Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Bez hviezdnych manierov: Čaro Saint Tropez nespočíva len v luxuse

23.04.2013 (16/2013) Luxusu sa v okolí francúzskeho Saint Tropez síce nevyhnete, ale čaro tohto kraja na Azúrovom pobreží nespočíva len v ňom.
Bez hviezdnych manierov: Čaro Saint Tropez nespočíva len v luxuse
21 fotografií v galérii
V Saint Tropez kotvia lode všetkých kategórií.
Autor fotografie: www.pitipitipa.com

Ce vin est bon. Toto víno je dobré. S touto zdvorilostnou frázou, ktorú si pamätám ešte zo školy, sa vyberiem na ďalšiu návštevu Francúzska. Teraz s úmyslom vidieť, zažiť a nasýtiť sa vôňou mora v provensalskej časti Azúrového pobrežia. Áno, tam, kde sa nad poľami s levanduľou akoby rozliala fi alová farba. A, samozrejme, mám v úmysle vychutnať aj to víno. Pred jedlom i po ňom.

U Geissovcov

To, že okolie francúzskeho Saint Tropez je vyhľadávané bohatými a slávnymi osobnosťami z celého sveta, je starý a dobre známy fakt. Mať svoju vilu v tejto časti sveta sa považuje za prestíž. K prechodným obyvateľom okrem Bona z U2, Johnnyho Deppa či Brigitte Bardotovej patria aj Geissovci (nesprávne uvádzaní ako Geissenovci), ktorí na svoju vilu upozorňujú aj obrovskou menovkou pri bráne. No neurobte si tam fotku, keď idete okolo! Recesia musí byť, hoci si pri pohľade na ich dom, pokiaľ ste obyčajný smrteľník, len túžobne povzdychnete. Okolie Saint Tropez sa však v posledných rokoch čoraz viac otvára aj pre návštevníkov, ktorí si jeho atmosféru chcú užívať len krátkodobo. A tak si môžete vybrať. Z nášho domčeka v Port Grimaud to máme na pláž asi sto metrov. Zabárajúc sa do bieleho piesku, ktorý na pláž doviezli až z karibského ostrova Martinik, sa kocháme pohľadom na množstvo jácht kotviacich v prístave náprotivného a obľúbeného turistického cieľa – Saint Tropez. Na jeho návštevu sa teší každý, kto videl fi lm o najznámejšom policajnom žandárovi. Pred policajnou stanicou, v ktorej sa nakrúcalo, sa začína každá prehliadka v meste. Skúsený sprievodca vás zavedie aj na pláž Pampelonne, kde sa odohrávalo zopár scén.

Okolie Saint Tropez je známe svojím lahodným ružovým vínom. 21 fotografií v galérii Okolie Saint Tropez je známe svojím lahodným ružovým vínom. Zdroj: www.pitipitipa.com

Okolie Saint Tropez je známe svojím lahodným ružovým vínom.

Žandár iba na chladničke

Filmového fanúšika však v centre mesta čaká veľké sklamanie. Ošarpaná a zabudnutá trojposchodová budova na malom námestí veľký rozruch určite nevyvolá. Jej potenciál, ak by z nej urobili malé múzeum, ostáva nevyužitý. Zo slávy známeho fi lmu, ktorý sa v policajnej stanici natáčal, sa snaží vyťažiť aspoň jeden miestny, ktorý si za fotenie v maske a uniforme žandára vypýta zopár drobných. A ide mu to veru dobre! Prečo mesto nevyužilo núkanú šancu, nevedno. To, že sem turistov láka aj táto fi lmová legenda, je však zrejmé. Aj z množstva pohľadníc a magnetiek s jeho podobizňou, ktoré si kúpite v obchode so suvenírmi a doma si ich potom dáte na chladničku.

V uličke Ramatuelle si domáci takto dopriali siestu. 21 fotografií v galérii V uličke Ramatuelle si domáci takto dopriali siestu. Zdroj: Lenka Juríková

V uličke Ramatuelle si domáci takto dopriali siestu.

Prvý dojem by však návštevníka nemal odradiť od prehliadky tohto malebného mesta, ktoré jemne stúpa do kopca. Život v ňom sa stráca v desiatkach úzkych uličkách, v ktorých sú útulné predajne s luxusným tovarom a ktoré vám ponúkajú úkryt pred horúcim slnkom. Idúc po kamennej dlažbe míňate obchodíky s módnymi značkami, klenotmi, klobúkmi či cukrárne. Milovníci haute couture a handmade výrobkov si tu prídu na svoje, hoci do vrecka musia siahnuť veľmi, naozaj veľmi hlboko. Zákazníkov tu však veľa nie je. Vyroja sa až koncom sezóny, keď sa vo výkladoch objavia oznamy upozorňujúce na výpredaje. Zdá sa, že tento mrav platí pre každý kraj :-).

Milión eur za noc

Pred nákupným ošiaľom uprednostňujú hostia aj domáci, niektorí v typických baretkách, oddych v tieni veľkých platanov na neďalekom námestí Place des Lices, kde hrajú petang. Kým na nich príde rad, ovlažujú sa vínom, pričom fľašu s pohármi počas hry odkladajú na lavičky. Hľadíte na nich a vychutnávate ten moment, keď sa okolitý zhon znenazdajky rozplynie. Podobné zátišia, ako je toto, pritom v Saint Tropez hľadal nejeden maliar, ktorý ich chcel zvečniť na plátne.

More je na Azúrovom pobreží teplé ešte aj v októbri. 21 fotografií v galérii More je na Azúrovom pobreží teplé ešte aj v októbri. Zdroj: www.pitipitipa.com

More je na Azúrovom pobreží teplé ešte aj v októbri.

Vďačnou inšpiráciou sú pre umelcov aj desiatky jácht kotviacich v prístave. Tie zaberajú zorný uhol viacerých návštevníkov naokolo roztrúsených kaviarní, ktorí sledujú členov posádky, ako s precíznosťou čistia, leštia a kontrolujú každú jednu súčiastku na lodi. Ak máte šťastie a do Saint Tropez zavítate v októbri, užijete si vďaka pretekom jácht, takzvanej regate, i prehliadku tých historických, ktorým mladšie môžu pôvab len závidieť.

Nájdeme tu však zopár miest, kde život pulzuje o niečo rýchlejšie, rezkejšie, hlučnejšie. Toto tempo vyhovuje najmä mladým, ktorí sa chodia do mesta zabávať na diskotéky. Nemajú tu núdzu ani o prominentných hostí, ktorých privážajú súkromné vrtuľníky priamo z palúb jácht. Sú to vďační zákazníci, vďaka ktorým sa personál môže tešiť na tučné prepitné. Široko-ďaleko vraj drží rekord istý Pakistanec, ktorý počas noci minul v jednom z barov viac ako milión eur. Z toho stotisíc počas noci zarobili čašníci. O prvenstvo sa vraj predbiehal s istým Filipíncom. Ktovie, či sa len obaja nechceli vytiahnuť pred Paris Hiltonovou, ktorá sa tam zabávala tiež, a ráno ich pri pohľade do peňaženky nadšenie rýchlo opustilo.

Dizajn za rohom

Kým Saint Tropez prirovnávajú k vyše tisíc kilometrov vzdialenej Marbelle na juhu Španielska, o Port Grimaud, kde sme boli ubytovaní, trošku zveličujúc hovorievajú ako o talianskych Benátkach. A to pre niekoľko kanálov a mostov, ktoré križujú ulice tejto pomerne mladej časti mesta dokončeného v roku 1968. Turistický ruch je hlavným zdrojom príjmu, ktorý plní pokladnice mesta, ale dáva zarobiť aj drobným farmárom a remeselníkom, ktorí tu cez víkend predávajú svoje výrobky na trhu. Ich sortiment je pestrý; v prípade vína, syrov, olív a korenín sa neviete dorátať počtu druhov, ktoré ponúkajú. S radosťou vás nechajú degustovať, vedia totiž, že pri nákupe je chuť rozhodujúcou zložkou.

Dovolenka v tomto kúte Francúzska sa stáva hitom. 21 fotografií v galérii Dovolenka v tomto kúte Francúzska sa stáva hitom. Zdroj: www.pitipitipa.com

Dovolenka v tomto kúte Francúzska sa stáva hitom.

Samotné mesto Grimaud je spolu s ďalšími provensalskými mestečkami ukryté v neďalekom údolí a vypína sa nad ním staroveký hrad. Ospalá atmosféra vás láka na prechádzku za každého počasia, na svoje si počas nej prídu najmä milovníci romantických zákutí, ktoré sa vynárajú za každým rohom. Nečudo, že provensalský štýl bývania je taký obľúbený. Ak ho máte radi, rovnako rýchlo si obľúbite aj mestečko Gassin, ktoré je preslávené svojimi úzkymi uličkami, či Ramatuelle, kde sme sa znenazdajky ocitli v malej krčmičke. Cudzincov medzi sebou vraj vidia len zriedkavo.

Odtiene modrej

Ak chcete Provensalsko spoznať, je dobré porozmýšľať o prenajatí auta. Neoľutujete. Len vďaka tomu sme sa napríklad ocitli aj na ceste do jednej z množstva menších viníc. Lemovali ju mohutné korkové duby, z kôry ktorých sa vyrábajú zátky do fliaš. Trvá vraj sedem rokov, kým sa kôra na strome obnoví. A že jej treba veľa, je nám jasné pri pohľade na množstvo fliaš, ktoré vo vinici v Ramatuelle ponúkajú. Tá za svoju produkciu získala niekoľko ocenení, pred distribúciou do veľkoobchodov však jej majitelia uprednostňujú klientov z malých reštaurácií a priamy predaj. V horúce dni prináša toto ľahké a lahodné víno osvieženie aj počas pobytu na pláži. Miest, kde sa dá kúpať, odpočívať, relaxovať a nasávať morský vzduch, je po celom pobreží niekoľko. Ale podľa nášho názoru názov Azúrové pobrežie vystihuje najviac pláž l’Escalet, ktorú lemuje skalnaté úbočie. Ak sa totiž z jeho výšky pozeráte na more, naskytne sa vám neuveriteľný pohľad na všetky možné odtiene modrej. Miesta na odpočinok si však musíte nájsť v prírodou vytvorených roklinách, určite tu však panuje oveľa väčší pokoj ako na preplnených mestských plážach. Navyše, ak chcete, môžete si tu zobliecť aj plavky. Nudizmus je v Provensalsku síce zakázaný, ale tu sa akceptuje. Len dávajte pozor, aby vám ich neodfúkol vietor.

Provensalský štýl bývania ocenia aj amatéri. 21 fotografií v galérii Provensalský štýl bývania ocenia aj amatéri. Zdroj: Lenka Juríková

Provensalský štýl bývania ocenia aj amatéri.

Posledná zastávka

Ak sa domov vyberiete po pobreží, môžete si urobiť ešte zastávku v Monaku. Nás sem pozvali priatelia Martin a Petra, ktorí tu našli prechodné bydlisko. Martin hráva stolný tenis za monacký klub a Petra pracuje v najznámejšej monackej reštaurácii Cafe de Paris. Oproti nej stojí slávny Hotel de Paris, ktorého vinica patrí medzi tie najkrajšie. Povráva sa, že majitelia ju počas vojny zamurovali, aby ju ochránili pred zničením Nemcami, a dnes v nej podávajú tie najlepšie francúzske vína. Niet sa čomu čudovať, na luxus tu narazíte všade. Ak by vám predsa len už začal liezť hore krkom, treba navštíviť Oceánografi cké múzeum, monackú katedrálu alebo sa pokochať pohľadom na kniežací palác, pred ktorým sa na poludnie mení čestná stráž a kde je veľká pravdepodobnosť, že stretnete princa Alberta. Ten je k Monačanom štedrý, zo štátnej kasy im mesačne pridáva päť percent k platu. Minúť v kasíne ich však nemôžu, vstup doň je pre nich zakázaný.

Kempové domčeky v Port Grimaud ponúkajú maximum pohodlia. 21 fotografií v galérii Kempové domčeky v Port Grimaud ponúkajú maximum pohodlia. Zdroj: www.pitipitipa.com

Kempové domčeky v Port Grimaud ponúkajú maximum pohodlia.

Martin s Petrou nás na záver nášho výletu zavezú na miesto s názvom Psia hlava, odkiaľ je dokonalý výhľad na celé Monako. Rozum sa návštevníkovi zastavuje nielen nad množstvom jácht v prístave, ale aj nad vynaliezavosťou miestnych architektov, ktorí akoby sa predbiehali vo výške svojich stavieb. Ak je dobrá viditeľnosť, v diaľke zbadáte črtať sa aj obrysy pobrežia v Saint Tropez. S týmto pohľadom sa vám vrátia všetky spomienky – vizuálne, chuťové aj voňavé – na jednu z najkrajších častí Francúzska. Aj to je moment, pri ktorom víno podľa domácich nemôže chýbať. Takže ešte raz a naposledy: A votre santé, priatelia!

Monako – raj milionárov. 21 fotografií v galérii Monako – raj milionárov. Zdroj: Lenka Juríková

Monako – raj milionárov.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×