Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Môžem sa vzdať otcovstva? Na dcéru prispievam, vídať sa s ňou ale nemôžem!

12.01.2017 (2/2017) Otcovstvo je možné zaprieť len do 3 rokov odo dna jeho určenia a len prostredníctvom návrhu podaného na súd.
Môžem sa vzdať otcovstva? Na dcéru prispievam, vídať sa s ňou ale nemôžem!
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Na základe rozhodnutia súdu prispievam na výživu svojej dcéry 200 eur mesačne. Bývalá partnerka mi však s dcérou nechce už niekoľko rokov umožniť žiaden kontakt, stále sa na niečo vyhovára. Musím preto na dcéru aj naďalej platiť? Nemôžem sa v takomto prípade vzdať otcovstva, keď som ho po narodení dcéry len dobrovoľne priznal na matrike?

Andrej

Odpovedá advokátka JUDr. Jarmila Zahradníková

Ste otcom a z uvedeného vzťahu vám plynú aj zákonné povinnosti a musíte na vašu dcéru naďalej platiť výživné. To, či sa s dcérou stretávate, alebo nestretávate, v tomto ohľade nezohráva žiadnu úlohu. Ak by ste výživné prestali uhrádzať, vystavili by ste sa nebezpečenstvu exekučného konania a v prípade, ak by ste neuhradili výživné za najmenej 3 mesiace v priebehu 2 rokov, vystavili by ste sa aj nebezpečenstvu trestného stíhania. Ak ste otcovstvo k vašej dcére určili s vašou bývalou partnerkou súhlasným vyhlásením na matrike, môžete ho zaprieť len do 3 rokov odo dňa jeho určenia a len prostredníctvom návrhu na zapretie otcovstva podaného na súd.

So zapretím otcovstva by ste však boli úspešný len vtedy, ak by ste preukázali, že je vaše otcovstvo k dcére vylúčené. Následne musíte rátať s tým, že súdom budete mať nariadené znalecké dokazovanie vo forme genetického testu, ktoré preukáže, či ste, alebo nie ste otcom dieťaťa. Ak vám už lehota 3 rokov od určenia otcovstva uplynula, nemáte možnosť ho zaprieť. Takúto možnosť má už len vaše dieťa. Na základe jeho návrhu môže súd povoliť prípustnosť zapretia a následne vo veci konať. Pokiaľ vám však matka dcéry bráni v kontakte s dcérou a máte súdnym rozhodnutím určený styk, môžete sa ho domáhať prostredníctvom konania o výkon rozhodnutia. Ak styk upravený nemáte, odporúčame vám čím skôr podať návrh na jeho úpravu. V oboch prípadoch už však bude súd prihliadať na názor a záujem vašej dcéry, takže keď ste s ňou neboli v kontakte už niekoľko rokov, môže byť výkon rozhodnutia a aj prípadné určenie konkrétnych dní alebo hodín styku neúspešné.


Svoje otázky advokátke JUDr. Jarmile Zahradníkovej môžete posielaťna e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Vycvičené psy denne pomáhajú objasniť zločiny, ich prácu súdy neberú vážne: Dôvod vás prekvapí!
Najznámejší slovenský električkár: V zime jazdí so snehuliakmi, na narodeniny rozdáva cukríky
Cindy Crawford otvorene o zmene svojho vzhľadu: Áno, je to tak, prestaňte o tom hovoriť!

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×