Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hlboké kazy sa dajú preliečiť špeciálnou plombou, pre záchranu vyrazeného zuba treba použiť mlieko!

25.09.2016 (38/2016) Čo sú to skloinomérne plomby a ako treba postupovať, keď si pri úraze človek vyrazí zub? Na otázky čitateľov Života odpovedá stomatologička MUDr. Vladimíra Balogová-Kasajová.
Hlboké kazy sa dajú preliečiť špeciálnou plombou, pre záchranu vyrazeného zuba treba použiť mlieko!
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Počul som o skloinomérnych plombách. Čo to je?

Ivan

Odpovedá stomatologička MUDr. Vladimíra Balogová-Kasajová

Skloinomérne plomby sú biele výplne na preliečenie hlbokých kazov. Sú dostatočne pevné a odolné, môžu byť hneď po zhotovení zaťažované. Obsahujú ióny fluóru, ktoré sa postupne uvoľňujú do zuba a naďalej ho liečia. Sú vhodné pre dospelých aj detských pacientov. Používajú sa aj ako výplne mliečnych zubov. Nevýhodou môže byť slabá tvrdosť, nízka farebnosť, slabý alebo žiadny lesk.

•     •     •

Keď si pri úraze alebo nehode človek vyrazí zub, čo treba urobiť? Ako postupovať? Dá sa ešte vybitý zub zachrániť? Moja dcéra prišla o predný horný zub pri páde z bicykla a nevedel som, ako s ním pred odchodom k zubárovi zaobchádzať.

Anton

Odpovedá stomatologička MUDr. Vladimíra Balogová-Kasajová

Treba rozlíšiť, či ide o úraz v miečnom alebo trvalom chrupe. V mliečnom sa zvyčajne vyrazené zuby nezachraňujú – mohli by sme poškodiť zárodok trvalého zuba. V trvalom chrupe ide zväčša o postihnutie predných zubov – či už úrazom, nehodou, bitkou, alebo pri športe. Ak dôjde k takejto situácii, dôležité sú dve veci: treba zachovať vyrazený zub vo vlhkom prostredí a prísť k zubárovi čo najskôr, najlepšie v ten deň. Je veľkou chybou uložiť zub do suchej vreckovky alebo z neho vyumývať a vyutierať prípadné nečistoty! Ideálne prostredie na prepravu vyrazeného zuba alebo jeho častí je mlieko. Ak sa vám nehoda stane mimo domácnosti, stačí si dať vyrazený zub do úst a vyhľadať čo najskôr lekára. Ten vhodným ošetrením vie vrátiť zub na miesto a zafixovať ho k okoliu.

Po takomto ošetrení sú nutné pravidelné kontroly, kde lekár sleduje röntgenový snímok a vitalitu zuba. Vo väčšine prípadov je skôr či neskôr nutné ošetriť koreňový kanálik. Ale aj takto ošetrený zub môže fungovať v ústach veľmi dlho.

 


Svoje otázky posielajte na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk alebo nám píšte na poštovú adresu ŽIVOT, Prievozská 14, P. O. BOX 45, 820 04 Bratislava 24, heslo Odborníci radia

 

Gwyneth Paltrow je poriadna divoška: Fanúšikovia sú z jej sexuálnych rád v rozpakoch!
U lekára
Zbojnícky guláš

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×