Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Láska až za hrob: Keď zomrela, postavil jej chrám z mramoru

03.05.2013 (18/2013) Viete, čo majú spoločné indický Tádž Mahál a mauzóleum v Krásnej Hôrke?
Láska až za hrob: Keď zomrela, postavil jej chrám z mramoru
5 fotografií v galérii
Tádž Mahál bol postavený ako dôkaz lásky sultána k manželke.
Autor fotografie: Wikipedia

Nielen Rómeo a Júlia prežili ľúbostný vzťah, pre ktorý položiť život bola tá najmenšia obeta. Silných milenických príbehov, z ktorých občas mrazí, nájdeme v encyklopédii ľudstva viac.

Viete, čo majú spoločné indický chrám Tádž Mahál a mauzóleum v Krásnej Hôrke, stavby vzdialené od seba tisícky kilometrov? Oba pamätníky sú dôkazmi lásky panovníkov, ktorí stratili svoje manželky.

Keď Mumtáz Mahál zomrela, sultán Šáhdžahán odmietol jesť, piť a zo dňa na deň ošedivel. 5 fotografií v galérii Keď Mumtáz Mahál zomrela, sultán Šáhdžahán odmietol jesť, piť a zo dňa na deň ošedivel. Zdroj: Wikipedia

Keď Mumtáz Mahál zomrela, sultán Šáhdžahán odmietol jesť, piť a zo dňa na deň ošedivel.

Ten prvý dal v 17. storočí postaviť sultán Šáhdžahán (v Indii vládol v rokoch 1628 – 1658), ktorého manželka, známa ako Mumtáz Mahál, zomrela pri pôrode štrnásteho dieťaťa. Panovníka táto správa natoľko zarmútila, že odmietol jesť, piť a zo dňa na deň ošedivel. Prekrásnu stavbu z bieleho mramoru, ktorú dal z lásky k manželke postaviť, budovali vraj desiatky rokov a dnes patrí k siedmim divom sveta.

Stavbu z bieleho mramoru budovali desiatky rokov. 5 fotografií v galérii Stavbu z bieleho mramoru budovali desiatky rokov. Zdroj: internet

Stavbu z bieleho mramoru budovali desiatky rokov.

Legenda hovorí, že sultán plánoval neďaleko Tádž Mahálu postaviť podobný pamätník aj pre seba, len mal byť z čierneho mramoru ako tieň toho bieleho. Svoju predstavu však nestihol naplniť. Jeho syn ho zvrhol z trónu a zavrel do pevnosti.

Krásnohorské mauzóleum možno vo svete nie je až také známe ako indický chrám, ale rovnako vypovedá o sile lásky, pre ktorú ho potomok významného uhorského rodu Dionýz Andrássy dal postaviť. Ten nikdy netúžil po živote v aristokratických kruhoch a počas štúdií vo Viedni sa zamiloval do prostej dievčiny Františky Hablawitzovej, ktorej urodzený pôvod chýbal. Vzali sa v Taliansku v roku 1866. Reakcia na svadbu prišla takmer okamžite, Juraj IV. prvorodeného syna až na malý majetok vydedil. Za zákonného dediča ustanovil svojho druhorodeného syna Juraja V.

Dionýz Andrássy sa oženil s Františkou Hablawitzovou, prostým dievčaťom, pre ktoré sa nechal aj vydediť. 5 fotografií v galérii Dionýz Andrássy sa oženil s Františkou Hablawitzovou, prostým dievčaťom, pre ktoré sa nechal aj vydediť. Zdroj: npg.hu

Dionýz Andrássy sa oženil s Františkou Hablawitzovou, prostým dievčaťom, pre ktoré sa nechal aj vydediť.

Dionýz sa rozhodol viac do Uhorska nevrátiť, čo dodržal nasledujúcich štyridsať rokov. Pár sa usadil v Mníchove, kde sa Dionýz prihlásil na umelecké štúdiá. U Františky postupne rástla túžba po dieťati, nikdy sa však nenaplnila. Po smrti brata a otca sa Dionýz vrátil na Gemer a postupne prevzal rodinný majetok. Ten nepotrebný rozpredal a získané peniaze, vraví sa o sume 60 miliónov vtedajších korún, venoval s manželkou dobročinným projektom, školám a sirotincom.

Mauzóleum v Krásnej Hôrke. 5 fotografií v galérii Mauzóleum v Krásnej Hôrke. Zdroj: anc

Mauzóleum v Krásnej Hôrke.

Keď Františka ochorela na rakovinu hrtana a v roku 1902 zomrela, pochovali ju na cintoríne v Mníchove. O dva roky však jej pozostatky preniesli do mauzólea, ktoré dal smutný Dionýz postaviť. Cestu lemoval dav ľudí z blízkeho okolia, ktorí sa so svojou Františkou prišli rozlúčiť. Dionýzovi vtedy ostávalo do konca života deväť rokov.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×