Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zbláznili sa, či len ja som mimo? Biomatky už nemôžem počúvať, ich reči ma privádzajú do zúfalstva!

06.03.2017 (9/2017) I keď to možno tak na prvý pohľad nevyzerá, napriek rozdielnemu povrchu podstata materstva stále zostáva. Ako dať dieťaťu to, čo potrebuje pre zdravý vývoj a zachovať si pri tom zdravý rozum.
Zbláznili sa, či len ja som mimo? Biomatky už nemôžem počúvať, ich reči ma privádzajú do zúfalstva!
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Deti som mala tesne po dvadsiatke a niektoré moje kamarátky otehotneli až teraz, tesne pred 40. narodeninami. Som rada, že som ich mala už dávno, pretože teraz, keď ich počúvam, asi by som sa zbláznila. Melú stále o jednom. Biojedlo, múka a cukor sú smrť, plienky len plátenné, decká natierajú kokosovým olejom, odmietajú očkovanie. Zbláznili sa? Je to vekom? Či len ja som mimo?

Erika

Radí psychologička Mgr. Hana Bednaříková

Je veru pravda, že v posledných rokoch sa vyrojilo veľa prístupov k materstvu a rodičovstvu a naraz zisťujeme, že dnes už neexistuje univerzálny recept. To, že sa na nás valí toľko informácií, je na jednej strane dobré, no na druhej nás to aj pohlcuje a preťažuje. Každá matka sa pokúša veľa vecí robiť po svojom, veľa si o tom číta. Je veľká skupina mám, ktoré sa dali „bio“ smerom. Tiež jedna z možností. Určite tam nájdeme veľa inšpiratívnych myšlienok. Aj z tých, čo ste spomenuli. Veď plátenné plienky tu už boli storočia dozadu, tak sa len k nim vrátili, kokosový olej je fajn do koláčika i na telo. Prečo nie? Ako problematické vnímam skôr to očkovanie. To je téma, ktorá v našej spoločnosti rezonuje, sú o nej veľké debaty. Ale neabsolvovať povinné očkovania? Nuž, to by som si netrúfla. Biojedlo je niekedy tiež len marketingový ťah, ktorý dobre predáva. Niekedy je to však založené na reálnych veciach a ekologickom prístupe k životu, ktorý môže byť inšpirujúci a zdravý.

Ja si myslím, že sa mamy väčšinou nezbláznili, ten mechanizmus je stále rovnaký, ďalšia generácia reaguje na to, ako bola vychovávaná. Ak nechajú dýchať iné mamy, ktoré ich nadšenie pre konkrétne postupy „neberú“, kým tolerujú aj iný názor, je to o. k. Je tu, bohužiaľ, skúsenosť, že čím viac protichodných názorov na určitú vec existuje, tým pre mňa nezmyselnejšie a extrémnejšie obhajujú ľudia to svoje stanovisko. I keď to možno tak na prvý pohľad nevyzerá, napriek rozdielnemu povrchu podstata materstva stále zostáva. Ako dať dieťaťu to, čo potrebuje pre zdravý vývoj a zachovať si pri tom zdravý rozum. Ja by som povedala klasické: všetko s mierou. Tešte sa, že máte svoje deti už odrastené a užívajte si život.


Svoje otázky psychologičke Mgr. Hane Bednaříkovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Máte v práci vražedné tempo? Nedostatkom oddychu ohrozujete svoje zdravie i život
Deti bez práv? Úrady vo vymáhaní alimentov zo zahraničia zlyhávajú, matky sú odkázané na seba
Komu budú William a Kate vládnuť? Spojené kráľovstvo je na rozpadnutie!

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×