Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kto ponesie v Soči slovenskú vlajku? S výberom je problém

09.01.2014 (2/2014) Slováci nejdú na zimné olympijské hry v pozícii favoritov v žiadnej disciplíne. Môžu jedine prekvapiť. Do Soči pôjde stredne veľká slovenská výprava.
Kto ponesie v Soči slovenskú vlajku? S výberom je problém
8 fotografií v galérii
Na OH v roku 2010 bol vlajkonosič Žigmund Pálffy.
Autor fotografie: Profimedia.sk

Fanúšikovia majú radi odhady – koľko medailí by mohli Slováci získať, či hokejisti budú siahať na cenný kov, či biatlonistka Anastasia Kuzminová obháji zlato z predchádzajúcej olympiády. Lenže Slovenský olympijský výbor nestanovuje ciele, navyše jeho predstavitelia sa v odhadoch rozchádzajú. Prezident SOV František Chmelár pred Vianocami hovoril, že zisk olympijskej medaily by považoval za malý zázrak. Vedúca výpravy Jana Gantnerová začiatkom novembra verila, že 4 – 5 medailí by mohlo byť, ale rátala so slalomárkou Veronikou Zuzulovou, ktorá sa však medzičasom zranila. Čiže bez Zuzulovej možno 3 – 4. Z dnešného pohľadu sa zdá, že jej novembrový odhad bol ovplyvnený poriadnou dávkou optimizmu. Dajme sa však prekvapiť.

Jana Gereková (druhá zľava) a Anastasia Kuzminová (v strede). Dve biatlonistky, od ktorých sa čaká popredné umiestnenie, možno aj medaila. 8 fotografií v galérii Jana Gereková (druhá zľava) a Anastasia Kuzminová (v strede). Dve biatlonistky, od ktorých sa čaká popredné umiestnenie, možno aj medaila. Zdroj: Profimedia.sk

Jana Gereková (druhá zľava) a Anastasia Kuzminová (v strede). Dve biatlonistky, od ktorých sa čaká popredné umiestnenie, možno aj medaila.

Kto pôjde

Otvárací ceremoniál je 7. februára, čiže presne o mesiac. V súčasnosti je odhadovaný počet slovenských športovcov v Soči 55 až 60. Ľubomír Souček zo Slovenského olympijského výboru hovorí, že športovci musia splniť kvalifikačné kritériá medzinárodných športových federácií a konkrétnych športovcov potom nominujú jednotlivé slovenské športové zväzy. Mená predložia do 14. januára a Slovenský olympijský výbor oznámi konečnú nomináciu 16. januára. Už o pár dní teda budeme mať kompletný menoslov.

Dnes je jasné, že na olympiáde uvidíme desať slovenských biatlonistov, 25 hokejistov, 6 sánkarov, najmenej štyroch bežcov, 5 až 7 zjazdárov, ale aj akrobatických lyžiarov a rýchlokorčuliarku. Otázne je, či Slovensko obsadí preteky v boboch, snoubordingu a v skokoch na lyžiach. Športovci v dresoch SR určite nebudú štartovať v curlingu, ženských skokoch na lyžiach, ženskom hokeji a skeletone.

Smoliarka Veronika Zuzulová je po operácii. Jedna z medailových nádejí na svahoch v Soči lyžovať nebude. 8 fotografií v galérii Smoliarka Veronika Zuzulová je po operácii. Jedna z medailových nádejí na svahoch v Soči lyžovať nebude. Zdroj: Archív

Smoliarka Veronika Zuzulová je po operácii. Jedna z medailových nádejí na svahoch v Soči lyžovať nebude.

V niektorých disciplínach bude do posledného dňa boj o to, kto pôjde do Soči. Napríklad v krasokorčuľovaní žien je istá jedna olympijská miestenka, ale súperia o ňu Nicole Rajičová s Monikou Simančíkovou.

V krasokorčuliarskych pároch sú prví pod čiarou Testová – Csolley. Testová je Talianka, ktorá má slovenské občianstvo. Ak by sa niektorý z párov v rankingu pred nimi zranil a vypadol, idú na olympiádu Slováci. Ľubomír Souček si spomína na podobnú situáciu pred letnými olympiádami – horská cyklistka Števková bola aj pred Pekingom, aj pred Londýnom prvá pod čiarou a nakoniec na oboch olympiádach štartovala, lebo pretekárka v rebríčku pred ňou sa zranila. „Dokonca sa stalo, že olympiáda sa začala a počas nej dostala odrazu pozvánku, hoci pôvodne nominovaná nebola,“ hovorí Souček.

Možno až do uzávierky nominácií nebude jasné, či do Soči pôjde slovenská krasokorčuliarska dvojica Testová – Csölley. 8 fotografií v galérii Možno až do uzávierky nominácií nebude jasné, či do Soči pôjde slovenská krasokorčuliarska dvojica Testová – Csölley. Zdroj: Profimedia.sk

Možno až do uzávierky nominácií nebude jasné, či do Soči pôjde slovenská krasokorčuliarska dvojica Testová – Csölley.

Slovenský olympijský výbor zvyčajne nezasahuje do nominácií jednotlivých zväzov. Zasiahol v jedinom prípade v histórii – pred olympiádou v Turíne 2006. Krasokorčuliar Igor Macypura pochádza z Ukrajiny a žije v USA, ale má slovenské občianstvo. Počas roka 2005 a 2006 sa však na Slovensku nezdržiaval, prišiel iba na majstrovstvá Slovenska. Krasokorčuliarsky zväz ho do Turína nominoval, ale olympijský výbor nomináciu neschválil. „Olympijský výbor vtedy rozhodol, že Macypura nepreukázal žiaden vzťah k Slovensku až na to, že mal slovenské občianstvo. Kvalifikoval sa na olympiádu, ale Slovenský olympijský výbor ho neakceptoval. Je to jediný prípad, keď odmietli nomináciu,“ hovorí Souček.

Jedna z tých, od ktorej sa očakáva dobrý výsledok – bežkyňa Alena Procházková. 8 fotografií v galérii Jedna z tých, od ktorej sa očakáva dobrý výsledok – bežkyňa Alena Procházková. Zdroj: Profimedia.sk

Jedna z tých, od ktorej sa očakáva dobrý výsledok – bežkyňa Alena Procházková.

Zaujímavosti slovenskej výpravy

Podľa dlhodobej formy sa dá očakávať, že v Soči sú favoritmi na dobré umiestnenie biatlonistky Anastasia Kuzminová, Jana Gereková a bežkyňa na lyžiach Alena Procházková.

Zaujímavosťou je bežec na lyžiach Martin Bajčičák, ktorý pocestuje na svoju piatu olympiádu, čím vyrovná slovenský rekord. Pred ním boli päťkrát na zimnej olympiáde sánkarka Mária Jasenčáková a biatlonistka Martina Halinárová (Schwarzbacherová, Jašicová). Tá štartovala s troma rôznymi menami, keďže sa dvakrát vydala a rozviedla. Na letnej olympiáde bola päťkrát Martina Moravcová.

Martin Bajčičák, bežec na lyžiach, ktorý pôjde užna svoju piatu olympiádu, čím vyrovná rekord. 8 fotografií v galérii Martin Bajčičák, bežec na lyžiach, ktorý pôjde užna svoju piatu olympiádu, čím vyrovná rekord. Zdroj: Profimedia.sk

Martin Bajčičák, bežec na lyžiach, ktorý pôjde užna svoju piatu olympiádu, čím vyrovná rekord.

Počty Slovákov na zimných olympiádach

1994 Lillehammer 42 športovcov

1998 Nagano 39 športovcov

2002 Salt Lake City 49 športovcov

2006 Turín 58 športovcov

2010 Vancouver 72 športovcov

2014 Soči 55 – 60 športovcov (odhad)

Tradičná téma je vlajkonosič. Kto ním bude? Rozhodne sa 15. januára. S jeho výberom je to veľmi komplikované, lebo nemožno vyberať športovca z celej výpravy, ale iba z tých, ktorí už sú na olympiáde v deň otvorenia. Je nepravdepodobné, že v deň otváracieho ceremoniálu budú v Soči hokejisti z NHL. Olympiáda sa začína 7. februára, ale špeciály s hráčmi NHL zrejme budú prilietať o dva dni neskôr. Ľubomír Souček hovorí, že počas ceremoniálu budú v Soči spomedzi Slovákov určite hokejisti z európskych líg, sánkari, biatlonisti, časť bežcov na lyžiach, časť zjazdárov. „Lenže na ceremoniáli nemôže byť športovec, ktorý na druhý alebo tretí deň súťaží. Otvorenie hier, to je pomerne namáhavé a dlhé státie na mieste, športovec by sa nedokázal zregenerovať. Napríklad Kuzminová, ktorá súťaží dva dni po otvorení, to zrejme nebude. Nereálni sú aj bežci Bajčičák či Procházková, takisto preto, že súťažia krátko po otvorení.“

Týmto sa výrazne redukuje okruh ľudí, ktorí by mohli byť vlajkonosičmi. Náš odhad je, že ním bude hokejista z európskej súťaže.

Budú tri dediny

Olympiáda v ruskom meste Soči bude najdrahšia v histórii. Aj preto, že ide o letovisko, ktoré nemalo tradíciu zimných športov, a všetky športoviská museli postaviť nové. „Mali síce nejaké vleky a lanovky, ale inak tam nebolo na zimné športy nič. Okrem športovísk museli vybudovať aj ubytovanie, čiže všetko je nové,“ hovorí Ľubomír Souček.

Soči je letovisko a nemalo pripravené nič na zimné športy. Všetko bolo treba vybudovať úplne nové. 8 fotografií v galérii Soči je letovisko a nemalo pripravené nič na zimné športy. Všetko bolo treba vybudovať úplne nové. Zdroj: Profimedia.sk

Soči je letovisko a nemalo pripravené nič na zimné športy. Všetko bolo treba vybudovať úplne nové.

V Soči sú vybudované tri olympijské dediny, lebo Rusi chceli, aby športovci mali na športoviská čo najbližšie. Skutočne sa im to podarilo a vzdialenosti z miesta ubytovania na športovisko sú najmenšie v histórii. Napríklad slovenskí hokejisti môžu chodiť na zápasy pešo, do haly majú asi dvesto metrov. Biatlonisti a bežci budú bývať približne 500 metrov od areálu. Najďalej to majú skokani, na mostíky treba ísť z olympijskej dediny asi desať minút autom. Také krátke vzdialenosti dosiahli organizátori práve tým, že pri každom väčšom zoskupení športovísk je jedna olympijská dedina, dohromady sú tri. V každom prípade Rusi sľubujú veľkolepé hry, aké ešte šport nezažil.

Jedno z troch olympijských centier v Soči. Už o mesiac sa tam začínajú olympijské hry. 8 fotografií v galérii Jedno z troch olympijských centier v Soči. Už o mesiac sa tam začínajú olympijské hry. Zdroj: Profimedia.sk

Jedno z troch olympijských centier v Soči. Už o mesiac sa tam začínajú olympijské hry.

 

Počty Slovákov, ktorí budú v Soči

25 hokejistov (23 môžu hrať, dvaja sú náhradníci)

10 biatlonistov – 5 mužov, 5 žien

6 sánkarov

4 bežci na lyžiach – 2 muži, 2 ženy, ale čaká sa ešte na jedného muža, ktorý je chvíľu nad čiarou, chvíľu pod čiarou

5 – 7 zjazdové lyžovanie, bude sa to upresňovať na poslednú chvíľu

1 – 2 akrobatické lyžovanie

1 – 3 krasokorčuľovanie, jedna je ženská krasokorčuliarka a možno pribudne tanečný pár, ktorý je prvý pod čiarou

1 rýchlokorčuľovanie na krátkej dráhe

Otázne – boby, snoubording, skoky na lyžiach

Určite nie – curling, ženské skoky na lyžiach, ženský hokej, skeleton

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×