Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Škandalózna princezná: Clara Ward mohla žiť ako v rozprávke, no správala sa ako odtrhnutá z reťaze!

14.01.2017 (2/2017) Vzpierala sa konvenciám a žila podľa svojich vlastných pravidiel. Provokovala, šokovala. Milencov striedala ako na bežiacom páse. Škandalózna Clara Ward.
Škandalózna princezná: Clara Ward mohla žiť ako v rozprávke, no správala sa ako odtrhnutá z reťaze!
10 fotografií v galérii
Vydajom získala Clara Ward titul princezná Caraman-Chimay.
Autor fotografie: Wikipedia

Niektorí ju ľutovali a hovorili o nej ako o úbohom bohatom dievčati, iní ju považovali za škandalistku a odsudzovali ju. Krásna, mladá a neuveriteľne bohatá Američanka mohla mať život ako z rozprávky. Ona však dala prednosť tomu, že spoločnosť šokovala a správala sa ako odtrhnutá z reťaze. Tak, ako keby bola závislá od adrenalínu, účinky ktorého sa dostavili vždy po prekročení spoločenského tabu. Jej smelé a na vtedajšie časy pohoršujúce fotografie sa na začiatku 20. storočia rozšírili po celej Európe. Odvážne pózy a provokatívne kostýmy prezentovala dokonca aj na poštových známkach. Žiadnymi komplexmi pri tom rozhodne netrpela.

Manželstvo s kráľovým bratrancom

Clara Ward sa narodila v roku 1873 v americkom Detroite vo veľmi bohatej rodine. Vysoká kráska s postavou bohyne, ako o nej neskôr písala tlač, navyše dedička obrovského majetku, vyvolávala už v tínedžerskom veku záujem mnohých obdivovateľov. Keď ju o ruku požiadal princ Joseph de Caraman-Chimay, bratranec belgického kráľa Leopolda II., dlho neváhala. Vo svojich sedemnástich rokoch sa vydala za dvojnásobne staršieho muža, ktorý nebol nijako pekný ani zaujímavý, ale zato bol aristokrat z najvyšších kruhov. 

Mohla sa zdržiavať v početných palácoch (na snímke Chimay), pokojný rodinný život však nebol pre ňu. 10 fotografií v galérii Mohla sa zdržiavať v početných palácoch (na snímke Chimay), pokojný rodinný život však nebol pre ňu.

Vydajom získala Clara titul princezná Caraman-Chimay. Vďaka svojim peniazom a vplyvu manželovej rodiny sa mohla zdržiavať nielen v jeho početných palácoch, ale aj na belgickom dvore, na francúzskej Riviére, v Paríži a všade tam, kde sa dialo niečo zaujímavé. Stala sa matkou dvoch detí, no ani to ju nepresvedčilo, aby žila pokojným rodinným životom. Mala mnohých milencov, ktorých striedala ako spodnú bielizeň – trpezlivý manžel jej to ticho toleroval.

Pletky s belgickým kráľom

Clara vzbudila záujem dokonca aj samotného kráľa Leopolda II. Podľa niektorých ľudí z dvora bola kráľovou milenkou. Monarcha natoľko podľahol šarmu princeznej Caraman-Chimay, že na oficiálnych prijatiach zanedbával iných hostí a venoval sa iba jej. Podľa očitých svedkov na jednom veľkom bále Clara po tanci požiadala kráľa o ľad do nápoja, ktorý sa jej želanie vybral osobne splniť. Po ďalších verejných prejavoch náklonnosti Leopolda II. ku Clare zakročila samotná kráľovná Mária Henrietta, ktorá sa zasadila o to, aby Clara aj s rodinou opustila dvor.

Ako muž bol Leopold II. známy veľkým záujmom o nežné pohlavie. 10 fotografií v galérii Ako muž bol Leopold II. známy veľkým záujmom o nežné pohlavie. Zdroj: Getty Images

Keďže v Belgicku už nebola v najvyšších kruhoch vítaná, vydala sa s manželom do Paríža, kde sa vrhla do víru spoločenského života. Za krátky čas získala povesť najdivokejšej Američanky na druhej strane oceánu. A potom to bolo už len horšie. Keď sa jedného dňa v roku 1896 princ Chimay so svojou mladou ženou vybral na večeru do reštaurácie Payard v Paríži, netušil, ako dramaticky to ovplyvní jeho ďalší život. Clara dala manželovi konkrétnejší dôvod na rozvod, ako boli klebety o jej romániku s kráľom Leopoldom II.

Utiekla s počerným primášom

Večerajúcim hosťom spríjemňoval atmosféru huslista tmavšej pleti. Znudenej Clare sa okamžite zapáčil. Primáš s mohutnými fúzmi a prenikavými očami okamžite vyvolal pozornosť princeznej a ona jeho. Preskočila povestná iskra. Clara sa bezhlavo zamilovala do ohnivého hudobníka. S Rigóm Jancsim, lebo tak sa primáš volal, už o desať dní neskôr utiekla do modrých diaľav... Opustila kvôli nemu svojho manžela aj dve deti. Obrovský škandál sa dostal na titulné strany novín, ktoré hlásali – Princezná ušla s Cigánom. Po tejto udalosti sa Clara už nikdy nevrátila do najvyšších spoločenských kruhov, sláva jej aristokratického mena ju však sprevádzala aj naďalej. A nebolo to posledný raz, čo sa ocitla na titulných stránkach novín.

Do ohnivého huslistu Riga Jancsiho sa bezhlavo zamilovala. 10 fotografií v galérii Do ohnivého huslistu Riga Jancsiho sa bezhlavo zamilovala. Zdroj: Getty Images

Dva mesiace po škandálnom úteku sa s ňou manžel Joseph rozviedol. Počas rozvodového konania, o ktorom informovali všetky významnejšie európske periodiká, Claru aj jej vlastný právnik opísal ako nespútaný živel s neobmedzenou a excentrickou povahou. Po rozvode boli obe deti pridelené do starostlivosti otcovi a Clare súd prikázal platiť alimenty na ich výchovu. Samotná Clara bola s rozhodnutím súdu veľmi spokojná. Novinárom povedala, že skončila s tým, čo sa jej nepáčilo. „Iba teraz som sa vymanila zo sveta, v ktorom som nechcela byť,“ otvorene sa priznala.

Dekadentný Paríž je šokovaný

Mladí milenci Clara a Rigó Jancsi sa najskôr vydali do Maďarska, rodnej vlasti jej nového partnera, a potom sa vrátili do Paríža. Tam kňažná pokračovala v šokovaní obyvateľov mesta na Seine. Po uliciach sa pohybovala na bicykli v obtiahnutom úbore, ktorý jej odhaľoval nohy a ako keby toho nebolo dosť, na verejnosti fajčila cigarety. V tom čase sa rozhodla, že si bude na život zarábať „vlastnými rukami“.

Svojimi vystúpeniami s milencom dokázali šokovať dokonca aj dekadentných Parížanov. 10 fotografií v galérii Svojimi vystúpeniami s milencom dokázali šokovať dokonca aj dekadentných Parížanov. Zdroj: Getty Images

Od mája 1897 vystupovala na scénach svetoznámeho francúzskeho kabaretu Moulin Rouge a vo varietnom kabarete Folies Bergère. Mala na sebe iba telový úbor, ktorý verne kopíroval bujné krivky jej tela. Vždy ju sprevádzal aj jej milenec Rigó, ktorý vášnivo hral a tancoval okolo nej ako začarovaný. Clara svoje umenie nazývala scénickými happeningmi alebo aj poses plastiques – plastickými pózami. Tie dokázali šokovať dokonca aj dekadentných Parížanov. Dvojicu zachytil na jednej zo svojich litografií i slávny maliar parížskej smotánky Henri de Toulouse-Lautrec.

Lascívne pózy výnosným zárobkom

Hlavné mesto Francúzska neskrývalo svoje rozpaky nad tým, čo predvádzala. V iných mestách Európy, kam sa vybrala na turné, ľudia prichádzali húfne na jej predstavenia, aby videli takmer nahú princeznú. Úspech cesty podporil aj predaj poštových známok, na ktorých sa Clara prezentovala v tesných a vyzývavých telových úboroch. Plastické pózy v jej podaní vyvolávali nielen obdiv mnohých mužov, ale boli aj veľmi výnosné. V časoch najväčšej slávy zarobila za mesiac takmer sedemtisíc dolárov. Mimoriadne ju zbožňoval predovšetkým Berlín, kde zarobila najviac.

Ľudia prichádzali húfne na jej predstavenia, aby videli takmer nahú princeznú. 10 fotografií v galérii Ľudia prichádzali húfne na jej predstavenia, aby videli takmer nahú princeznú. Zdroj: Wikipedia

Popularita Clary mala aj svoje tienisté stránky. V roku 1897 na žiadosť bývalého manžela polícia urobila raziu v jej dome a zabavila fotografie, na ktorých bola Clara, ako napísala dobová tlač, vo všetkých možných lascívnych pózach a kostýmoch. Cisár Wilhelm II., ktorý patril k jej veľkým obdivovateľom, zakázal zverejňovanie jej fotografií v Nemecku s odôvodnením, že jej krása je pre verejnosť „príliš znepokojujúca“. Za rozširovanie poštových známok s obnaženou Clarou hrozilo ľuďom dokonca väzenie.

Keď sa Rigó Jancsi rozviedol, vzal si Claru za manželku. Vášnivá dvojica si užívala život plnými dúškami. Bohatá Clara zasypávala svojho milovaného rôznymi darčekmi: v Egypte dala postaviť romantickú vilu na brehu Nílu, obdarovala huslistu klenotmi, kupovala mu vzácne husle, dokonca mu darovala aj živé slony a tigre. Počas desiatich rokov spoločného života s Rigóm údajne premárnili spolu osem miliónov dolárov.

Vystupovala aj vo varietnom kabarete Folies Bergère. 10 fotografií v galérii Vystupovala aj vo varietnom kabarete Folies Bergère.

Jej obrovské výdavky nemohla rodina ďalej tolerovať. Keď zistila, ako rýchlo ubúda z ich majetku, zbavila ju prístupu k rodinným peniazom. Odvtedy Clara dostávala iba pravidelný mesačný príspevok, z ktorého štvrtinu posielala na alimenty. Odstavenie od rodinného majetku nebolo jedinou starosťou Clary. Aj bohémska spoločnosť, ktorá ju spočiatku veľmi obdivovala, začala Claru odsudzovať, a to najmä po jej vystúpení vo Folies Bergère v roku 1902. To už bolo pre mnohých naozaj cez čiaru.

Z kopca prudko dolu

Objavili sa aj prvé nedorozumenia s Rigóm a ich manželstvo sa po desiatich rokoch ocitlo v troskách. Clara však dlho nesmútila a okamžite po druhom rozvode sa dala dohromady s ďalším mužom, neapolským čašníkom Peppinom Ricciardom, ktorý sa zakrátko stal jej tretím manželom. Ten ju pomerne skoro opustil, lebo, ako tvrdil, si začala románik so správcom svojho domu. Keďže Clara nedokázala žiť sama, vydala sa znovu. Štvrté manželstvo uzatvorila s Abanom Caselatom.

Claru zachytil aj slávny maliar parížskej smotánky Henri de Toulouse-Lautrec. 10 fotografií v galérii Claru zachytil aj slávny maliar parížskej smotánky Henri de Toulouse-Lautrec.

Tak ako intenzívne žila, tak rýchlo aj odišla. Deviateho decembra 1916 vo veku nedožitých 43 rokov zomrela na zápal pľúc. Hoci veľa peňazí rozhádzala, aj tak po nej zostal dostatočne veľký majetok, ktorý pripadol jej deťom a prvým trom manželom. Umrela ako vydedenec spoločnosti, v čase, keď si mohla užívať najlepšie roky svojho života.

 


ZÁKUSOK A LÁ RIGÓ JANCSI

Charizmatický huslista dokázal svojou hrou úplne opantať ženy. Neodolala mu ani Clara, princezná Chimay. Ich láska mala aj zaujímavú dohru. Istý cukrár vymyslel na ich počesť zákusok, ktorý milovníci sladkostí poznajú práve pod menom Rigó Jancsi. Čokoládový dezert je lahodne krémový a taký jemný, že sa vraj rozplýva na jazyku. Popularitu si získal aj za hranicami Maďarska. Primáš Rigó Jancsi sa narodil v obci Pákozd v roku 1858 v Maďarsku, zomrel v USA vo veku 69 rokov. Na husle hral od svojich troch rokov a ako päťročný už vystupoval pred obecenstvom. Talentovaný huslista účinkoval v mnohých veľkých európskych mestách i v Spojených štátoch. Od roku 2004 sa v jeho rodnej vieske v deň jeho narodenín, ktorý pripadá na 23. augusta, koná každý rok hudobný festival, na ktorom nechýba ani slávny zákusok.

Charizmatický huslista dokázal svojou hrou úplne opantať ženy. 10 fotografií v galérii Charizmatický huslista dokázal svojou hrou úplne opantať ženy.

 

TYRAN A MILOVNÍK LEOPOLD II.

Belgický kráľ Leopold II. vládol na prelome 19. a 20. storočia. Do histórie vošiel ako mimoriadne surový vládca. „Preslávil“ sa svojou maximálnou bezohľadnosťou, tvrdosťou a brutalitou. Počas svojho vládnutia získal bez vojenského zásahu, iba politickými prostriedkami, rozsiahle kolónie v strednej Afrike v oblasti Konga. Podarilo sa mu niečo nevídané: Leopold II. bol jediným vlastníkom Slobodného štátu Kongo. Spočiatku svojich afrických poddaných využíval predovšetkým na získavanie slonoviny, neskôr na ťažbu kaučuku. V snahe získať čo najväčší majetok premenil obyvateľstvo krajiny na otrokov pracujúcich v neľudských podmienkach. Podľa historických dokladov v priebehu niekoľkých desaťročí zahynulo jeho pričinením v Kongu približne desať miliónov ľudí. Keď kolóniu získal, sľúbil, že sa postará o zlepšenie životných podmienok pôvodných obyvateľov.

Karikatúra z roku 1906, znázorňujúca Leopolda II. ako hada, ktorý dusí obyvateľov Konga. 10 fotografií v galérii Karikatúra z roku 1906, znázorňujúca Leopolda II. ako hada, ktorý dusí obyvateľov Konga. Zdroj: Wikipedia

Na začiatku 20. storočia sa situácia v Kongu stala predmetom veľkého záujmu vplyvných ľudí. Americký spisovateľ Mark Twain a s jeho podporou aj ďalšie významné osobnosti opísali, v akej katastrofálnej situácii pracujú otroci pre belgického kráľa. Po medzinárodnom škandále Leopold II. predal svoju súkromnú kolóniu belgickému štátu. Za bohatstvo, ktoré v Kongu získal, postavil v Belgicku množstvo palácov, víťazných oblúkov a múzeí. Väčšinu z nich daroval pred svojou smrťou štátu. Ako muž bol Leopold II. známy veľkým záujmom o nežné pohlavie. Krásne ženy ho priťahovali ako magnet. Značnú časť prostriedkov, ktoré získal v Afrike, venoval aj na vydržiavanie mileniek. Okrem Clary Wardovej bola jeho mimoriadne obľúbenou spoločníčkou maloletá parížska kurtizána Blanche Zélia Joséphine Delacroix. Žil s ňou dlhé roky a mal s ňou aj dvoch synov, ktorých dokonca uznal za svojich. Za manželku si ju vzal päť dní pred svojou smrťou v roku 1909.


 

Gwyneth Paltrow je poriadna divoška: Fanúšikovia sú z jej sexuálnych rád v rozpakoch!
U lekára
Zbojnícky guláš

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×