Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zubný povlak obsahuje baktérie, ktoré spôsobujú zápaly a bolesti, ako často ho treba odstraňovať?

11.01.2017 Dentálna hygiena je z pohľadu zdravia zubov jedno z najdôležitejších ošetrení, ktoré by ste jednoznačne mali pravidelne absolvovať.
Zubný povlak obsahuje baktérie, ktoré spôsobujú zápaly a bolesti, ako často ho treba odstraňovať?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Moja zubárka mi minule povedala, že mám veľa zubného kameňa a potrebujem dentálnu hygienu. Naozaj ho táto procedúra odstráni? Čo to vlastne zubný kameň je?

Kamil

Odpovedá stomatologička MUDr. Vladimíra Balogová-Kasajová

Dentálna hygiena je z pohľadu zdravia zubov jedno z najdôležitejších ošetrení, ktoré by ste jednoznačne mali pravidelne absolvovať. Baktérie, ktoré nám spôsobujú bolestivé zubné kazy, zápaly ďasien, paradentózu, sa nachádzajú práve v zubnom povlaku. Preto je veľmi dôležité vedieť sa o svoje zuby správne starať a nechávať si povlaky pravidelne odstraňovať. Odporúča sa minimálne raz za pol roka. Dentálna hygienička citlivo odstráni zubný kameň laserom alebo ultrazvukom.

Zubný kameň je už zmineralizovaný zubný povlak. Keď sú zuby zbavené hrubých usadenín, zubné povlaky sa dočistia tzv. pieskovaním. Po vyčistení zubov sa ošetria ďasná dezinfekčnými a protizápalovými roztokmi. Dentálny hygienik pacientovi aj podrobne vysvetlí a ukáže, ako si má správne čistiť zuby, aby sa predchádzalo zubným kazom, aké kefky a hygienické pomôcky by mal používať. Na záver zuby naimpregnuje vysokokoncentrovaným fluoridovým gélom, ktorý posilní obranyschopnosť zubov proti novým kazom.


Svoje otázky posielajte na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk alebo nám píšte na poštovú adresu ŽIVOT, Prievozská 14, P. O. BOX 45, 820 04 Bratislava 24, heslo Odborníci radia

 

Vycvičené psy denne pomáhajú objasniť zločiny, ich prácu súdy neberú vážne: Dôvod vás prekvapí!
Najznámejší slovenský električkár: V zime jazdí so snehuliakmi, na narodeniny rozdáva cukríky
Cindy Crawford otvorene o zmene svojho vzhľadu: Áno, je to tak, prestaňte o tom hovoriť!

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×