Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Dáš si Fica? Kremnickí recesisti voľby prežívali po svojom, vytvorili si vlastný okrsok!

09.03.2016 (10/2016) Jedného Fica od Fica, červení proti modrým a hlavne to dobre zapiť. Recesisti v populárnej kremnickej krčme prežívali volebnú noc po svojom.
Dáš si Fica? Kremnickí recesisti voľby prežívali po svojom, vytvorili si vlastný okrsok!
7 fotografií v galérii
Starý žigulík upravoval Martin Ištván tri roky, kým sa z neho stal tento unikát.
Autor fotografie: Jaroslav Slašťan

Vonku zaparkované auto Verejnej bezpečnosti, vo vnútri mimoriadne živo. V kremnickom pohostinstve U Štroffeka sa počas volebnej soboty grupuje pestrá zmes zákazníkov najrôznejšieho veku, množstva promile v krvi a voličského razenia. Napriek odlišnému politickému vyznaniu tu vládne všeobecná pohoda. Je šesť večer, ľudia už majú väčšinou odvolené, a tak spokojne popíjajú a tipujú, ako to celé dopadne. Interiér zdobia originálne artefakty z čias minulých, ktoré majiteľ vyhrabal na šrotovisku. Dokonca aj malý obraz Milana Rastislava Štefánika.

Nachádzame sa v starom dome so zaujímavou históriou, kde sa kedysi okrem iného vyrábali sódovky. Dnes sa tu majiteľ Martin Ištván obratne prepletá medzi stolmi predovšetkým s napenenými pollitrami. Volajú ho Robo. Nielen pre to, že sa nápadne podobá na slovenského premiéra. „Som výrečný a priamy človek, lebo v krčme si musíte urobiť poriadok. Hostia mi to niekedy vyčítajú s tým, že som ako Fico,“ vysvetľuje s úsmevom.

Táto partia sa rozhodla osviežiť si volebný večer spevom pri gitare. 7 fotografií v galérii Táto partia sa rozhodla osviežiť si volebný večer spevom pri gitare. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Pozor na to, pán kolega

Odmalička ho fascinovali staré veci, najmä autá. Priateľka mu raz kúpila k narodeninám starý žigulík kombi. Ďalšie takmer tri roky trvalo, kým ho pretvoril na vernú kópiu niekdajšieho policajného auta Verejnej bezpečnosti. Viac ako polovicu tohto času zabralo len zháňanie zadných blatníkov, objavil ich až kdesi na Ukrajine. Zaregistroval ho na značky, vybavil majákom a vysielačkou. „Maják používať nesmiem, dovolím si to len vtedy, keď auto stojí pri krčme. Ľudia sa často pýtajú, či funguje a ja nemám to srdce neukázať im to. Mám potom radosť, keď sa pri žigulíku fotia,“ hovorí.

Takéto artefakty vyhrabáva majiteľ pohostinstva na rôznych šrotoviskách. 7 fotografií v galérii Takéto artefakty vyhrabáva majiteľ pohostinstva na rôznych šrotoviskách. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Reakcie sú vraj takmer vždy pozitívne. Autá naňho povzbudivo trúbia a dokonca aj policajti majú uznanie. „Raz som pri cúvaní odtrhol zástierku, a tak ma slušne upozornili – na toto pozor, pán kolega. Nemám s nimi žiadny problém,“ pochváli sa, hoci auto mu robí starostí viac ako dosť. Každú chvíľu sa niečo pokazí, treba opravovať a zháňať náhradné diely. A aby toho nemal málo, vdychuje momentálne nový život aj socialistickej policajnej motorke.

Trhance sú trhance

Keďže si potešenie zo svojho ret­ro tátoša nechce nechať len pre seba, rád využíva každú príležitosť ukázať sa s ním na verejnom podujatí. Na výročie zamatovej revolúcie 17. novembra sa dokonca obliekol do dobovej uniformy príslušníkov Zboru národnej bezpečnosti, so žlto-bielym žigulíkom sa chystá aj na Deň polície.

„Volám do ústrednej volebnej komisie,“ hlásil veselo Ľubo. 7 fotografií v galérii „Volám do ústrednej volebnej komisie,“ hlásil veselo Ľubo. Zdroj: Jaroslav Slašťan

„Komunizmus je spojený s dobrými aj zlými vecami, jedno je však isté – policajti mali rešpekt. To vám dnes povie každý, kto to obdobie zažil. Je až neuveriteľné, že keď idem na svojom aute okolo, niektorí šoféri majú tendenciu zapnúť si rýchlo bezpečnostné pásy. Ten reflex pretrval aj po desaťročiach,“ dodáva „príslušník“ spoza výčapu.

Medzi relikvie, ktoré našiel Martin Ištván v starých veciach, patrí aj Štefánikova fotka a historická bankovka. 7 fotografií v galérii Medzi relikvie, ktoré našiel Martin Ištván v starých veciach, patrí aj Štefánikova fotka a historická bankovka. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Sympatie k značke VB však podľa neho rozhodne neznamenajú, že by podporoval vtedajšiu neohrozene vládnucu stranu. „Komunistov určite nie, hoci otvorene poviem, že som skôr ľavičiar. V týchto voľbách som sa rozhodoval až do poslednej chvíle, nakoniec som dal hlas Smeru. S malým červeným výkričníkom, lebo ani oni sa nevyhli prešľapom. Napríklad zákon o výkupe šrotu, s ktorým som istý čas podnikal, bol podľa mňa dosť nešťastný,“ dodáva chlapík, ktorý sa označuje za celoslovenského patriota. Politiku pozorne sleduje, viac sa mu pozdáva stabilná vláda z menej strán. „Na druhej strane – trhance sú len trhance,“ neželá si, aby budúcu vládu tvoril príliš veľký zlepenec.

Zástavu nevyvesil

Veselé akcie sa U Štroffeka robia pri každej príležitosti, majiteľ zariadenia kreativite rozhodne medze nekladie. Aj preto má takmer stále plno. Hoci parlamentné voľby nie sú finále majstrovstiev sveta v hokeji, zďaleka to neznamená, že by to v pohostinstve nemohlo žiť. „V Kremnici je päť volebných okrskov, my sme vyhlásili šiesty. Pôvodne som dokonca rozmýšľal vyvesiť tu slovenskú zástavu, bolo mi však povedané, že to nie je veľmi vhodné,“ nechcel Martin Ištván veľmi dráždiť svoje okolie.

Dvaja „Ficovia“ sú už pripravení pre konzumentov. V sobotu večer však pivá trocha skysli. 7 fotografií v galérii Dvaja „Ficovia“ sú už pripravení pre konzumentov. V sobotu večer však pivá trocha skysli. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Každého sa pýta, koho volil a prečo. „Niektorí sú spokojní, iní znechutení, ďalší nevedia, komu dať hlas, veční pesimisti na to úplne kašlú. Ja sa snažím aj takúto vážnu situáciu trocha odľahčiť, preto som vymyslel akciu – Zvoľte si, čo vypijete. Klasické pivo, ktorého sa tu skonzumuje najviac, sa počas volebného dňa volá Fico. Príde hosť a ja sa opýtam: „Dáš si Fica?“ A on na to, či by nebolo niečo iné. Kotlebovcom som priradil nealkoholický radler a strane zelených kofolu, lebo aj tam máme nejakých kamarátov,“ vysvetľuje šéf netradičného pohostinského zariadenia.

Keď pivo skysne

Nie nadarmo sa hovorí, že krčma vie všetko. Hostinský má dokonalý prehľad, kde sa čo šuchne, týka sa to, samozrejme, aj volieb. Presne vie, kto si splnil svoju povinnosť. Kamil už tiež vhodil obálku do urny, len si akosi nevie vybaviť, ktorá strana sa v nej vlastne ocitla. Čo na tom, hlavne že je v pohode a v dobrej nálade. „Mám doma ešte nejaké vínko, tak si voľby dopozerám tam,“ mrkne na nás šibalsky, predvedie svoje povestné vlnivé pohyby v štýle hriešneho tanca a poberá sa domov.

Štamgast Kamil s úsmevom ignoroval varovanie bývalého prezidenta Gustáva Husáka. Komu dal hlas, sa už veľmi nepamätal. 7 fotografií v galérii Štamgast Kamil s úsmevom ignoroval varovanie bývalého prezidenta Gustáva Husáka. Komu dal hlas, sa už veľmi nepamätal. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Živo je aj vo vedľajšej miestnosti u nefajčiarov, skupina cezpoľných od Bošáce tam práve vybalila hudobné nástroje. Na chvíľu si odskočia aj k stolnému futbalu a dohadujú sa, kto bude „kopať“ za červených a kto za modrých. Sto ľudí, sto názorov, politika je čo do prekáračiek jednou z najobľúbenejších tém. „Nasávam to ako špongia, prípadné roztržky však viem riešiť ešte na začiatku. Vždy poviem – kým by ste sa mali hádať, radšej nevoľte nikoho a potom aspoň môžete na každého nadávať. Aj tak si myslím, že veľa ľudí má z celej našej politiky poriadny mišmaš,“ dodal Martin Ištván netušiac, ako trefne prognózuje už onedlho zverejnené predbežné výsledky.

Po desiatej večer, keď sa na obrazovke objavili miestami až šokujúce čísla exit pollu pre televíziu Markíza, to v zadymenej sále začalo hučať ako v úli. Klasické pivo trocha skyslo, kofola úplne vyšumela, naopak, nealkoholický radler výrazne nabral na grádoch a pri stole mladých priaznivcov ĽS NS sa ozývajú radostné pokriky. Aj keď voľby sú už za nami, (nielen) U Štroffeka sa o nich bude ešte dlho rozprávať.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×