Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Mág Ferragamo: Z chudobného chlapca sa stal návrhár jedinečných topánok a milionár!

12.02.2017 (6/2017) Greta Garbo, Audrey Hepburn, Marilyn Monroe, Rita Hayworth, Sophia Loren. Aj tieto herecké hviezdy sa pýšili topánkami od slávneho talianskeho návrhára.
Mág Ferragamo: Z chudobného chlapca sa stal návrhár jedinečných topánok a milionár!
11 fotografií v galérii
Salvatore Ferragamo povýšil obuvnícke remeslo na umenie.
Autor fotografie: Getty Images

Za jeho príbehom sa popri obrovskom talente skrýva aj neobyčajná húževnatosť, usilovnosť a vytrvalosť. Napriek tomu, že bol Talian, životná púť návrhára Salvatora Ferragama pripomína typický americký príbeh úspechu, ako sa z obyčajného vidieckeho chlapca z chudobnej rodiny stal uznávaný a celebritami vyhľadávaný návrhár jedinečných topánok, inovátor, vizionár a v konečnom dôsledku aj milionár. Salvatore Ferragamo povýšil obuvnícke remeslo na umenie.

Prvé topánky ušil ako deväťročný

Svetlo sveta uzrel Salvatore v roku 1898 v malej dedinke Bonito, približne sto kilometrov od Neapola, ako jedenáste zo štrnástich detí. Rodina Ferragamovcov peniazmi nijako neoplývala, práve naopak. Nasýtiť toľko hladných krkov nebolo vôbec jednoduché. To však neznamená, že početné potomstvo nebolo životaschopné. Osobitne malý Salvatore.

Mal iba deväť rokov, keď ušil prvé topánky. Vyrobil ich pre svoju sestru, aby si mala čo obuť na prvé sväté prijímanie. O dva roky neskôr už Salvatore pracoval pre miestneho obuvníka a po ďalších dvoch rokoch si ako 13-ročný otvoril vlastnú obuvnícku dielňu. Spokojný však nebol a v roku 1914 emigroval, ako v tom čase mnoho Európanov z chudobných regiónov, za lepším životom do Ameriky. Biedou poznačený taliansky juh vymenil za americký Boston, kde spolu s bratom pracovali v továrni na výrobu kovbojských čižiem. Veľmi rýchlo presvedčil aj zvyšok rodiny, aby sa presťahovala do Spojených štátov.

Z chudobného vidieckeho chlapca sa stal návrhár jedinečných topánok a milionár. 11 fotografií v galérii Z chudobného vidieckeho chlapca sa stal návrhár jedinečných topánok a milionár. Zdroj: Getty Images

Ferragamovci si za miesto svojho pobytu vybrali slnečnú Kaliforniu. Tá im oveľa viac ako Boston pripomínala ich rodnú krajinu. Kalifornia bola pre Salvatora zaujímavá aj z hľadiska jeho budúcej klientely. Najskôr v Santa Barbare a neskôr v Los Angeles v Hollywoode si otvoril dielňu na opravu obuvi, ktorú vzápätí rozšíril aj o šitie topánok na mieru. Chýr, že v meste je šikovný obuvník, ktorý vie urobiť zaujímavé a nevšedné topánky, sa rýchlo šíril.

Salvatore zaznamenáva prvé úspechy, no on sám ako perfekcionista spokojný nebol. Vedel, že jeho obuv je pekná a iná než vtedy bežne dostupná, no zároveň si bol vedomý, že nie je veľmi pohodlná. Chcel to stoj čo stoj zmeniť. Preto sa rozhodol venovať štúdiu anatómie ľudského tela, osobitne ľudských nôh. Neuveriteľne dravý a ambiciózny Salvatore vyštudoval anatómiu na University of Southern California, neskôr k štúdiu pridal aj matematiku. Vyplatilo sa. Modely Ferragamových topánok boli nielen dizajnovo originálne a neopozerané, ale aj veľmi pohodlné. A bohatí a slávni klienti, herci a herečky si u neho začali podávať kľučku jeden za druhým. Boli medzi nimi aj najslávnejší herci nemého filmu – Rudolph Valentino a Mary Pickford. Vyhľadávaný obuvník si čoraz viac získaval obľubu aj u filmových producentov. Tým sa potvrdilo, že správne topánky hrdinov strieborného plátna môžu rovnako ako dobre zvolené kostýmy ešte viac zvýrazniť charaktery jednotlivých postáv.

Chcel inovovať dovtedy nepohodlnú obuv, tak sa začal venovať štúdiu anatómie, osobitne ľudských nôh. 11 fotografií v galérii Chcel inovovať dovtedy nepohodlnú obuv, tak sa začal venovať štúdiu anatómie, osobitne ľudských nôh. Zdroj: Getty Images

Nielen Hollywood padol k nohám Salvatora Ferragama, ale aj on padol k nohám najväčších hviezd filmového plátna, aby im ušil topánky, aké nikto iný nemal.

Z Ameriky naspäť domov

Salvatore pracuje a v Amerike žne úspechy, no jeho srdce túži po domove. Cnie sa mu po milovanom Taliansku. Po trinástich rokoch strávených za veľkou mlákou sa práve túžba po domovine stala dôvodom návratu nielen jeho, ale aj celej rodiny Ferragamovcov späť do Talianska. Nevrátili sa však ani do dedinky Bonito, ani na chudobný juh krajiny, ale za svoj nový domov si vybrali slávnu Florenciu. Salvatorove pohnútky usadiť sa práve tam vysvetlil vo svojej autobiografii, ktorá vyšla v roku 1957. Florencia ho priťahovala pre dve veci: bolo to mesto s bohatou históriou, ktoré sa vyznačovalo dlhoročnou umeleckou tradíciou, a bolo to aj mesto s bohatou tradíciou spracovania kože a tvorby kožených výrobkov. Pre Salvatora bola Florencia spojením príjemného s užitočným. Sídlo firmy zriadil v paláci, ktorý bol postavený už v trinástom storočí. Dodnes je tam hlavný stan jeho rodinnej firmy.

Jeho topánky boli úplne odlišné od tých, na aké bola verejnosť dovtedy zvyknutá. 11 fotografií v galérii Jeho topánky boli úplne odlišné od tých, na aké bola verejnosť dovtedy zvyknutá. Zdroj: Getty Images

Pozornosť svetových hviezd neutícha

Aj po návrate do Talianska sa o služby Salvatora Farragama uchádzajú veľké medzinárodné hviezdy. V tomto období akoby ani nemal konkurenciu. Filmové celebrity buď často navštevovali jeho palác vo Florencii, alebo netrpezlivo čakali vo svojich hollywoodskych vilách alebo filmových štúdiách na zásielky z Európy. Nielen hviezdy strieborného plátna milovali jeho topánky. Majster navrhoval obuv pre najbohatšie a najmocnejšie ženy sveta. Nechýbala medzi nimi ani manželka argentínskeho prezidenta Eva Perón alebo dcéra indického maharadžu Indira Devi.

Dôvody jeho úspechu sú na prvý pohľad celkom jednoduché. Salvatore pri svojich modeloch využíval postupy a metódy, ktoré nepoužíval nikto pred ním. Obuvník, objaviteľ a vizionár Ferragamo nebol iba obyčajným návrhárom, on bol ich projektantom. Objavil úplne nové, dovtedy neznáme a nepoužívané materiály a technológie. Každý nový návrh najskôr detailne rozkreslil na papier, s matematickou presnosťou vyznačil každý uhol, zlom a všetky rozmery tak, aby bolo všetko bezchybné. Každý prvok jeho topánok bol do detailov premyslený a všetky boli dôkladne prepojené s ostatnými časťami, aby spolu tvorili dokonalý celok a perfektný výrobok.

Do histórie vošli aj sandále vo farbe dúhy, vytvorené pre herečku a speváčku Judy Garlandovú. 11 fotografií v galérii Do histórie vošli aj sandále vo farbe dúhy, vytvorené pre herečku a speváčku Judy Garlandovú. Zdroj: Getty Images

Autor viac ako 350 patentov

Vedecký a tvorivý prístup dizajnéra k obuvi splodil mnoho inovácií. Salvatore celkovo zaregistroval viac než 350 patentov. Mnohé z nich predstavujú revolučné objavy pre celý svet módy. Dodnes ich využívajú početní tvorcovia obuvi a možno pritom ani nevedia, kto je ich objaviteľ. Salvatore bol majstrom nielen pokiaľ ide o estetický rozmer a inovatívny vzhľad topánok. Anatomicky presne vytvoril aj platformy pre topánky, takže boli na jednej strane ľahké, na strane druhej pevné, stabilné a odolné. Okrem toho na výrobu topánok používal aj úplne nové, na vtedajšie pomery nevídané a nezvyčajné materiály: korok, celofán, brokát, orientálny hodváb, perie... Jeho tvorba bola doslova výsledkom experimentovania s novými materiálmi. Vďaka tomu boli jeho topánky úplne odlišné od tých, na aké bola verejnosť dovtedy zvyknutá. Herečky milovali jeho modely nielen pre ich vzhľad a pohodlie, ale aj pre netradičné materiály, ktoré používal na ich zhotovenie.

Každý prvok jeho topánok bol do detailov premyslený. 11 fotografií v galérii Každý prvok jeho topánok bol do detailov premyslený. Zdroj: Getty Images

Modely boli nielen dizajnovo originálne a neopozerané, ale aj veľmi pohodlné. 11 fotografií v galérii Modely boli nielen dizajnovo originálne a neopozerané, ale aj veľmi pohodlné. Zdroj: Getty Images

Tvorca slávnych topánok

Na jednej z najznámejších fotografií je Salvatore Ferragamo vo svojej pracovni obklopený desiatkami modelov nôh mnohých hollywoodskych hviezd. Od Grety Garbo, Audrey Hepburnovej, Sophie Lorenovej až po Marylin Monroe. Práve pre ňu vytvoril jedny z najslávnejších červených lodičiek na vysokom podpätku. Do histórie vošli aj Ferragamove sandále vo farbe dúhy vytvorené pre americkú herečku a speváčku Judy Garlandovú, ktorá si zahrala vo filme Čarodejník z krajiny Oz nakrútenom v roku 1938. Vizuálne topánky zodpovedali piesni Over the Rainbow (Za dúhou), ktorú pre film naspievala práve Judy. Tieto topánky sa objavujú vo všetkých učebniciach módy 20. storočia a na najväčších výstavách dizajnérskych značiek. K mimoriadne úspešným sa radia aj jeho tzv. neviditeľné sandále z roku 1947 s transparentnými remienkami. Dostal za ne hlavnú cenu v celosvetovej súťaži, ktorá sa vo svete módy rovná filmovým Oscarom. Na najdrahšie topánky, ktoré kedy vyrobil, použil 18-karátové zlato. Ich majiteľkou sa stala manželka istého austrálskeho magnáta.

Majster navrhoval obuv pre najbohatšie a najmocnejšie ženy sveta. 11 fotografií v galérii Majster navrhoval obuv pre najbohatšie a najmocnejšie ženy sveta. Zdroj: Getty Images

Úspechy, bankrot, úspechy

Po úspešnom období, keď firma pod taktovkou Salvatora Ferragama výrazne napredovala, prišli aj horšie časy. V 30. rokoch minulého storočia v dôsledku svetovej krízy, a treba povedať, že aj vinou nie práve najlepšieho riadenia, bol jej zakladateľ nútený ohlásiť bankrot. K znovuzrodeniu a novému štartu firmy prišlo opäť po druhej svetovej vojne. V 50. rokoch 20. storočia už spoločnosť zamestnávala 700 starostlivo vybraných remeselníkov, ktorí ušili 350 párov topánok denne. K nápadným a často i bizarným modelom pre výstredné dámy pribudli aj viac tradičné a elegantné topánky pre širokú klientelu. Ich tvorca zomrel v roku 1960 vo veku 62 rokov. Výtvory Salvatora Ferragama sa stali a dodnes sú jednou zo súčastí identity talianskeho dizajnu.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×