Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hlboké kazy sa dajú preliečiť špeciálnou plombou, pre záchranu vyrazeného zuba treba použiť mlieko!

25.09.2016 (38/2016) Čo sú to skloinomérne plomby a ako treba postupovať, keď si pri úraze človek vyrazí zub? Na otázky čitateľov Života odpovedá stomatologička MUDr. Vladimíra Balogová-Kasajová.
Hlboké kazy sa dajú preliečiť špeciálnou plombou, pre záchranu vyrazeného zuba treba použiť mlieko!
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Počul som o skloinomérnych plombách. Čo to je?

Ivan

Odpovedá stomatologička MUDr. Vladimíra Balogová-Kasajová

Skloinomérne plomby sú biele výplne na preliečenie hlbokých kazov. Sú dostatočne pevné a odolné, môžu byť hneď po zhotovení zaťažované. Obsahujú ióny fluóru, ktoré sa postupne uvoľňujú do zuba a naďalej ho liečia. Sú vhodné pre dospelých aj detských pacientov. Používajú sa aj ako výplne mliečnych zubov. Nevýhodou môže byť slabá tvrdosť, nízka farebnosť, slabý alebo žiadny lesk.

Pokračovanie článku pod reklamou videoreklama

•     •     •

Keď si pri úraze alebo nehode človek vyrazí zub, čo treba urobiť? Ako postupovať? Dá sa ešte vybitý zub zachrániť? Moja dcéra prišla o predný horný zub pri páde z bicykla a nevedel som, ako s ním pred odchodom k zubárovi zaobchádzať.

Anton

Odpovedá stomatologička MUDr. Vladimíra Balogová-Kasajová

Treba rozlíšiť, či ide o úraz v miečnom alebo trvalom chrupe. V mliečnom sa zvyčajne vyrazené zuby nezachraňujú – mohli by sme poškodiť zárodok trvalého zuba. V trvalom chrupe ide zväčša o postihnutie predných zubov – či už úrazom, nehodou, bitkou, alebo pri športe. Ak dôjde k takejto situácii, dôležité sú dve veci: treba zachovať vyrazený zub vo vlhkom prostredí a prísť k zubárovi čo najskôr, najlepšie v ten deň. Je veľkou chybou uložiť zub do suchej vreckovky alebo z neho vyumývať a vyutierať prípadné nečistoty! Ideálne prostredie na prepravu vyrazeného zuba alebo jeho častí je mlieko. Ak sa vám nehoda stane mimo domácnosti, stačí si dať vyrazený zub do úst a vyhľadať čo najskôr lekára. Ten vhodným ošetrením vie vrátiť zub na miesto a zafixovať ho k okoliu.

Po takomto ošetrení sú nutné pravidelné kontroly, kde lekár sleduje röntgenový snímok a vitalitu zuba. Vo väčšine prípadov je skôr či neskôr nutné ošetriť koreňový kanálik. Ale aj takto ošetrený zub môže fungovať v ústach veľmi dlho.

 


Svoje otázky posielajte na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk alebo nám píšte na poštovú adresu ŽIVOT, Prievozská 14, P. O. BOX 45, 820 04 Bratislava 24, heslo Odborníci radia

 

Kaštieľ v Rusovciach mal slúžiť slovenskému predsedníctvu v Rade EÚ, stále však chátra!
Nechcem ho za otca! Existuje možnosť, ako sa vzdať rodiča, ktorý sa o mňa nikdy nezaujímal?
Lady Gaga nenecháva nič na náhodu: Pre dokonalý koncert urobí všetko!

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×