Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ľudia, ktorí nevedia odtrhnúť zrak od displeja mobilu sa vystavujú riziku, pomôcť im má tento nápad!

16.02.2017 V holandskom meste Bodegraven začali testovať novinku, ktorá má zvýšiť bezpečnosť chodcov. Oceniť by ju mohli najmä ľudia, ktorí ani na ulici nedokážu odtrhnúť zrak od displeja smartfónu a nevnímajú dianie okolo seba.
Ľudia, ktorí nevedia odtrhnúť zrak od displeja mobilu sa vystavujú riziku, pomôcť im má tento nápad!
3 fotografie v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock‎

Ak medzi takýchto ľudí nepatríte, určite ste si ich už na ulici všimli. Kráčajú po chodníku so sklonenou hlavou, v ušiach majú slúchadlá a v ruke smartfón, od ktorého sa nedokážu odpútať. Surfujú na internete alebo sociálnych sieťach, neustále si s niekým píšu, prípadne hrajú nejakú hru. Riziko, že pritom vstúpia na priechod pre chodcov v čase, keď im na semafore svieti červená, je dosť vysoké. A práve takýmto situáciám by mali zabrániť tzv. chodníkové semafory. Na vybraných priechodoch pre chodcov v dvadsaťtisícovom holandskom meste Bodegraven ich po dohode s radnicou nainštalovala miestna firma HIG, ktorá sa zaoberá práve dopravnými signalizačnými systémami.

Princíp zariadenia je jednoduchý. Na rozhraní chodníka a cesty je nainštalovaný pás LED svetiel, ktorý je prepojený so semaforom. Či teda svieti červená, alebo zelená, uvidia aj ľudia, ktorí chodia po ulici so zrakom sklopeným dolu.

Na rozhraní chodníka a cesty je nainštalovaný pás LED svetiel, ktorý je prepojený so semaforom. 3 fotografie v galérii Na rozhraní chodníka a cesty je nainštalovaný pás LED svetiel, ktorý je prepojený so semaforom. Zdroj: Facebook/HIG

Cieľ novinky, ktorú v Bodegravene tento týždeň uviedli do prevádzky je jasný - zvýšenie bezpečnosti. „Účastníkmi cestnej premávky sú aj ľudia, ktorí jej nevenujú prílišnú pozornosť, pretože sú zahľadení do svojich smartfónov. Myslím si, že tento trend je prakticky nemožné zvrátiť, tak aspoň takýmto spôsobom chceme predchádzať kolíznym situáciám,“ tvrdí člen bodegravenskej mestskej rady Kees Oskam.

Nápad privítali aj miestni obyvatelia, naopak predstavitelia holandskej organizácie pre bezpečnosť cestnej premávky VVN z neho vôbec nie sú nadšení. Projekt podrobili kritike a chodníkové semafory považujú za podporu zlého a nezodpovedného správania sa chodcov.

VIDEO: Takto fungujú chodníkové semafory

 


Gwyneth Paltrow je poriadna divoška: Fanúšikovia sú z jej sexuálnych rád v rozpakoch!
U lekára
Zbojnícky guláš

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×