Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zubári krútia hlavami: Zanedbávame hygienu, horšie sú na tom len Rumuni!

03.08.2016 (31/2016) „Našincom chýbajú najzákladnejšie návyky,“ vystavili Slovákom po celoslovenskom prieskume nelichotivé vysvedčenie študenti zubného lekárstva.
Zubári krútia hlavami: Zanedbávame hygienu, horšie sú na tom len Rumuni!
4 fotografie v galérii
Väčšina ľudí príde za zubným lekárom až keď je neskoro.
Autor fotografie: Shutterstock

Osemdesiat medikov, budúcich zubných lekárov z troch lekárskych fakúlt v Bratislave a Košiciach sa počas preventívneho projektu pozrelo v osemnástich mestách do úst 4 500 ľuďom, ktorí našli odvahu dozvedieť sa, v akom stave je ich chrup. Odpoveď na otázku aké sú dnes slovenské ústa, sme našli u prezidenta Slovenského spolku študentov zubného lekárstva, študenta piateho ročníka Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Jakuba Jánošíka (24).

Aké sú teda slovenské ústa?

V prvom rade sú poznačené slabšou hygienou. A to platí pre všetky vekové kategórie, pre vzdelaných aj menej vzdelaných, pre všetky kraje Slovenska, mužov i ženy.

V ktorom veku je najideálnejšie začať deťom vštepovať základy starostlivosti o prvé zúbky?

Určite už v predškolskom veku. Je na rodičoch, ale aj učiteľkách materských škôl, aby deťom trpezlivo vysvetľovali, ako si majú najlepšie vyčistiť zúbky. Rodičia sú tí, ktorí môžu zbaviť svoje deti strachu z návštevy zubného lekára. Náš prieskum odhalil, že väčšina detí má prvý kontakt so zubným lekárom či dentálnou sestrou až v základnej škole. To je už dosť neskoro. Lenže keď deti vidia, že ich rodičia sa vyhýbajú zubnej ambulancii, nemajú si od koho zobrať príklad. Potom to dopadne tak ako s dvoma súrodencami z Komárna, ktorí mali v ústach hotový cintorín. Zuby mali pokryté masívnym zubným kameňom, trápil ich aj silný zápal okostice. Mali len okolo desať rokov, ale obom už chýbalo niekoľko dospeláckych zubov!

„Vedomosti Slovákov o ústnej hygiene sú veľmi malé,“ tvrdí prezident Slovenského spolku študentov zubného lekárstva Jakub Jánošík. 4 fotografie v galérii „Vedomosti Slovákov o ústnej hygiene sú veľmi malé,“ tvrdí prezident Slovenského spolku študentov zubného lekárstva Jakub Jánošík. Zdroj: Peter Ličák

Čo vás najviac prekvapilo pri tomto prieskume?

Znie to dosť neuveriteľne, ale robotníci, manuálne pracujúci, majú zuby v lepšom stave ako tí, ktorí sa živia duševnou prácou.

Ako sa tento paradox dá rozumne vysvetliť?

Duševne pracujúci ľudia viac zarábajú ako ľudia v robotníckych profesiách, a tak si vravia, ak dôjde k najhoršiemu, dám si urobiť komplet nový chrup. Žiadna tragédia sa nekoná, majú na to peniaze. Pre slabšie zarábajúcich by to bol dosť veľký zásah do rodinného rozpočtu, a tak sa o svoj chrup starajú zodpovednejšie. Jedna keramická korunka dnes vyjde aj na 125 eur a to nevravím o cenách za protetické práce a strate času pri zložitejších zákrokoch.

Akých chýb sa najčastejšie dopúšťame pri starostlivosti o chrup?

Tu niet nad čím špekulovať, základnou chybou je nesprávne čistenie zubov a to, že to chceme mať najmä pri rannom náhlení čím skôr za sebou. Ale za pol minúty sa zuby dobre očistiť jednoducho nedajú.

Deti treba učiť narábať s kefkou od predškolského veku. 4 fotografie v galérii Deti treba učiť narábať s kefkou od predškolského veku. Zdroj: Getty Images

Aký je teda správny postup pri čistení zubov?

Možno si pamätáte, že kedysi sa odporúčal priamy pohyb kefky po hornom i dolnom rade zubov. Prax však ukázala, že oveľa účinnejší je krúživý pohyb zubnej kefky bez veľkého tlaku. Vtedy si určite neporaníme ďasná. Dnes sa odporúča používať jemnú kefku, tvrdá môže ošúchať ďasná a máte problém. Je dobré vyznať sa aj v zubných pastách. Tie veľmi penivé nemajú vysoký čistiaci účinok, ide skôr o lákavý vizuálny efekt. Ak má zubná pasta na obale v zložení skratku SLS, obsahuje sodium sulfát, a teda bude viac peniť.

Má na stave chrupu podiel aj zloženie našej stravy?

Ukazuje sa, že nie. Aspoň nie taký, aby stálo za to hovoriť o tom. Pravda, neplatí to vo vzťahu deti – sladkosti. O tých niet najmenších pochybností, že kazia zuby. Aj preto sú lekári za to, aby sa v školských bufetoch nepredávali sladkosti, aby sa v školských jedálňach nepodával deťom sladený čaj. Počas našej akcie sme varovali rodičov, že sladkosti sú veľkým nepriateľom chrupu ich detí.

Pozreli ste sa do úst aj známym ľuďom, celebritám?

Priamo na ulici si dala kompletnú prehliadku chrupu urobiť Adela Banášová aj primátor Levoče Milan Majerský. Tohto roku sa však moji kolegovia pozreli aj na chrup orangutanovi v bojnickej zoo. Vraveli, že to bolo veľmi zábavné.

Horší chrup ako Slováci majú v Európe už iba Rumuni. 4 fotografie v galérii Horší chrup ako Slováci majú v Európe už iba Rumuni. Zdroj: Getty Images

Keď ste porovnávali chrup žien a mužov, kto z toho vyšiel lepšie? Tipujem, že ženy...

Zlý odhad. Aj na naše prekvapenie chrup mužov je na Slovensku v lepšom stave ako zuby žien. Keď sme sa nad tým zamýšľali, tak sme si polovážne, položartom položili otázku, či to nebude tým, že muži viac holdujú alkoholu. A ten im ústa poriadne vydezinfikuje, takže ktovie.

A ako sme na tom v porovnaní s inými európskymi národmi?

Tak túto otázku ste mi radšej ani nemali položiť. Lebo odpoveď je veľmi zahanbujúca. Horší chrup ako Slováci majú v Európe už len Rumuni!


Gwyneth Paltrow je poriadna divoška: Fanúšikovia sú z jej sexuálnych rád v rozpakoch!
U lekára
Zbojnícky guláš

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×