Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Môže jej to prejsť? Chce, aby som platil oveľa vyššie výživné, než aké má moja dcéra mesačné náklady!

16.02.2017 (7/2017) Určiť výživné v rovnakej výške, ako sú náklady na dieťa, je možné v zásade len v prípadoch, ak sa matka o dieťa takmer výlučne stará a vy by ste jej so starostlivosťou vôbec nepomáhali.
Môže jej to prejsť? Chce, aby som platil oveľa vyššie výživné, než aké má moja dcéra mesačné náklady!
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

S matkou mojej malej dcéry už spolu nežijeme a momentálne sa súdime o výživné. Ona tvrdí, že má naša dcéra mesačné náklady 200 eur, no napriek tomu požaduje výživné 400 eur. Polovicu jej vraj chce dávať na úspory. Môže jej to na súde prejsť?

Koloman

Odpovedá advokátka JUDr. Jarmila Zahradníková

Úspech matky a jej návrhu, ktorý ste opísali, sa vylúčiť nedá, avšak odvíja sa od posúdenia zákonných kritérií zo strany súdu. Závisí od vašich a matkiných schopností, možností a majetkových pomerov a od vykonaného dokazovania. Určiť výživné v rovnakej výške, ako sú náklady na dieťa, je možné v zásade len v prípadoch, ak sa matka o dieťa takmer výlučne stará a vy by ste jej so starostlivosťou vôbec nepomáhali. Druhou možnosťou je, ak by matka nemala objektívnu možnosť zamestnať sa alebo dosahovať vyšší príjem napríklad z dôvodu nízkeho veku dieťaťa.

Vyššie výživné na dieťa, než sú jeho mesačné náklady, by súd mohol určiť len v prípade, ak by ste mali vyššiu životnú úroveň ako vaše dieťa, ktorú by bolo potrebné dorovnať a vaše majetkové pomery by vám dovoľovali prispievať na výživu dieťaťa vyššou sumou. To, že matka v rámci návrhu žiada aj o tvorbu úspor, je v súlade so zákonom. Súd však návrhom matky nie je viazaný, a preto mu nemusí v celom rozsahu vyhovieť. Súd teda nemusí určiť, že máte okrem výživného prispievať na tvorbu úspor dieťaťa. Uvedené je možné len vtedy, ak vzhľadom na vaše majetkové pomery možno za odôvodnenú potrebu dieťaťa považovať aj tvorbu úspor, čo musí vyhodnotiť súd.


Svoje otázky advokátke JUDr. Jarmile Zahradníkovej môžete posielaťna e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Gwyneth Paltrow je poriadna divoška: Fanúšikovia sú z jej sexuálnych rád v rozpakoch!
U lekára
Zbojnícky guláš

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×