Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pozor na dátum spotreby! Viete ako dlho môžete bez obáv skladovať potraviny a drogériu?

21.11.2015 Zásobili ste sa na horšie časy potravinami? Pozor na ich expirácie! A drogériou? Viete, že ani tá nie je nesmrteľná, hoci na prvý pohľad sa s ňou nič nedeje?
Pozor na dátum spotreby! Viete ako dlho môžete bez obáv skladovať potraviny a drogériu?
4 fotografie v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Jasné, mnohé produkty vydržia ešte istý čas po odporúčanom dátume spotreby, ako napríklad med, cukor či soľ, no netreba to preháňať, aby ste napokon nedopadli tak, že vaše krízové zásoby skončia v smetnom koši. Najmä pre amatérskych samozásobovateľov zostavili odborníci a výrobcovia jednoduchý ťahák. Podľa neho budete aspoň približne vedieť, čo je vo vašej chladničke alebo v skrini po expiračnej smrti. Samozrejme, ak sa to už predtým viditeľne nepokazilo.

Sledujte dátum výroby

Začnime od potravín. Neotvorené a správne uskladnené pivo vydrží 4 mesiace, čokoládu a cestoviny môžete skonzumovať rok od dátumu výroby, ryžu, kávu a konzervy 2 roky. Neotvorený kečup by mal v zdraví „prežiť“ rok, potom zvykne meniť farbu, no ešte sa dá konzumovať. Horčicu môžete skladovať 2 roky, neskôr podobne ako kečup zmení farbu. Neotvorené zelené olivy majú svoj čas 3 roky, ak ich otvoríte, mali by ste ich zjesť do 3 mesiacov. Nakladaná zelenina prežije 18 mesiacov, ak ju otvoríte, môžete ju konzumovať, kým nie je slizká a nezmäkne.

Neotvorené a správne uskladnené pivo vydrží štyri mesiace. (ilustračná snímka) 4 fotografie v galérii Neotvorené a správne uskladnené pivo vydrží štyri mesiace. (ilustračná snímka) Zdroj: Shutterstock

Ak tabasco skladujete na suchom a chladnom mieste, máte čas 5 rokov. Ocot by vám mal vydržať 3,5 roka, po tomto čase ho už nepožívajte do potravín, ale stále ho môžete využiť napríklad na čistenie vodného kameňa v kúpeľni. Dlho vydrží aj neotvorená worcesterská omáčka – 5 až 10 rokov, otvorenú spotrebujte do 3 rokov. Ak si zamrazíte večeru, vydrží vám v mrazničke 1 až 1,5 roka, mrazená zelenina až 2 roky.

Rozlišujte pojmy

Mali by ste sa aj naučiť rozlišovať význam pojmov „spotrebovať do“ a „minimálna trvanlivosť do“. Ten prvý znamená, že po stanovenom dátume by ste konkrétnu potravinu už konzumovať nemali. V prípade, že ju omylom zjete deň po stanovenom dátume, neumriete, samozrejme, ak bola správne uskladnená. Neznamená to totiž, že sa pokazí presne v určený deň, no mali by ste si dať na to pozor najmä pri mäsových a mliečnych výrobkoch. Kyslomliečne, ako napríklad jogurt, kefír, acidofilné mlieko a ďalšie vydržia ešte istý čas, kým sa pokazia. Výrobcovia udávajú dátum spotreby skôr ako poistku.

Viete, aký rozdiel je medzi pojmami „spotrebovať do“ a „minimálna trvanlivosť do“? (ilustračná snímka) 4 fotografie v galérii Viete, aký rozdiel je medzi pojmami „spotrebovať do“ a „minimálna trvanlivosť do“? (ilustračná snímka) Zdroj: shutterstock

Potraviny s minimálnou trvanlivosťou sú zvyčajne v poriadku aj po stanovenom dátume. Ide najmä o trvanlivé potraviny, treba ale dodržať podmienky pre skladovanie. V úvode sme spomenuli cukor či med. Pri správnom skladovaní si nimi môžete osladiť život aj o pár rokov. Stačí ich zabezpečiť pred vlhkosťou či hmyzom.

Nepreháňajte to s nakupovaním

S drogériou a ďalšími výrobkami pre domácnosť je to ešte zaujímavejšie. Napríklad sprejový osviežovač vzduchu by mal vydržať 2 roky, nemrznúca zmes 1 až 5 rokov, prášok na pranie približne rok, potom je ešte použiteľný, no môže stratiť vôňu a bielidlo vydrží štvrť- až polroka. Sprchový gél, krém, ústna voda, šampón, kondicionér, gél a lak na vlasy by sa nemali pokaziť 3 roky, dezodorant a rúž 2 roky a pery si môžete jedným balzamom natierať až 5 rokov, samozrejme, ak ho medzitým neminiete.

Sprchový gél, šampón či kondicionér by sa nemali pokaziť 3 roky. (ilustračná snímka) 4 fotografie v galérii Sprchový gél, šampón či kondicionér by sa nemali pokaziť 3 roky. (ilustračná snímka) Zdroj: Shutterstock

Ak máte doma alkalické batérie, dĺžka ich života je 7 rokov. Ich lítiové kolegyne vám vydržia o tri roky dlhšie. Našli ste v garáži neotvorený motorový olej? Použiteľný by mal byť 2 až 5 rokov. Ak je otvorený, spotrebujte ho do 3 mesiacov. Maľovali ste byt a zostala vám farba? V prípade, že ste ju neotvorili, máte čas na jej použitie až 10 rokov. Načatú by ste mali využiť do 5 rokov. Ak máte farbu v spreji, skúste ju minúť do 3 rokov.

Máte v tom všetkom teraz „hokej“? Netrápte sa. Spomínané čísla vôbec nemusíte vedieť spamäti, ak to s nakupovaním a zásobovaním nepreženiete. Prinajmenšom budete menej vyhadzovať a vlastne tak ušetríte.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×