Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Marianna Ďurianová otvorene: Pravda o odchode z Markízy a chirurgických zákrokoch!

23.01.2017 (3/2017) Dlhé roky bola ozdobou televízie Markíza a každej spoločnosti. Vždy vysmiata Marianna Ďurianová (40). Dnes žije v ústraní a rozhovory neposkytuje. Až na túto výnimku.
Marianna Ďurianová otvorene: Pravda o odchode z Markízy a chirurgických zákrokoch!
9 fotografií v galérii
Čím je zrelšia, tým je krajšia.
Autor fotografie: Dušan Křístek

Bilančnú. O pár dní oslávi okrúhle štyridsiate narodeniny. Nemám vo zvyku si niekoho obzerať, ale ju som musela. Krátko pred naším stretnutím som kdesi čítala, že absolvovala nepodarenú plastiku viečok a iných partií tváre. Nech som pozerala, ako som pozerala, nič z toho som nevidela. Predo mnou stála krásna žena s dokonalou postavou. Pre istotu som však návštevu u plastického chirurga opáčila. Bola, nebola?

„Ďakujem za pochvalu. Áno, aj ja som sa niekde dočítala, že už mám niekoľko zákrokov za sebou. Celkom ma to pobavilo a zároveň aj polichotilo, keď vyzerám ako po skrášľovacích zákrokoch, tak asi vyzerám krajšie,“ smeje sa. „Už som aj zvažovala, že by som sa na nejaký neinvazívny zákrok podujala, ale po tomto článku som si to rozmyslela. Asi ešte netreba...“

Zatiaľ určite nie. Ani keď o pár dní oslávite štyridsiatku, čo je čas na bilancovanie. Aký je váš prvotný pocit z tohto čísla? Ste vydesená, vyrovnaná, alebo?

Z čísla ani z veku vydesená nie som. Skôr ma vystrašilo vaše konštatovanie, že je čas na bilancovanie. Na to ešte nie som pripravená. Na celkový súhrn doterajšieho života sa ešte necítim. Veď ma čaká ešte druhá polovica života.

V spravodajstve televízie Markíza bola ako ryba vo vode. 9 fotografií v galérii V spravodajstve televízie Markíza bola ako ryba vo vode. Zdroj: Peter Korček

Nechcela som vás vystrašiť. Myslela som to tak, že väčšina ľudí si pri okrúhlom výročí aspoň telegraficky prebehne predchádzajúci život. Vy ste s tým svojím doteraz spokojná?

Áno, som spokojná. Zažila som množstvo krásnych vecí, zažila som, samozrejme, aj horšie, to všetko, čo bolo a je, tvorí môj život. A ja ho mám nesmierne rada.

Pochádzate zo Žiaru nad Hronom. Najprv ste tam vyštudovali obchodnú akadémiu a následne psychológiu na FF UK v Bratislave. Dosť veľká zmena medzi strednou a vysokou.

To je pravda, bol to veľký skok. Ale rozhodnutie ísť na ekonomickú strednú školu sa odo mňa akosi očakávalo. Obaja rodičia sú ekonómovia, moja mama dokonca chodila na tú istú strednú školu ako moja staršia sestra a po nej teda aj ja. A, samozrejme, o pár rokov neskôr náš brat. Ďalšia vec je, že keď sme sa po skončení mojej základnej školy presťahovali z Bratislavy do Kremnice, výber sa dosť zúžil. Umelecky orientovaná som nebola, gymnázium som považovala len za rozšírenú základnú školu a obchodná akadémia, ako sa už v čase mojich štúdií volala ekonomická škola, mi pripadala celkom atraktívna z hľadiska budúcnosti. Myslela som si totiž, že pôjdem študovať zahraničný obchod na vysokú školu. V druhom ročníku som však pochopila, že čísla, účtovná osnova a ekonomické poučky sú na hony vzdialené môjmu chápaniu a cítila som, že sa musím vybrať humanitným smerom. A duša človeka ma vždy zaujímala. Vždy ma priťahovalo to „mystično“ okolo človeka, chcela som vedieť, ako sa to celé dá vysvetliť vedecky, ako to funguje, prečo to niekedy nefunguje a či sa tomu dá pomôcť. Takže taká bola moja cesta od ekonomiky k psychológii.

Popri práci stíhala Marianna aj účinkovať v divadle. Záber je z predstavenia Popoluška. 9 fotografií v galérii Popri práci stíhala Marianna aj účinkovať v divadle. Záber je z predstavenia Popoluška. Zdroj: Archív M. Ď.

Robili ste vôbec niekedy v praxi tento odbor?

Bohužiaľ, nie. Ešte počas školy, posledného ročníka psychológie, som začala pracovať ako externá hlásateľka v STV. Chcela som si len privyrobiť a ako to pokračovalo, už vieme. Po polroku ma vtedajší majiteľ Markízy Pavol Rusko zavolal na konkurz a ponúkol mi miesto moderátorky správ. Psychológii sa treba venovať na sto percent, takže popri tom to neprichádzalo do úvahy.

Len na spresnenie, bavíme sa o roku 2001. Dostať také lukratívne miesto vo vtedy najsledovanejšej súkromnej televízii je doslova práca snov. Vzhľadom na váš nevydarený pokus odísť po 13 rokoch na vrchole z takejto pozície, je stále dosť nepochopiteľné.

Určite je to dream job, ale ja som nikdy po niečom podobnom netúžila. Nebol to môj životný cieľ ani sen, iba som jednoducho zdvihla hodenú rukavicu a využila ponúknutú šancu. To, že som sa v tom nakoniec naozaj našla a podľa mnohých som to robila dobre, je len bonus k tomu všetkému. Ponuka od televízie JOJ, teda presnejšie povedané od Borovského, pretože televízia sa potom od toho dištancovala, prišla v čase, keď som bola na materskej dovolenke. Teda v období, keď môj život nabral úplne iný rozmer, keď som naplnila svoje bytie. Do práce som sa nechcela vrátiť tak skoro, chcela som sa venovať synovi na maximum a bez stresu. Z Markízy ma však poprosili, aby som sa do správ zapojila aspoň čiastočne. Súhlasila som, no priznám sa, bola som z toho v strese. Hormóny fungovali naplno, nevedela som sa sústrediť na prácu, lebo mysľou som bola stále doma – či je malý v poriadku, či nie je hladný, ešte som dojčila, cítila som separačnú úzkosť aj za neho, prosto, nebola som s tým rozhodnutím v pohode.

Odchod do televízie JOJ sa týkal viacerých ľudí. Patril k nim aj Pavel Bruchala. 9 fotografií v galérii Odchod do televízie JOJ sa týkal viacerých ľudí. Patril k nim aj Pavel Bruchala. Zdroj: Andrea Jacenková, Nový Čas

A potom prišiel pán Borovský s lukratívnou ponukou.

Prišiel s víziou, že budem pánom svojho času, keďže relácia nemala ísť naživo, s možnosťou prezentovať sa v inom svetle a zapojiť do relácie aj psychológiu, ktorá zostala mojou srdcovkou. Ponúkol mi možnosť zasahovať do konceptu relácie, volať si do štúdia hostí, ktorí súvisia s témou a, samozrejme, aj ponúknutá cena za prácu bola lákavá. Nebudem sa predsa hrať, že keď mám možnosť zarobiť viac a všetky ostatné okolnosti sú viac než priaznivé, tak poviem nie. Pre mňa bolo podstatné aj to, že v hre so mnou boli ľudia, ktorí boli pre mňa zárukou istoty a kvality – takmer celý bývalý tím z markizáckeho Reflexu, Peter Núñez ako režisér, Pali Bruchala, ktorý mal byť taktiež toho súčasťou. To neboli ľudia, ktorých som videla prvýkrát v živote. A otvorene priznám, ani vo sne mi nenapadlo, že by sa to mohlo skončiť tak, ako sa to skončilo. Veď to dokonca bolo medializované, o čo sa, samozrejme, postaral Borovský, ako mi došlo až neskôr.

Keď ste sa na tento krok odhodlali, Markíza vyhlásila, že ste si kúpili jednosmerné lístky. Bolelo to vyhlásenie, alebo ste si povedali, môžem si za to sama?

V tej chvíli som neriešila postoj Markízy. Ani som neuvažovala, že by som sa tam v tom čase vrátila. To by bolo nanajvýš čudné. Skôr ma zarážalo, ako sa k tomu celému postavila JOJ-ka. To bolo pre mňa absurdné. Ani dnes si nemyslím, že som urobila chybné rozhodnutie, len som doplatila na svoju dôverčivosť. A, bohužiaľ, nevylučujem, že sa mi to niekedy v živote stane opäť. Som totiž hrozne naivná a nechcem veriť tomu, že ľudia dokážu zámerne ubližovať, len aby z toho mali osobný prospech, či už pocitový, alebo hmotný. Pracujem na tom, aby som toto nastavenie v sebe zmenila, ale príliš mi to nejde. Tak azda v tej druhej polovici života.

Po Marianninom boku sa pracovne objavovali traja muži. Prvý bol Ľubomír Karásek. Toto bolo jedno z ich prvých spoločných vysielaní. 9 fotografií v galérii Po Marianninom boku sa pracovne objavovali traja muži. Prvý bol Ľubomír Karásek. Toto bolo jedno z ich prvých spoločných vysielaní. Zdroj: TV Markíza

V Markíze sa po vašom boku vystriedali traja pracovní partneri: Ľubomír Karásek, Rasťo Žitný a Jaroslav Zápala. Prví dvaja skončili svoju kariéru po dopravných nehodách a ich následkoch. Necítili ste sa občas ako čierna vdova? Dotklo sa vás to?

Dotklo sa ma to. Veľmi. A bolesť z toho cítim dodnes. Najmä preto, aké nedozerné následky to pre oboch malo. Veľmi ma to mrzí. Nemalo sa to stať ani v jednom prípade. Nie pre to, ako som sa cítila ja, ale pre to, aké straty to prinieslo. A chudák Jarko si to potom odo mňa zlizol. Ale pochopil to a to si na ňom cením.

Čo ste mu urobili?

Dávala som mu pocítiť, že je tam len ako náhradník. A on pritom, chudák, za nič nemohol. Verím, že mi už medzičasom odpustil. Vedel, že to nie je namierené proti nemu, no cítila som sa ako dieťa, ktorému sa rozvedú rodičia a ono má zrazu macochu alebo otčima a musí sa s tým zmieriť. A časom sa aj zmieri. Rovnako ako som sa zmierila aj ja a myslím, že sme si s Jarkom k sebe našli cestu. Zažili sme spolu kopec „srandy“‘ a ja dodnes, keď ho vidím v správach, tak na ňom trochu cítim môj odtlačok.

Po tom, čo sa stalo, asi nemáte Markízu „navolenú“ ako program číslo jeden, alebo sa mýlim? Pozeráte ju? A JOJ-ku?

No, asi vás prekvapím, ale ten niekoľkoročný návyk zostal, čo sa týka Markízy. I keď najväčší prím u nás hrajú detské programy, ak už teda televízor zapíname, tak väčšinou kvôli rozprávkam. Ale vo všeobecnosti sa nerozhodujem v závislosti od „značky“, ale od ponuky programu.

Druhý Rasťo Žitný. 9 fotografií v galérii Druhý Rasťo Žitný. Zdroj: Beta Hriadeľová, Nový Čas

Nie je vám smutno pri sledovaní večerných správ, kde ste mohli byť doteraz?

V čase správ máme doma úplne iné povinnosti – večera, vaňa, rozprávka a uspávanie... Takže na smútok či iné pocity nie je čas. Ale sem-tam, keď sa mi podarí, tak sa usmejem pri pohľade na moje sako.

Čo sa vám preháňalo hlavou, keď ste po odvolaní pána Borovského zostali bez práce? Skúste byť úprimná...

Riešili sme situáciu. Skúšali sme nájsť východisko. Nebola som v tom sama, ako som už spomínala, týkalo sa to viacerých ľudí, ktorí sme mali na projekte spolupracovať. Ale nejako bytostne sa ma to nedot­klo. A to som naozaj úprimná. Pre mňa to nebola tragédia. Mala som doma to, po čom som najviac zo všetkého túžila, a to bolo pre mňa podstatné. Necítila som sa ani pokorená, ani nechcená, len som nechápala, ako sa to vôbec mohlo stať. Ako môže niekto hazardovať s toľkými životmi? Boli v tom ľudia, ktorých sa to existenčne dotklo.

Teraz pracujete pre Nový Čas, moderujete videosprávy. Ste s pokračovaním vašej profesionálnej kariéry spokojná?

Viete, ja som nikdy nechcela mať kariéru. Ja som chcela mať prácu, ktorá ma bude baviť, do ktorej budem chodiť bez stresu a s radosťou. Lebo ma baví, viem ju robiť a niekomu niečo prinesie, a tak to bolo v Slovenskej televízii, v Markíze a rovnako aj teraz v Novom Čase. Veľmi veľa ľudí chodí do práce s nechuťou len preto, že musia a potrebujú peniaze. Ja mám to šťastie, že som doteraz vždy robila prácu, ktorá mi prináša radosť a slušne ma živí. Nie je to úžasné?

Do tretice pribudol Jaroslav Zápala, ktorý moderuje televízne noviny dodnes. 9 fotografií v galérii Do tretice pribudol Jaroslav Zápala, ktorý moderuje televízne noviny dodnes. Zdroj: TV Markíza

Čo by ste vo svojom doterajšom živote, súkromnom či pracovnom, zmenili, keby ste mohli?

Myslím, že môj pracovný život sa ešte vyvíjať bude. Ten doterajší by som však nemenila. Dal mi veľa krásnych a plnohodnotných chvíľ, keď som sa cítila potrebná, prínosná a ocenená. Za to som naozaj vďačná. A v súkromnom živote? Som z troch detí a je skvelé mať súrodencov. To by som chcela dopriať môjmu synovi. Ale ak sa to nepodarí, nevadí. Som nesmierne vďačná za to, čo mám. Dalo mi to zmysel života.

Všetky vaše vzťahy sa odohrávali pred očami verejnosti vďaka médiám. To zrejme nie je ideálna pôda na budovanie vážneho vzťahu.

S tým absolútne súhlasím. Môj prvý vzťah trval sedem rokov, kým som sa nestala súčasťou mediálneho sveta. Nie je to ľahké, keď partner nie je z tejto brandže. Ale ani to, keď je, samozrejme, nie je zárukou na celoživotný vzťah. Dôkazom toho je moje manželstvo s Liborom...

... Boučkom. Zatiaľ jediným mužom, ktorý vás v roku 2006 dostal pred oltár.

Áno, zrejme bol najodvážnejší.

Možno, ale ani vy ste si ho hádam nebrali len tak, veď svadba je vážny krok.

Samozrejme, že som to brala vážne. Do každého vzťahu som išla po uši zamilovaná. Ale kým som našla muža, s ktorým som sa rozhodla založiť si rodinu, nejaký čas to trvalo. A viete, ako to je, kto nehľadá, nenájde.

V relácii Nikto nie je dokonalý sa objavila niekoľkokrát. V roku 2014 s Martinom Nikodýmom. 9 fotografií v galérii V relácii Nikto nie je dokonalý sa objavila niekoľkokrát. V roku 2014 s Martinom Nikodýmom. Zdroj: RTVS

Povedali ste, že ste naivná a že s tým bojujete. Dá sa povedať, že to platí aj v láske?

Na sto percent. Ja som totiž nenosila ružové okuliare, ale doslova cyklámenové. Na začiatku som videla na mužoch len to najlepšie a to, čo sa mi nepozdávalo, som ignorovala. Niekedy mi sklá praskli po pár týždňoch, niekedy po dlhšom čase. Ale tie momenty, kým sa tak stalo, som sa vznášala v oblakoch.

Aká bola vlastne vaša ideálna predstava partnera, ktorý by mal byť otcom vašich detí?

Neviem, nemala som konkrétnu predstavu. To sa ani nedá. Teda možno dá, keď máte 20 a poviete si, chcem, aby mal tmavé vlasy, modré oči a vysokú školu... Ale osud vybral za mňa a som šťastná, že mal takú voľbu. Lebo náš syn Romanko sa javí ako úžasný.

Materstvo zmení každú ženu. Sú syn a partner dôvod, pre ktorý ste sa stiahli do úzadia a v spoločnosti vás takmer nevidieť? Kedysi ste sa v nej vyskytovali denne a boli ste stredobodom pozornosti. Nechýba vám to?

Kedysi som bola zodpovedná len sama za seba. A poviem vám, som veľmi rada, že som sa vybláznila dovtedy, kým som sa stala matkou. Dnes nemám pocit, že by som niečo zameškala, že mi niečo uteká, že by som chcela byť tam, kde byť nemôžem. Ja som totiž presne tam, kde a s kým chcem byť. A som spokojná.

S Romanom Doležajom a synom Romankom. Ten má už dnes 4,5 roka. 9 fotografií v galérii S Romanom Doležajom a synom Romankom. Ten má už dnes 4,5 roka. Zdroj: Archív M. Ď.


Gwyneth Paltrow je poriadna divoška: Fanúšikovia sú z jej sexuálnych rád v rozpakoch!
U lekára
Zbojnícky guláš

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×