Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Môžem sa vzdať otcovstva? Na dcéru prispievam, vídať sa s ňou ale nemôžem!

12.01.2017 (2/2017) Otcovstvo je možné zaprieť len do 3 rokov odo dna jeho určenia a len prostredníctvom návrhu podaného na súd.
Môžem sa vzdať otcovstva? Na dcéru prispievam, vídať sa s ňou ale nemôžem!
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Na základe rozhodnutia súdu prispievam na výživu svojej dcéry 200 eur mesačne. Bývalá partnerka mi však s dcérou nechce už niekoľko rokov umožniť žiaden kontakt, stále sa na niečo vyhovára. Musím preto na dcéru aj naďalej platiť? Nemôžem sa v takomto prípade vzdať otcovstva, keď som ho po narodení dcéry len dobrovoľne priznal na matrike?

Andrej

Odpovedá advokátka JUDr. Jarmila Zahradníková

Ste otcom a z uvedeného vzťahu vám plynú aj zákonné povinnosti a musíte na vašu dcéru naďalej platiť výživné. To, či sa s dcérou stretávate, alebo nestretávate, v tomto ohľade nezohráva žiadnu úlohu. Ak by ste výživné prestali uhrádzať, vystavili by ste sa nebezpečenstvu exekučného konania a v prípade, ak by ste neuhradili výživné za najmenej 3 mesiace v priebehu 2 rokov, vystavili by ste sa aj nebezpečenstvu trestného stíhania. Ak ste otcovstvo k vašej dcére určili s vašou bývalou partnerkou súhlasným vyhlásením na matrike, môžete ho zaprieť len do 3 rokov odo dňa jeho určenia a len prostredníctvom návrhu na zapretie otcovstva podaného na súd.

Pokračovanie článku pod reklamou videoreklama

So zapretím otcovstva by ste však boli úspešný len vtedy, ak by ste preukázali, že je vaše otcovstvo k dcére vylúčené. Následne musíte rátať s tým, že súdom budete mať nariadené znalecké dokazovanie vo forme genetického testu, ktoré preukáže, či ste, alebo nie ste otcom dieťaťa. Ak vám už lehota 3 rokov od určenia otcovstva uplynula, nemáte možnosť ho zaprieť. Takúto možnosť má už len vaše dieťa. Na základe jeho návrhu môže súd povoliť prípustnosť zapretia a následne vo veci konať. Pokiaľ vám však matka dcéry bráni v kontakte s dcérou a máte súdnym rozhodnutím určený styk, môžete sa ho domáhať prostredníctvom konania o výkon rozhodnutia. Ak styk upravený nemáte, odporúčame vám čím skôr podať návrh na jeho úpravu. V oboch prípadoch už však bude súd prihliadať na názor a záujem vašej dcéry, takže keď ste s ňou neboli v kontakte už niekoľko rokov, môže byť výkon rozhodnutia a aj prípadné určenie konkrétnych dní alebo hodín styku neúspešné.


Svoje otázky advokátke JUDr. Jarmile Zahradníkovej môžete posielaťna e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Kaštieľ v Rusovciach mal slúžiť slovenskému predsedníctvu v Rade EÚ, stále však chátra!
Nechcem ho za otca! Existuje možnosť, ako sa vzdať rodiča, ktorý sa o mňa nikdy nezaujímal?
Lady Gaga nenecháva nič na náhodu: Pre dokonalý koncert urobí všetko!

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×