Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vymeňte kalašnikov za tretry! Kenskí rebeli majú šancu odložiť zbrane a zmeniť svoj život

07.03.2017 V Keni už niekoľko rokov skúšajú zaujímavý program Peace Race. Cieľom je motivovať rebelov, aby sa vzdali zbraní a skúsili radšej športovať.
Vymeňte kalašnikov za tretry! Kenskí rebeli majú šancu odložiť zbrane a zmeniť svoj život
2 fotografie v galérii
Takto v Keni končia nelegálne zbrane, ktoré úrady zabavia, alebo ich rebeli dobrovoľne...
Autor fotografie: Reuters

Znie to trochu neskutočne, no program začína prinášať ovocie. Ako sa píše v najnovšom vydaní magazínu GEO, niektorí mladí ľudia naozaj vymenili kalašnikovy za tretry a bežecké topánky a začali sa venovať behu.

Julius Arile a Robert Matanda kedysi síce „trénovali“ každý deň – ale nie kvôli športovej sláve. Cieľom rýchleho pohybu bola krádež dobytka patriaceho obyvateľom iných dedín, ktoré prepadávali so samopalmi v rukách. Darilo sa im utekať i pred políciou a zbrane používali aj proti prenasledovateľom. Projekt, ktorý odsúhlasila vláda, navrhla národná hrdinka a majsterka sveta v maratóne Tegla Laroupe, a ponúkla tak alternatívu ku kriminalite, ktorou sa doteraz živí mnoho mladých Keňanov. Obaja rebeli dostali amnestiu a namiesto kalašnikovov bežeckú obuv. Neskôr sa ukázalo, že Matanda nemá športový talent, a tak sa dal na politickú dráhu.

V Keni ponúkajú rebelom alternatívu – tretry namiesto zbraní. 2 fotografie v galérii V Keni ponúkajú rebelom alternatívu – tretry namiesto zbraní. Zdroj: Reuters

Arileho nadanie si však všimol športový manažér Zane Branson, s ktorým sa dostal na niekoľko medzinárodných bežeckých pretekov. Pre mladíka z chudobnej roľníckej rodiny to bola obrovská šanca a zaradil sa nielen k najlepším maratóncom, ale aj k propagátorom vládneho programu. V New Yorku získal ocenenie od generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov.

 

 


Boli čarovné alebo si to iba namýšľala? Toto topánky len tak bežne nerobia!
Nové Čičmany? Kultúrny poklad Slovenska je na vymretie, život mu má vrátiť odvážna výstavba
Schwarzeneggerovi tlieska celý svet: Fanúšika za nenávistnú reakciu úplne uzemnil!

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×