Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Napísala, ako vyzerá festival Pohoda z pohľadu psychiatra, zaujala tisíce ľudí

08.01.2017 (1/2017) Keď MUDr. Bohdana Bírešová napísala na facebook, ako vyzerá festival Pohoda z pohľadu psychiatra slúžiaceho v nemocnici, jej status prevzali tisíce ľudí.
Napísala, ako vyzerá festival Pohoda z pohľadu psychiatra, zaujala tisíce ľudí
5 fotografií v galérii
Jej príbehy prenášajú ľudí aj do prostredia, kde sa liečia duševné ochorenia.
Autor fotografie: Peter Korček

Píše úprimne a veľmi pútavo. Ľudia sa vďaka jej postrehom dostávajú na miesto, ktoré v mnohých vzbudzuje obavy a rešpekt. Zástupkyňa primára na Psychiatrickej klinike Fakultnej nemocnice v Trenčíne Bohdana Bírešová je však sympatická žena s pracovňou plnou kníh a, ako občas píše vo svojich statusoch, „kľúče nosí so sebou“. Jej postrehy sú drobné ucelené príbehy. Ako kamienky života. „Písala som už počas základnej školy. Na gymnáziu som už písala aj eseje do súťaží. Môj otec vyučoval slovenčinu, mal knižnicu plnú kníh a viedol nás k čítaniu aj k písanej tvorbe,“ hovorí Životu lekárka.

Na medicíne už vraj na písanie nebol priestor. Po skončení školy však nastúpila na psychiatriu a po čase začala písať opäť. „Vždy ma to ťahalo k žurnalistickým žánrom, k reportáži, k príbehom a opisom. Na psychiatrii som si vypočula množstvo príbehov. Na každého človeka sa musíte naladiť. Táto práca prináša veľa vypätia. Asi som chcela ľuďom svojimi statusmi povedať, že aj psychiater zažíva bežné pocity, smútky i krízy,“ usmieva sa. Po čase sa jej zdalo, že písať o svojej práci a vnímaní sveta prestane, no napokon sa k tomu vrátila. „Život je taký farbistý, že príbehy stále prichádzajú,“ konštatuje.

Už v detstve sa rozhodla, že bude lekárkou. 5 fotografií v galérii Už v detstve sa rozhodla, že bude lekárkou. Zdroj: Archív B. B.

Festivalové deti

Status o nočnej službe počas Pohody čítali tisíce ľudí a mal veľký ohlas. I keď Bohdana Bírešová Pohodu videla z „odvrátenej strany“, myslí si, že je to dobre zorganizovaný a zabezpečený festival.

„Mám fóbiu z vracania, z tých všetkých pocitov, ktoré tomu predchádzajú, z toho, že nebudem mať nad tým kontrolu a príde to znova, nečakane a v nestráženej chvíli. Tak ako včera. Doviezli prvé ‚dieťa‘ z Pohody. Krásnu mladú ženu. Detsky nedospelú, neskúsenú a na chvíľu našu. Vracala veľa, vracala stále, pila veľa, spala stále. A potom ďalšie deti. Dievčatko a chlapca. Vracali veľa, vracali stále, vracali celú noc. To aby som si vyliečila fóbiu. Najlepšia je priama expozícia. Dnes v noci sme opatrovali dosť veľa detí. Boli s nimi naše sestričky. Dookola a stále. Aby sa deti vyspali a vydržali do rána. Lebo, opatera a zdravotníctvo sú najlepšie, keď sú zadarmo. Veď čoby nie. Len sa povracali, opili, len dostali zopár infúzií a len – úplne zadarmo. Všetko to robíme s láskou a poslaním, lebo kto sa raz stane lekárom, sestričkou a sanitárom, nemôže ináč. Aj za hranice vlastných síl, aj za hranice zdravia, vlastných úzkostí a vlastnej bezmocnosti. A potom príde rana medzi oči – že „vy úplatkárske svine, sťažujem sa na vás“. Nech sa páči, kopnite si. Nech sa páči, uľavte si! Dnes ráno som doslúžila ‚pohodovú‘ službu. So zvratkami za nechtami, s pachuťou nejakej čudnej doby. Dnes ráno si mladá slečna pýtala nabíjačku, trošičku vytriezvela a nechápala, že jej nechcem nabiť mobil. Nuž nechcem. Dnes nechcem už vôbec nič. Mám svoje hranice, limity a kríže. Dnes takto. Možno nechutne, možno osobne. Pre niektorých pohodovo. Aj pre tie naše deti z noci. Po ťažkej noci pokračujú, lebo lístky boli drahé. A ja musím tiež,“ napísala po náročnej službe.

„Musela som to dostať zo seba. Vidieť a opatrovať opité deti a adolescentov nie je ľahké. Môžu sa udusiť vývratkami, upadnúť do kómy. Mala som počas rokov festivalu už tri služby a vždy si hovorím, že nik­dy viac,“ konštatuje lekárka.

Veľkú oporu má vo svojej rodine. Na fotografii s babkou a mamou. 5 fotografií v galérii Veľkú oporu má vo svojej rodine. Na fotografii s babkou a mamou. Zdroj: Archív B. B.

Len to skúsiť

V jej práci existujú mnohé silné okamihy, ktoré zachytáva slovami. Ako vtedy, keď strávila nočnú letnú službu s mladým mužom, ktorý sa „z plného zdravia“ dozvedel, že má terminálne štádium rakoviny hrubého čreva: „Pred časom prišla zvláštna noc v službe. A chlapec s rakovinou. Tie dve hodiny o štvrtej v noci stáli za to. Napriek všetkému, napriek tomuto veľkému krížu, nevzdal to a dal sa operovať. Zvolil si vývod. V tohtoročnej augustovej noci sme to obaja vycítili. Najťažšie chvíle sa niekedy musia premlčať. A možno len ticho prijať. V takýchto chvíľach je človek rád, že má ‚len‘ ten svoj život. Konfrontácia so smrťou a životom, strácaním a nachádzaním, môže mať v letnej službe trpkú príchuť. Máme často to, čo nechceme. A nedá sa nič iné, len to skúsiť,“ vyjadrila sa doktorka Bírešová dojímavo.

„Sú momenty, ktoré si navždy zapamätáte. Nezabudnem, keď ma privolali k žene, ktorú prebúdzali po ťažkej autonehode. Prišla pri nej o dieťa a ja som jej to mala oznámiť. Tiež mám dieťa, ešte veľmi dlho potom som aj ja cítila veľký smútok a stratu. Môžete mať naštudované všetky knihy sveta, ale v takých chvíľach je asi najlepšie sa prirodzene, ľudsky k človeku priblížiť. Dať mu nádej a oporu, to sú také základné kamienky ďalšieho života,“ zamýšľa sa doktorka Bírešová.

On, ja a zuby

Psychiatrická klinika nie je veselé miesto. Napriek tomu sú statusy lekárky aj láskavo vtipné. „Včera v službe veselá teta. Povedala mi, že či viem variť a či sa mama o mňa dobre stará. A že má pozná, že som z Kysúc. Ej, to by bola poklona. Kysuca, Kysuca. Až ma zabolela hlavička. Počas čakania na autobus si dedko vedľa mňa vytiahol zuby. Položil ich vedľa mňa. Nie vždy sa podarí mať cudzie zuby na zastávke vedľa seba. Sedeli sme traja. Ja, dedko a dedkove zuby. S jeseňou sme niekedy viacej v sebe. Niekedy úplne od seba. Niekedy s vlastnými strachmi, inokedy bláznivo odviazaní. Z celej tej životnej preťaženosti.“

Na každého človeka sa musí naladiť a jej práca prináša veľa vypätia. 5 fotografií v galérii Na každého človeka sa musí naladiť a jej práca prináša veľa vypätia. Zdroj: Peter Korček

Slabé miesta

Bohdana Bírešová sa vo svojich blogoch nevyhýba ani tomu, s čím sa lekári stretávajú bežne. S námahou, s únavou, s pocitom vyhorenia a neúcty. „Bezdomovci. Prichádzajú so svojou vlastnou faunou a flórou. So svrabom, plošticami a všami, ktoré skáču, keby len cez švihadlo, ale z tela na telo – sú to labužníčky. S chladom a novembrovými mrazmi prichádza veľa vulgarizmov. Od ľudí, ktorí žijú v podstate nikde – najmä na ulici, ‚akože‘ s akútne sa vyvíjajúcou psychopatológiou, akože ‚tu a teraz‘, lebo už ‚ich nikto nepochopí a nemajú nikoho a treba ich sociálne riešiť‘. November máva svoje slabé miesta. Svoj prílev rôznych prípadov. Monotematicky sa opakujú. Rýchlo prídu, užijú si ‚wellness‘ – to je ten správny pojem, užijú sociálne služby, užijú opateru, lieky a infúzie, oddýchnu, pookrejú. Dávame im všetko. Kvôli životu a kvôli sebe samotným. Lebo nám srdce a svedomie nedovolí. Lebo nám hlava nedovolí. Trochu slušnosti by potešilo. Trochu kultúry by nebolo na zahodenie. Trochu menej vulgarizmov by sa počúvalo lepšie.“

Boj so strachmi

O knihe doktorka Bírešová zatiaľ neuvažuje, hoci materiál by možno už aj mala. „Keď niečo napíšem, je to pre mňa uzavreté. A uľaví sa mi, je to asi aj moja psychoterapia,“ usmieva sa. To, že si pred rokmi namiesto pediatrie zvolila psychiatriu, dnes neľutuje. „Bola to tá najlepšia voľba. Psychiater sa dotýka tých najhlbších vecí v živote človeka. Hoci dnes je naozaj náročné pracovať v medicíne,“ tvrdí. A odráža sa to aj v jej príbehoch zo služieb.

„Včera večer prišiel v službe chlapík. Maličký počerný mužík. Razilo z neho tvrdé. Pije veľa a vždy ho vozieva sanitka. Z domu i domov. Taxíky sú drahé. Má predsa ‚nárok na sanitku‘, veď je epileptik a vôbec neprekáža (teda jemu neprekáža), že pije a hlavne ‚bojí sa sám seba‘! Ej bisťu, keby som mala len takéto strachy. Bojím sa rôznych vecí. Že niekedy v službe musím dávať dokopy mladých hipsterov, ktorí by si o tretej v noci radi ‚pokecali‘ o tom, že sa boja tmy, pavúkov, smrti a duchov. Bojím sa pseudofilozofických debát. Že ich pri tej všetkej únave nezvládnem s pokojom, trpezlivosťou a neviem ešte čím. Mám rôzne strachy. Každý jeden ich máme. Sú naše. Ale nevozíme ich sanitkou v hlbokej noci do nemocnice. Máme môj obdiv. Že s nimi bojujeme doma a v súkromí. Úspešne i menej.“

So synom Oskarom sa občas skutočne bláznia. 5 fotografií v galérii So synom Oskarom sa občas skutočne bláznia. Zdroj: Archív B. B.

Mozaika drobností

Doktorka Bírešová však ponúka ľuďom, ktorí sa začítajú do jej postrehov, aj veľa krásy, ktorú si všíma. Potešenie z drobných vecí, ktoré vytvárajú to, čo sa okolo nás deje. A hoci sú navonok bezvýznamné, práve ony sú kamienkami vytvárajúcimi mozaiku života.

„Mám rada cestu autobusom. Mám rada ľudské tváre. Chránené značky, ktorými pozeráme na svet. Mám rada vrásky okolo očí. Sú také zvláštne po smiechu, a keď majú tvar vejára, bývajú pekné. Aj v staršom veku. Mám rada tváre v okuliaroch. Úplne menia pohľad na svet a ľudia môžu nimi pekne klamať. Niektorí ľudia majú špicaté nosy, niektorí majú pery ako paličky na sushi a iní zase červené žilky v lícach. Mám rada panie v rokoch, ktoré si ľahko premaľujú ústa a stále sledujú trendy. Páčia sa mi tváre malých detí. Uslintané od prvých zúbkov, džavotajúce, neskúsené a čakajúce. Rada si čítam v ľuďoch. Rada si čítam v tvárach. Sú to tie najlepšie knihy. A sú úplne zadarmo.“

 


Gwyneth Paltrow je poriadna divoška: Fanúšikovia sú z jej sexuálnych rád v rozpakoch!
U lekára
Zbojnícky guláš

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×