Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Aj pri zakladaní ohňa platí prírodný zákon, americkému vedcovi sa ho podarilo definovať!

09.01.2016 Založenie ohňa sa môže niekomu zdať ako banálna vec, ale nie je to tak. Má svoje pravidlá a dokonca, ako nedávno zistil jeden vedec, platí zákon konštrukcie ohňa!
Aj pri zakladaní ohňa platí prírodný zákon, americkému vedcovi sa ho podarilo definovať!
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Profesor Adrian Bejan, ktorý sa na Duke University v Spojených štátoch amerických venuje výskumu vlastností materiálov, vypočítal, ako dosiahnuť najlepší oheň. Ako teda vyzerá podľa jeho modelu ideálny oheň? Odpoveď sa zdá byť veľmi jednoduchá. Tak, ako keď zakladáte oheň na grilovanie alebo do krbu: horí lepšie, keď je hromada dreva alebo uhlia taká vysoká, aký je jej priemer na zemi. Takýto oheň vytvorí pri horení použitého paliva najvyššiu teplotu. „Je to preto, lebo oheň je porézne médium zložené z množstva horúcich plynov. Vychádzajú zvnútra dreva alebo uhlia smerom von a zanechávajú za sebou vákuum. To nasáva nový vzduch zo strán ohňa, a podporuje tak samotné horenie. Čím je hromada paliva vyššia, tým lepšie sa uvoľňujú stúpajúce horúce plyny. Plochá stavba hromady paliva vytvára na dosiahnutie optimálneho nasávania vzduchu slabý podtlak. Príliš vysoká, oblúková konštrukcia tvorí naproti tomu veľmi veľa podtlaku a nasávaný vzduch potom samotné palivo ochladzuje. Ideálny pomer je teda jedna k jednej,“ vysvetľuje.

Ľudia totiž odjakživa pristupovali k zakladaniu ohňa intuitívne a na základe skúseností. Profesor Bejan však prišiel na prírodný zákon, ktorý v tomto prípade funguje a nazval ho zákon konštrukcie ohňa. „Príroda formuje takéto systémy, ktoré umožňujú ideálny prienik prúdenia – v tomto prípade prúdenia vzduchu. A založenie dobrého ohňa umožnilo ľudstvu prežiť v každej časti sveta,“ dodáva.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×