Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zdesenie: Opitý šofér usmrtil dve ženy

16.10.2009 (42/2009) Bezbrehá pitka, šialená jazda, strašný náraz... Vo Vígľaši šofér Ľuboš Šumný (20) s 3,5 promile alkoholu v krvi zmietol dve ženy stojace pri ceste. Vyšetrovanie ich smrti však nemusí byť také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.
Zdesenie: Opitý šofér usmrtil dve ženy
8 fotografií v galérii
Pohreb vo Vígľaši
Autor fotografie: Život

Sedemdesiatdvaročná Mária Hroncová zomrela namieste, o osem rokov mladšia Anna Pavlendová po prevoze helikoptérou do nemocnice. V dedine sa hovorí o tom, že ich smrť bola dôsledkom zbesilej naháňačky dvoch áut. „Červené nabralo tie ženy, modré pokračovalo v ceste. Zastalo o kúsok ďalej, šofér pozrel, či ho nemá rozbité, a zmizol. Dcéra to všetko videla,“ prezradili nám starší manželia z Vígľaša. Obaja mladíci mali tesne pred nehodou spolu piť v miestnej krčme, čo nám potvrdila aj čašníčka. Polícia však zatiaľ stíha len Ľuboša Šumného, ktorému hrozí za trestný čin usmrtenia až 12 rokov za mrežami. Bližšie informácie vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie neposkytuje.

Vždy som sa o ňu bál

„Bolo to priam vzorové manželstvo,“ zhodujú sa ľudia vo Vígľaši, keď spomenieme mená Márie a Jána Hroncových. Prežili spolu neuveriteľných 54 rokov a ani v najhoršom sne netušili, že ich navždy rozdelí takáto krutá rana osudu. Zdrvený vdovec po pohrebe priznal, že o svoju manželku mal vždy veľký strach. „Sme kresťansky založení, do kostola sme chodili väčšinou spolu. Bol som tak oveľa pokojnejší, lebo veľmi nerád som ju videl prechádzať cez cestu samú. Tentoraz som nemohol, zdržala ma domáca robota. Nebyť toho, možno by sme tu už ležali spolu,“ zahľadel sa červenými očami na hrobovú dosku, kde je už vyryté aj jeho meno. Či niekedy odpustí vinníkovi, v tejto chvíli nevie. „Bude to chcieť veľa času,“ dodal potichu. Podobného názoru je i nevesta nebohej. „Možno odpustíme, ale je nám veľmi ťažko na srdci. Bola to úplne zbytočná smrť. Ten človek bol dospelý, mal vedieť, čo robí,“ odkazuje hlavnému aktérovi krvavej scény.

Ani muche by neublížil

Vinník tragickej nehody Ľuboš Šumný pochádza z dobre situovanej rodiny. Veľký rodinný dom vo Zvolene je zároveň sídlom rodinnej firmy zaoberajúcej sa servisom plynových zariadení a vodoinštalatérskymi prácami. V kancelárii sme zastihli matku mladého muža Miroslavu Ľalíkovú. So slzami v očiach opakovala, ako je to celej rodine ľúto. „Veľa som sa toho od Ľuboša nedozvedela, lebo v tom stave si takmer nič nepamätal. Som z toho všetkého v šoku, veď je to môj najspoľahlivejší syn. Pomáhal mi s dcérou aj v domácnosti, nebol to žiadny alkoholik. Keď šoféroval, nikdy nepil. Mal vodičský preukaz len krátko, ale bol dobrý šofér. Staral sa o svoje auto a nikomu ho nechcel požičať. Deň pred nehodou mal ísť na ryby s kamarátmi, či tam však naozaj bol, to doteraz netuším... V prvej chvíli som si myslela, že ho do toho auta niekto nastrčil. Stále tomu nemôžem uveriť. Aj Ľuboš to veľmi ľutuje, chodí k psychológovi, pokazil si celý život. Je citlivý, ani muche by neublížil, vždy ľuďom pomáhal,“ dodala nešťastná matka, ktorá už pozostalým napísala list s ospravedlnením. „Viem, že nás budú odsudzovať, ale čas sa vrátiť nedá. Budeme sa snažiť byť im nápomocní, keby od nás čokoľvek potrebovali. Viac, bohužiaľ, urobiť nemôžeme. Mám informácie, že pri nehode bol aj ďalší človek, ale to nechám na políciu. Ľuboš si je vedomý svojej viny a vie, čo ho čaká.“

Musel ísť aspoň stovkou!

V mysliach zdesených Vígľašanov opäť zarezonovala spomienka na smrť dvoch ľudí spred vyše deviatich rokov, ktorých hneď na začiatku dediny zrazil na mol opitý šofér. Išlo dokonca o vtedajšieho starostu neďalekého Kriváňa Martina Nôtu. „Zomreli pri nej muž a žena z našej dediny, teraz to prežívame znova. Na miesto nehody som dorazil asi po polhodine. Obidve ženy šli z kostola, prešli na druhú stranu cesty a chvíľu sa rozprávali, lebo jedna z nich čakala na odvoz. Aj svedkovia už videli len to, ako jedna z nich letí ponad auto. Druhá prerazila čelné sklo a skončila až na mieste spolujazdca. Musel to byť strašný náraz. Podotýkam, že to boli ženy, ktoré vážili okolo 80 kilogramov. Rýchlosť stanoví až polícia, ale podľa mňa musel ísť minimálne stovkou,“ myslí si starosta Vígľaša Pavel Výboh, ktorého táto udalosť, podobne ako ďalších ľudí v obci, veľmi ťažko zasiahla. „Tu pozná každý každého. Pracovali ako kuchárky v školskej jedálni, mali manželov, deti, vnúčence. Ich rodiny to navždy poznačí. Boli to zlaté a dobré ženy,“ povzdychne si.

Bijú na poplach

Nezávisle od nedávnej tragédie sa vo Vígľaši už dávnejšie snažia riešiť kritickú dopravnú situáciu a donútiť vodičov spomaliť na predpísanú rýchlosť. „Objednali sme spracovanie projektovej dokumentácie ako podklad pre Slovenskú správu ciest. Je to zložitá vec, lebo táto cesta I. triedy cez našu obec nespĺňa šírkové parametre. Napriek tomu chceme dosiahnuť vybudovanie ostrovčeka priamo oproti obecnému úradu aj s presvetleným priechodom. Budeme musieť osobitne riešiť cyklotrasu, ktorá by tadiaľ mala prechádzať. Samozrejme, čakáme i na výstavbu rýchlostnej cesty R2, ktorá ráta s vybudovaním obchvatu obce. Pokiaľ všetko dobre pôjde a dorieši sa financovanie, v roku 2011 by sa malo začať so samotnou stavbou,“ dúfa starosta. Na druhej strane je mu jasné, že ani tie najlepšie bezpečnostné opatrenia nič nezmôžu proti opitým hlupákom za volantom. „Najtragickejšie nehody sa tu stali vždy pre alkohol. Na to neexistuje žiadna norma, žiadne pravidlá, možno len otázka rozumu a slušnosti. Ak si takýto človek sadne do auta, tak vám nepomôže ani sto retardérov. Veď bol jasný deň, krásna viditeľnosť, rovná cesta a minimálna premávka. Možno by sme sa mali zamyslieť aj nad tým, od akého veku dávať mladým vodičské preukazy.“

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×