamená, že v septembri nastúpia do škôlok tisíce detí, ktoré neabsolvovali očkovanie proti týmto infekčným chorobám.

V Rumunsku podľa tamojších úradov epidémiu osýpok doslova spôsobili rodičia, ktorí sa rozhodli od roku 2014 nedať zaočkovať svoje deti. Podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva ich k tomu podnietila aj nezodpovedná kampaň proti očkovaniu. Vystúpili v nej viaceré televízne osobnosti a financovali ju nadácie blízke pravoslávnej cirkvi. Zaočkovanosť proti osýpkam tam doslova v priebehu pár mesiacov padla z 97 percent na 80 percent a vypukla epidémia, nasledovaná dvomi ďalšími vlnami ochorenia.

Proti osýpkam sa očkuje v 15. a 18. mesiaci, preočkovanie je v 11 rokoch. 4 fotografie v galérii Proti osýpkam sa očkuje v 15. a 18. mesiaci, preočkovanie je v 11 rokoch. Zdroj: Shutterstock

Len bezmocne čakať

Veľmi podobný scenár aktuálne hrozí aj u nás. Osýpky majú 100-percentnú nákazlivosť, ak sa teda neočkované dieťa stretne s chorým človekom, určite sa nakazí. Osýpky nie sú pritom vôbec ľahké ochorenie, ktoré dieťaťu stačí prekonať. Patria k najzávažnejším ochoreniam detského veku. Na ich komplikácie sa bežne zomiera, zostávajú po nich trvalé následky a úmrtnosť je pomerne vysoká – až 6-percentná. Hrozí ťažké poškodenie mozgu, ochrnutie spôsobené zápalom mozgu, hluchota a smrť. Počas choroby sa už postihnutému človeku nedá, žiaľ, nijako pomôcť, na osýpky neexistuje žiadny liek okrem preventívneho očkovania. Rodičia nezaočkovaného chorého dieťaťa musia teda počas infekcie len bezmocne čakať, či si smrť vyberie práve ich syna či dcéru, alebo bude mať šťastie a chorobu prežije. Aj preto Úrad verejného zdravotníctva SR opätovne vyzval všetkých rodičov nezaočkovaných detí, aby ich dali vakcinovať a ochránili tak aj deti v ich okolí.

Tvrdšie sankcie

Osýpkami sú totiž ohrozené najmä bábätká, ktoré ešte nie sú zaočkované, a deti do 5 rokov, ktoré ešte nemajú dostatočne vyvinutú imunitu. Rovnako však aj ľudia s oslabenou imunitou – seniori či ľudia s ťažkými chronickými chorobami. V súvislosti s povinnou vakcináciou sa ozývajú najmä odporcovia očkovania, ktorí tvrdia, že vakcíny spôsobujú rôzne poškodenia nervového systému, autizmus či autoimunitné choroby, hoci tieto tvrdenia nie sú podložené žiadnymi vedeckými dôkazmi! Čoraz viac sa tak ozývajú rodičia, ktorí dávajú očkovať svoje deti a žiadajú tvrdšie sankcie voči tým, čo očkovania odmietnu. Takmer každý má totiž aspoň v širšej rodine bábätko alebo seniora, ktorého by osýpky mohli zabiť.

Proti vírusu osýpok nie je liek, očkovanie je jedinou ochranou. 4 fotografie v galérii Proti vírusu osýpok nie je liek, očkovanie je jedinou ochranou. Zdroj: Shutterstock

V súčasnosti totiž nie sú pred osýpkami očkovaním chránení ani starí chorí ľudia. Pri fungujúcej kolektívnej imunite to doteraz nebolo potrebné. Očkovanie sa robí v 15. a 18. mesiaci veku, preočkovanie potom v 11 rokoch. Ďalšie sa už u nás nevykonáva. Posledná epidémia osýpok sa u nás vyskytla v rokoch 1997-1998 v 11 susediacich okresoch východného Slovenska, ochorelo 1 679 ľudí, na vzniku epidémie a jej šírení mali vtedy rozhodujúci podiel nezaočkované rómske deti. Odvtedy sa osýpky ako domáce, nie donesené, ochorenie nevyskytli.

Nenahlásené prípady

Hoci zaočkovanosť MMR vakcínou u detí narodených v roku 2014 klesla pod hranicu kolektívnej imunity a nezaočkovaných je 5 percent všetkých detí narodených v roku 2014, v minulom roku bolo hlásených len 125 odmietnutí základného očkovania. Nahlásený je teda len zhruba každý dvadsiaty prípad. O dôvodoch je možné polemizovať. Lekár by mal v súlade s platnou legislatívou oznámiť každé odmietnutie očkovania Úradu verejného zdravotníctva SR v prípade, že sa rodičia dieťaťa nedostavia ani na náhradný termín očkovania bez preukázaných vážnych zdravotných či lekárom zdôvodnených príčin. Ak rodičia nesúhlasia s očkovaním ani po ústnom prekonzultovaní priestupku v regionálnom úrade verejného zdravotníctva, ten im môže udeliť pokutu 331 eur. Zaujímavé je, že v posledných troch rokoch počet udelených pokút vzrastá. Kým v roku 2014 úrady udelili 369 pokút, v minulom roku to bolo už 690 pokút. Dá sa teda predpokladať, že niektorí rodičia radšej pokutu zaplatia, akoby mali dať svoje dieťa očkovať, a ani jej výška ich neodradí.

Posledná epidémia osýpok v roku 1997 zasiahla najmä neočkované rómske deti. 4 fotografie v galérii Posledná epidémia osýpok v roku 1997 zasiahla najmä neočkované rómske deti. Zdroj: Peter Ličák

Úrad verejného zdravotníctva celkom logicky zdôrazňuje, že cieľom povinného očkovania nie je vyberanie pokút za jeho odmietnutie, ale jediná možná prevencia infekčných ochorení, ktorým sa dá predchádzať iba očkovaním. Ozývajú sa dokonca hlasy, že Slovensko zrejme epidémiu vážneho infekčného ochorenia potrebuje, aby si ľudia uvedomili, čo za peklo sa môže spustiť. O vakcíne MMR odborníci zvyknú vravievať, že sa stala obeťou vlastného úspechu. Mnohí rodičia malých detí si podľa nich už dnes neuvedomujú, aké zákerné vedia tieto infekcie byť a aké ťažké poškodenia organizmu dokážu okrem pomerne vysokého počtu úmrtí spôsobiť. Ak však osýpky skutočne prídu a od nezaočkovaných detí sa nakazia bábätká či dokonca očkované deti, bude na spytovanie si svedomia neskoro. A svedomie sa za 331 eur kúpiť nedá.


Čo je kolektívna imunita a ako funguje? 

Ako môže kolektívna imunita chrániť nezaočkovaných? Prečo rodičia, ktorí odmietajú dať očkovať svoje deti, ohrozujú aj tie ostatné, dokonca aj tie, ktoré očkované sú? Kolektívna imunita je stav odolnosti populácie, ktorá bráni šíreniu infekcie a vzniku epidémií. Podiel očkovaných ľudí musí byť pritom rovnomerne rozložený, inak vznikajú tzv. vakcinačné diery, ktoré vznik epidémií umožnia. Na to, aby bola pred ochorením chránená celá populácia a choroba sa nemohla šíriť, je nutná aspoň 95-percentná zaočkovanosť obyvateľstva. Ak je zaočkovaných 95 % obyvateľstva, chránených je aj zvyšných 5 %, ktoré z nejakého dôvodu zaočkované byť nemôžu – napríklad novorodenci či ľudia s nedostatočnou imunitou. Vedci to označujú termínom kolektívna imunita (herd immunity). Keď je 95 % populácie zaočkovaných dvomi dávkami vakcíny, nemôže vírus cirkulovať. Okrem toho žiadna vakcína nie je 100-percentne účinná, asi 5 percent očkovaných detí teda chránených nie je napriek riadnemu očkovaniu. Pri fungujúcej kolektívnej imunite by sa nemohli nakaziť, takto im infekcia od neočkovaných detí hrozí. Argumenty o práve na slobodné rozhodnutie rodičov neočkovať svoje dieťa teda treba konfrontovať so situáciou, keď napríklad dieťa riadne zaočkované, patriace do skupiny tých 5 percent, sa nakazí od dieťaťa, ktorého rodičia odmietli očkovanie vrátane možných komplikácií s trvalými následkami.


 

Beyoncé sa na dvojičky pripravuje vo veľkom: Môže toľko stáť detská izba?
Susedia premenili pozemky za dedinou na skládku: Naozaj si môžu na vlastnom robiť, čo chcú?
V Číne prekážky nepoznajú: Takúto vlakovú trať ste ešte nevideli!

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×