Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zanedbávate čistenie chrupu? Hrozí vám oveľa viac ako len nepríjemný zubný kaz!

15.08.2016 (32/2016) Zubný kaz je problém, s ktorým sa v živote stretne asi každý. Dôležité je rýchlo ho odhaliť a ošetriť. Baktérie z pokazeného zuba inak môžu narobiť v tele riadnu šarapatu.
Zanedbávate čistenie chrupu? Hrozí vám oveľa viac ako len nepríjemný zubný kaz!
3 fotografie v galérii
Cukor napomáha množenie baktérií na zuboch.
Autor fotografie: Shutterstock‎

Zubný kaz trápil ľudstvo už odpradávna. Zubári neexistovali, o dôkladnom čistení zubov nebolo ani chýru, a tak bol hnilý čierny chrup bežným úkazom. Keď zub už veľmi bolel, naporúdzi bol kováč či iný remeselník s veľkými kliešťami, ktorý ho vytrhol. Zubný kaz je jednou z najčastejších civilizačných chorôb. V súčasnosti je však napriek všetkým výdobytkom zubnej medicíny ešte častejší než kedysi. V čase Rimanov postihoval asi 30 percent ľudí, v 19. storočí to bolo až 90 percent populácie a dnes je to už nad 95 percent obyvateľstva.

Narúša sklovinu

Ako zubný kaz vzniká? Na zuboch, a to najmä v častiach, ktoré sa ťažko čistia, sa usadzuje plak. Nebezpečenstvo vzniku zubného kazu je preto vyššie na krčkoch zubov, v ryhách a na žuvacích plochách zuba. Plak je vrstva obsahujúca baktérie – najmä streptococcus mutans. Tie premieňajú cukry prijaté v potrave na kyseliny, ktoré narušujú zubnú sklovinu. Rozpúšťajú totiž minerálne soli zo zubnej skloviny a vzniká kaz. Zo začiatku nebolí, je to len biela škvrna. V skutočnosti je to však narušená odvápnená sklovina zuba. Už v tomto štádiu je dobré navštíviť zubného lekára, nie každý si však škvrnu všimne.

Najlepšou prevenciou proti zubnému kazu je čistenie zubov a pravidelné prehliadky chrupu. 3 fotografie v galérii Najlepšou prevenciou proti zubnému kazu je čistenie zubov a pravidelné prehliadky chrupu. Zdroj: Shutterstock‎

Bolí a bolí

Ak je už zubný kaz v pokročilom štádiu, sprevádzajú ho bolesti. Najprv sa vyskytujú len občas, potom už zub bolí často. To, že sa vám zub pokazil, sa dá pomerne ľahko poznať podľa toho, že v mieste poškodenia je citlivý na sladké, horúce alebo studené jedlá. Ak nenavštívite lekára a necháte kaz postupovať do hĺbky, mikroorganizmy sa dostávajú do zubnej drene a vzniká zápal. Ak bolesť dočasne ustúpi, znamená to, že nervy v zubnej dreni odumreli a zub je mŕtvy. Zápal však pokračuje. V zube sa tvorí hnis a bez liečby sa môže dokonca zapáliť aj priľahlá kosť. Stála bolesť sa vtedy zmení na bolesť pri zahryznutí. Vtedy už je nutný stomatologický a stomatochirurgický zákrok, lebo hnis musí ísť von. Inak môže byť táto bakteriálna nálož v zube a jeho okolí časovanou bombou pre celý organizmus.

Do celého tela

Zubný kaz je strašiakom pre celé telo. V najťažších prípadoch, keď sa kaz v zube nelieči, sa môžu baktérie zo zuba rozšíriť aj do iných, vzdialených častí organizmu. Bežnou komplikáciou pretrvávajúceho zápalu v zube môže byť zápal ďasien. Zapálené zuby však môžu aj za ťažké stavy, ako sú infarkt, mŕtvica či výrazné zhoršenie diabetu. Neliečený zubný kaz a následné rozšírenie mikroorganizmov v tele môže dokonca spustiť predčasný pôrod, aj preto sa tehotným ženám odporúča, aby lekára navštevovali pravidelne a svoj chrup nezanedbali. Neliečený kaz môže spôsobiť zápal srdcového svalu, obličiek, kĺbov či močového mechúra. Ignorovať zubný kaz a čakať, že zub odumrie a prestane bolieť sa teda naozaj neoplatí.

Pozor na sladkosti

Zubár na odstránenie kazu v zube použije špeciálne stomatologické nástroje. Do uvoľneného miesta potom vloží plniaci materiál, aby sa zub ďalej nekazil. Horšie je, ak kaz už zub príliš poškodil, prípadne zasahuje hlboko dnu do zuba. Vtedy ho musí zubár vytrhnúť, aby sa zápal nešíril ďalej do okolia a okolitých zubov. Najlepšie je však zubnému kazu predchádzať. Aby ste zabránili jeho vzniku, dôležité je dôkladné každodenné čistenie zubov. Základom je, samozrejme, zubná hygiena, teda čistenie zubov pomocou kefky a zubnej pasty. Všeobecne platí, že najlepšie sú zubné kefky, ktoré majú strednú tvrdosť, hoci ľudia s citlivými zubami či zapálenými ďasnami by mali voliť mäkké kefky. Aj pre deti sú vhodné skôr mäkšie typy kefiek. Zubná pasta nie je podmienkou kvalitného vyčistenia zubov. Ak ste na ňu zvyknutí, je vhodné používať takú, ktorá bude obsahovať fluorid. Táto látka podporuje tvrdosť zubného tkaniva. Bieliace zubné pasty zase môžu obrusovať a stenčovať vrchnú vrstvu zubnej skloviny, preto sa treba ich pravidelnému používaniu radšej vyhnúť.

Deťom treba zúbky dočisťovať a nenechať ich zaspávať s fľašou so sladeným nápojom. 3 fotografie v galérii Deťom treba zúbky dočisťovať a nenechať ich zaspávať s fľašou so sladeným nápojom. Zdroj: Shutterstock‎

Čistiť zuby si treba vždy minimálne dvakrát denne, ráno a večer. Ideálne je, ak chrup zbavíte zvyškov potravy a nečistôt aj po každom jedle, aby baktérie nemali čas pôsobiť na sklovinu. Po vyčistení je treba použiť zubnú niť. Na jej používanie treba trochu cviku, odstráni však spoľahlivo zvyšky jedál a plaku i z medzizubných priestorov, ktoré sú ťažko dostupné zubnou kefkou. Obmedziť treba aj jedenie sladkostí a pitie sladkých nápojov, ktoré podporujú vznik plaku. Potraviny a tekutiny, ktoré konzumujete, by mali obsahovať potrebné vitamíny, vlákninu a minerály.

Bez fľaše do postele

Zubný kaz majú, žiaľ, už aj malé deti na mliečnych zuboch. Často nie je kaz na prvý pohľad vidieť, pretože mliečne zuby majú veľa dentínu a napriek kazu môžu vyzerať zdravo. Aj preto sa odporúča skontrolovať deťom chrup po prerezaní mliečnych stoličiek röntgenom. Je dôležité im zuby dočisťovať a používať aj jednozväzkové kefky na medzizubné priestory. Baktériami spôsobujúcimi zubný kaz často dieťa nakazí jeho matka. Stačí, keď mu oblizne cumlík alebo lyžičku, ktorou ho kŕmi. Špeciálnym prípadom včasného detského kazu je zubný kaz, ktorý vzniká v súvislosti s nadmerným a nesprávnym používaním detskej fľaše. Tento druh zubného kazu detí charakterizuje niekoľko znakov. Obyčajne bývajú postihnuté viaceré zuby, pričom kazy vznikajú veľmi rýchlo. Zubný kaz sa nachádza na miestach, ktoré bývajú v iných prípadoch od kazu ušetrené. K zubným plochám, ktoré sú u detí týmto typom kazu najčastejšie poškodené, patrí predná strana horných rezákov.

Prvým príznakom takýchto zubných kazov bývajú biele škvrny na horných rezákoch v okolí ďasien. Ak takéto sfarbenie unikne pozornosti rodiča alebo lekára, biele škvrny sa premenia na tmavé koreňové kazy, ktoré môžu postihnúť zuby až tak, že odpadne celá viditeľná časť zuba. Horné rezáky sú jedny z prvých zubov, ktoré sa objavia v ústnej dutine, a preto bývajú postihnuté najviac. Dolné rezáky sú pri saní z fľaše kryté jazykom, ktorý ich pred kazením čiastočne chráni. Cukry, ktoré podporujú množenie mikroorganizmov sa v tomto prípade dostávajú do úst z fľaše. Rodičia by sa preto mali vyhnúť najmä ukladaniu dieťaťa na spánok s fľašou, ktorá obsahuje tekutiny sladené cukrom, napríklad mlieko či čaj. Zubný kaz, ktorý vzniká v súvislosti s používaním fľaše, môžeme vidieť aj u detí, ktoré nadmerne používajú pohár s náustkom. Preto stomatológovia odporúčajú z fľaše prejsť radšej postupne na klasický pohár.


Gwyneth Paltrow je poriadna divoška: Fanúšikovia sú z jej sexuálnych rád v rozpakoch!
U lekára
Zbojnícky guláš

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×