Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Stále musím za neho platiť! Syn žije v zahraničí, môžem ho tu z trvalého pobytu odhlásiť aj ja?

03.03.2017 (9/2017) Z trvalého pobytu sa dá odhlásiť aj prostredníctvom podania elektronickej žiadosti, alebo je možné ohlásiť skončenie trvalého pobytu prostredníctvom zastupiteľského úradu Slovenskej republiky v krajine, v ktorej občan žije.
Stále musím za neho platiť! Syn žije v zahraničí, môžem ho tu z trvalého pobytu odhlásiť aj ja?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Môj syn žije už 15 rokov mimo trvalého bydliska. Momentálne býva a pracuje v Rakúsku, no trvalý pobyt má stále na Slovensku. Som dôchodkyňa a stále musím za neho platiť poplatky za komunálny odpad. Môžem ho odhlásiť z trvalého pobytu aj bez jeho prítomnosti? Už mi poslal aj potvrdenie, že je prihlásený na pobyt v Rakúsku, kde spoločne žijú s priateľkou, ani to však nepomohlo.

Darina

Odpovedá advokátka JUDr. Jarmila Zahradníková

Ak ste vlastníčkou nehnuteľnosti, kde má váš syn hlásený trvalý pobyt, môžete sa v úradných hodinách zastaviť na úrade vo vašom meste, respektíve obci, ktorý je ohlasovňou pobytu a zrušiť vášmu synovi trvalý pobyt. So sebou si zoberte svoj občiansky preukaz a doklad o vlastníctve nehnuteľnosti. K takémuto kroku môžete pristúpiť, ak váš syn nemá k budove, kde bývate, žiadne užívacie právo (napríklad nájom), nie je jej vlastníkom alebo spoluvlastníkom. Miestom trvalého pobytu vášho syna by bola následne obec a poplatok by mal hradiť on. Závisí od všeobecne záväzných nariadení obce, či by poplatok nemusel hradiť, ak by preukázal, že žije a pracuje v zahraničí.

V prípade, že by ste neboli vlastníčkou predmetnej nehnuteľnosti, respektíve by jej vlastníkom bol váš syn, ktorý má pobyt v zahraničí a ktorý by sa rozhodol počas tohto pobytu skončiť trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, mohli by ste ho odhlásiť z pobytu bez jeho prítomnosti, a to na základe ním udeleného splnomocnenia a odhlasovacieho lístka s jeho overeným podpisom, v ktorom sa uvedie štát a miesto súčasného pobytu v zahraničí.

Váš syn má tiež možnosť odhlásiť sa z trvalého pobytu aj prostredníctvom podania elektronickej žiadosti, alebo môže ohlásiť skončenie trvalého pobytu prostredníctvom zastupiteľského úradu Slovenskej republiky v krajine, v ktorej žije. Následkom zrušenia trvalého pobytu vášho syna, resp. jeho odhlásenia z trvalého pobytu, bude stav, že už za vášho syna nebudete musieť platiť poplatok za komunálny odpad.


Svoje otázky advokátke JUDr. Jarmile Zahradníkovej môžete posielaťna e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Beyoncé sa na dvojičky pripravuje vo veľkom: Môže toľko stáť detská izba?
Susedia premenili pozemky za dedinou na skládku: Naozaj si môžu na vlastnom robiť, čo chcú?
V Číne prekážky nepoznajú: Takúto vlakovú trať ste ešte nevideli!

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×