Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Televízory budúcnosti: Pôsobia skôr ako zo sci-fi filmu, no realite sú až nečakane blízko!

06.03.2017 (9/2017) Výrobcovia predstavili niekoľko prototypov televízorov, ktoré naznačujú budúcnosť. Niektoré pôsobia skôr ako zo sci-fi filmu, no realite sú až nečakane blízko.
Televízory budúcnosti: Pôsobia skôr ako zo sci-fi filmu, no realite sú až nečakane blízko!
4 fotografie v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Panasonic

Televízor ako sklo

Predstavte si, že televízor nemáte na stojane ani zavesený na stene. Vlastne, nemáte ho vôbec nikde v priestore, lebo je zapustený napríklad do steny akvária či tvorí súčasť okna. Keď je vypnutý, vyzerá ako obyčajné priehľadné sklo. A obraz sa ukáže, až keď ho zapnete. Dva takéto prototypy Panasonic prezentoval už minulý rok.

Ak by sa podobné riešenie dostalo do praxe, zásadným spôsobom môže rozviazať ruky interiérovým dizajnérom. Televízor zrazu nebude samostatným zariadením, pre ktoré treba v miestnosti hľadať miesto, ale stane sa súčasťou priestoru. Samozrejme, takéto riešenie nemusí vyhovovať každému. Siahnu po ňom skôr podnikatelia – napríklad drahé hotely alebo hoci aj kaviarne, či prevádzkovatelia vlakov, autobusov. Priehľadné sklo, ktoré sa premení na plnohodnotný televízor, môže v spolupráci s aplikáciami rozšírenej reality doslova zmeniť pohľad, akým sa pozeráme na okolitý svet.

Vyzerá ako obyčajné priehľadné sklo, ... 4 fotografie v galérii Vyzerá ako obyčajné priehľadné sklo, ... Zdroj: Panasonic

Obrazovka ako reproduktor

Moderné televízory sú extrémne tenké a majú krásny obraz. Jedna disciplína im však vôbec nejde – nech sa vývojári snažia akokoľvek, na integrovanie poriadnych reproduktorov v nich skrátka nie je miesto, a tak hrajú, slušne povedané, mizerne. Každý, kto žiada trošku lepší zvuk, si musí pripojiť externé reproduktory.

... ale po zapnutí sa zmení na plnohodnotný televízor. 4 fotografie v galérii ... ale po zapnutí sa zmení na plnohodnotný televízor. Zdroj: Panasonic

Budúcnosť však môže priniesť riešenie. Sony a LG už prezentovali prototypy televízorov, ktoré využívajú svoj panel z organických diód aj ako reproduktor. Celá obrazovka slúži ako jedna veľká membrána. Zvuk smeruje priamo na diváka a inžinieri tak pre vytváranie zvuku môžu využívať oveľa väčšiu plochu než dnes. Ale použitie podobných technológií so sebou nesie mnoho nezodpovedaných otázok, ako je napríklad „trasenie“ obrazu pri vyšších hlasitostiach. Riešenie je to však vskutku inovatívne.

Umelá inteligencia poradí

Technológie využívajúce prvky umelej inteligencie už dnes môžeme nájsť takmer všade okolo nás a televízory nie sú výnimkou. Kým dnes sú ešte iba v plienkach, budúcnosť môže byť zaujímavá. Špeciálny softvér nahratý v televízore môže pozorovať, aké relácie radi sledujeme a následne nám dávať rôzne odporúčania. Môže nás napríklad upozorniť, že na nejakej stanici ide film, ktorý by sa nám mohol páčiť, alebo že televízia vysiela náš obľúbený seriál v inom čase.

Inteligentné televízory Samsung už dnes vedia pomocou internetových databáz identifikovať skladbu, aká práve hrá vo filme a prípadne ju ponúknuť na vypočutie v plnej verzii cez služby ako Spotify alebo Deezer. 4 fotografie v galérii Inteligentné televízory Samsung už dnes vedia pomocou internetových databáz identifikovať skladbu, aká práve hrá vo filme a prípadne ju ponúknuť na vypočutie v plnej verzii cez služby ako Spotify alebo Deezer. Zdroj: Ján Trangel

Ak umelá inteligencia zistí, že sme napríklad fanúšikom basketbalu a vo vysielaní televízií nájde zápas, ktorý by mohol byť pre nás atraktívny, jednoducho ho sama dá nahrať. Bez toho, aby sme jej museli niečo prikazovať. Múdre systémy v budúcnosti nám tiež budú pomáhať napríklad pri preskakovaní otravných reklám alebo vyhľadávaní dodatočného obsahu.

 


Máte v práci vražedné tempo? Nedostatkom oddychu ohrozujete svoje zdravie i život
Deti bez práv? Úrady vo vymáhaní alimentov zo zahraničia zlyhávajú, matky sú odkázané na seba
Komu budú William a Kate vládnuť? Spojené kráľovstvo je na rozpadnutie!

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×