Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Poradkyňa: Magda Vášáryová sa v Česku stala terčom útokov! Čo jej ľudia nedokážu odpustiť?

15.02.2017 (7/2017) Meno Magda Vášáryová (68) poriadne nadvihlo niektorých Čechov. Stala sa totiž jednou z poradkýň budúceho kandidáta na českého prezidenta Michala Horáčka.
Poradkyňa: Magda Vášáryová sa v Česku stala terčom útokov! Čo jej ľudia nedokážu odpustiť?
3 fotografie v galérii
Bola veľvyslankyňou, štátnou tajomníčkou, poslankyňou a učí na vysokej škole.
Autor fotografie: Michal Hanko - Nový Čas

V anonymných internetových diskusiách v českých spravodajských portáloch sa čitatelia poriadne vybúrili na adresu Magdy Vášáryovej. Keď antropológ, textár hitových pesničiek, milionár a najnovšie kandidát na českého prezidenta Michal Horáček oznámil mená ľudí, ktorí budú v jeho tíme vo voľbách na prezidenta, meno Magda Vášáryová niektorým Čechom poriadne pichlo do centra evolučne najstaršieho rozumového správania – do emócií. Horáček predstavil niekoľko poradcov, ale asi najviac ich vytočila práve Vášáryová. Mnohí Česi sú totiž, podobne ako Slováci, hákliví na tému imigrantov a dodnes si pamätajú, ako v roku 2015 Magda Vášáryová kárala slovenských aj českých politikov za ich správanie k tejto téme, za zbabelosť a za to, že sledujú len vlastné preferencie.

Ak by niekto na Slovensku nepoznal Michala Horáčka, určite pozná texty jeho pesničiek, ktoré interpretovali Hana Hegerová, Hana Zagorová, Helena Vondráčková, Karel Gott, Pražský výběr, Jaromír Nohavica či na Slovensku Richard Müller. Okrem písania je veľmi úspešným podnikateľom, po revolúcii založil stávkovú kanceláriu Fortuna, vďaka ktorej sa stal milionárom, neskôr ju výhodne predal. Pred časom oznámil, že plánuje kandidovať na funkciu českého prezidenta, ktorého budú ľudia voliť presne o rok. V jeho tíme je právnik, odborníčka na jadrovú bezpečnosť, športovec a mnoho ďalších. Po zverejnení mien sa v diskusii najväčšieho spravodajského portálu idnes.cz čitatelia poriadne vybúrili, napísali skoro 2-tisíc reakcií, mnohé mierili práve na Vášáryovú.

Michal Horáček (vpravo) a poradcovia, ktorí s ním budú spolupracovať pred prezidentskými voľbami. 3 fotografie v galérii Michal Horáček (vpravo) a poradcovia, ktorí s ním budú spolupracovať pred prezidentskými voľbami. Zdroj: ČTK

„Vážený pán Horáček, ste pre mňa nevoliteľný a pani Vášáryová, to je bozk smrti.“ „Chvíľku som si hovoril, že by pán Horáček mohol byť pre Zemana konkurentom, no po dnešku už nie. Pani Vášáryová, ktorá zopsula český národ za jeho postoj k nelegálnej migrácii, nám ide pomáhať pri voľbe prezidenta. Nie, ďakujem...“ Takýchto „nabrúsených“ diskusných príspevkov sa tam objavilo veľa, mnohé išli až do zúrivosti. A všetko najmä pre postoj k imigrantom.

Je tu vírus

Magda Vášáryová diskusné príspevky nečíta a hovorí, že ak sú ľudia nabrúsení, tak na všetkých. „Dokonca aj na pápeža, ktorý hovorí, že nie je kresťanské nepomôcť ľuďom v núdzi. Jednoducho je teraz vo svete taký vírus, ktorý nás vytrháva z kresťanských koreňov. Ešte predtým, ako sa otvorila balkánska trasa, keď utečenci roky prichádzali cez Španielsko, cez taliansky ostrov Lampedusa, hovorila som – keby tam prišlo 5-tisíc opustených psov, tak okamžite by vzniklo dvadsať aktivít, aby zachránili tých úbohých psíkov. Ale keď sa tam topia malé deti, my nereagujeme,“ hovorí Magda Vášáryová. Vtedy kritizovala slovenských aj českých politikov.

Spomína, že keď pred jeden a pol rokom tieto myšlienky vyslovila, tri týždne dostávala množstvo pozitívnych reakcií. „Rozhorčenie sa začalo v momente, keď politici začali šíriť strach a začali využívať túto tému, čiže v čase, keď nás zachránila Angela Merkelová otvorením hraníc Nemecka, aby migranti nezaplavili nás,“ hovorí Magda Vášáryová.

Bez odmeny

Vášáryová bola veľvyslankyňou v Rakúsku, Poľsku, bola štátnou tajomníčkou ministerstva zahraničných vecí, poslankyňou za SDKÚ, založila Slovenskú spoločnosť pre zahraničnú politiku a roky sa zaoberá strednou Európu 20. storočia, prednáša ju aj na vysokej škole v Prahe. V roku 1999 neúspešne kandidovala v prvých priamych prezidentských voľbách na Slovensku, víťazom sa však vtedy stal Rudolf Schuster, ktorý v druhom kole porazil Vladimíra Mečiara.

Magdu Vášáryovú oslovili, aby bola v tíme Michala Horáčka. 3 fotografie v galérii Magdu Vášáryovú oslovili, aby bola v tíme Michala Horáčka. Zdroj: Martin Hanzel - Nový Čas

„Pána Horáčka poznám veľmi dávno a poprosili ma, či by som išla do tímu a povedala niečo o strednej Európe, ktorou sa dlhodobo zaoberám. A takisto sa 27 rokov zaoberám energetickou politikou. Ja som v tíme bez nároku na odmenu. Keďže učím v Prahe, niekedy sa stretnem s pánom Horáčkom alebo s ľuďmi z jeho tímu, ktorí už sú platení. Je to vlastne komunikácia – opýtajú sa ma, ja im veľmi rada poskytnem moje vedomosti, ale nemôžem zaručiť, že si ich pán Horáček osvojí,“ hovorí Magda Vášáryová.

Michal Horáček sa v súčasnosti podľa prieskumov drží dobre, ak zozbiera 50-tisíc podpisov a zaregistrujú ho na ministerstve vnútra ako kandidáta na prezidenta, má šancu uspieť. Bola by potom Magda Vášáryová jeho poradkyňou aj na Hradčanoch? Ona je v tejto otázke skôr opatrná. „Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať, ale asi viete, koľko mám rokov. Navyše mám stále veľmi veľa práce, vediem najstaršiu ženskú organizáciu Živena, vediem Inštitút pre kultúrnu politiku, sedím v správnej rade Spoločnosti pre zahraničnú politiku, takže nepredpokladám, že by som bola zamestnancom Pražského hradu. No keď sa opýtajú na môj názor, stretneme sa, porozprávame sa, cítim to ako moju povinnosť.“

Podľa prvých reakcií diskutérov sa však zdá, že Vášáryová by sa mohla stať kontraproduktívnou členkou tímu Michala Horáčka počas prezidentskej kampane. Na druhej strane – Vášáryová má jasnú líniu, nikdy neuhla, je to férový človek, nebude meniť názor preto, aby sa ľuďom zapáčila. Odpoveď na otázku, či Horáčkovi angažovanie Vášáryovej prospeje, alebo môže uškodiť, budeme poznať o rok.

 


Gwyneth Paltrow je poriadna divoška: Fanúšikovia sú z jej sexuálnych rád v rozpakoch!
U lekára
Zbojnícky guláš

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×