Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Fedor Flašík: Zaplatím, nič iné mi neostáva

07.02.2013 (5/2013) „Toto všetko, čo sa deje na Slovensku, je následok toho, že zlyhali politici predtým.“
Fedor Flašík: Zaplatím, nič iné mi neostáva
1 fotografia v galérii
„To hlavné, čo tu chýba, sú štátnici,“ hovorí Fedor Flašík.
Autor fotografie: Ivan Pastor, Život

Bol a je členom jedinej strany, ktorú založil. FEDOR FLAŠÍK (55) v nej má magické poradové číslo – 0000. A hoci jeho firma sídli v tesnej blízkosti Smeru, tvrdí, že ich cesty sa nekrížia.

 

Ešte pred dvoma, troma rokmi ste boli takmer všade. Teraz vás nevidieť, akoby ste sa stiahli...

Nestiahol. Je to taký prirodzený vývoj.

Vekový, zdravotný?

Ani nie, ale veci, ktoré som kedysi absolvoval, už nemusím. Už ma, nechcem povedať, že otravujú, ale ničím ma neobohacujú, tak sa na nich nezúčastňujem.

Hovoríme aj o Plese v opere?

Napríklad. Plesy, veľké akcie, je to stále to isté a v princípe sa ani nič také nedeje. Mám dvojročnú vnučku od najstaršej dcéry, teraz si žijem taký svoj život deda.

S prácou, alebo bez práce? Na dverách je menovka firmy Lobbing, sídli tu aj kancelária vašej manželky. Čím sa živíte?

Stále sa motám okolo marketingu a reklamy.

Ešte stále máte reklamnú agentúru?

Nie, skôr som niečo ako konzultant viac-menej, plus robím na rôznych projektoch, ktoré ma zaujmú, lebo sú podľa mňa pekné a dobré.

Čo si mám predstaviť pod pekným projektom?

Mám kopu kamarátov, známych, ľudí, ktorí robia v inej brandži, ako som robil ja, a vždy to nejako súvisí s marketingom. Väčšinou ide o to, ako posunúť nejaké veci dopredu, a je jedno, či sú to minerálne vody, elektromobily, alebo hocičo iné. Stále mám na stole témy, ktoré keď ma zaujmú tým, že sú dobré a jedinečné, tak sa snažím pomôcť, aby sa uviedli do života a fungovali.

Do práce chodíte každý deň, alebo už ani nemusíte ☺?

Každý deň chodím do práce, lebo sa musím niečím živiť, chcem sa ešte o vnučku postarať a mám dve deti. Mladšia Dorota vyštudovala doma právo a pred rokom skončila nadstavbu z európskeho práva v Bruseli. Hoci je už doma a pracuje, jej nástupný plat je 368 eur.

Akému právu sa venuje?

Zaľúbená je do trestného, ale ako koncipientka robí to, čo príde, aké majú zákazky. Tento rok ju čakajú advokátske skúšky a až po nich sa bude rozhodovať kam ďalej. Potom uvidíme, či bude advokátka, prokurátorka, či sudkyňa.

Takže jej finančne pomáhate. Je ešte slobodná?

Obidve sú slobodné, aj staršia Martina, ktorá robí produkčnú v Jojke. Maťa žije s partnerom vari od gymnázia, asi pätnásť rokov je s tým Ďurom, a Dora má rok, rok a pol priateľa, s ktorým žije v jednej domácnosti.

Prechádzať sa po meste ho uvidíte málokedy. Chodí tam len občas.

Prechádzať sa po meste ho uvidíte málokedy. Chodí tam len občas.

 

Takže obe sú na poriadku, len od chystania svadieb vás ušetrili.

Zatiaľ.

Martina začínala v prvej SuperStar, dnes robí Panelák. Zvyknete s ňou ako divák preberať kvalitu programu?

Najskôr skončila dejiny filmu na VŠMU, jedna vysoká jej však nestačila, tak si ešte urobila produkciu. Robila aj druhú SuperStar, Webmastera a teraz hlavne Panelák. Samozrejme, keď sa stretneme, preberáme to. Ja som namotaný na Panelák trošku, je to príjemná oddychová vec. Pretože sú aj seriály, ktoré som nemohol vidieť alebo mi na celú ich existenciu stačilo vidieť pár minút, napríklad Ordinácia v ružovej záhrade...

Pod povrchom?

To sa ešte dá, hoci je tam priveľa dramatickosti nasekanej do piatich minút. Za ten čas zomrú, sú neverní, zbijú ich... Nedávno som videl asi tri minúty Bučkovcov a hanbil som sa, podobne zle som sa cítil ako divák pri novej komédii na RTVS, kde hrá Marcin. Nehovorím, že je to zlé, ale môj osobný pocit mi hovorí toto. Rád pozerám dokumentárne filmy na ČT a taký sitkom ako môj milovaný Dva a pol chlapa, ale so Sheenom, asi nevieme natočiť. Také som ani neočakával, ale rozhodne som nemohol a nemôžem vidieť Partičku. Pripomína mi to večery improvizácie na Kremnických gagoch, keď si jednotlivé divadlá mohli pod jemným alebo silnejším vplyvom alkoholu robiť 15 minút, čo chceli, a väčšinou to bolo trápne.

Asi máte dosť času na telku, keď je Monika väčšinou mimo Bratislavy. Ako fungujete?

S Monikou fungujeme tak, že v pondelok odchádza do Bruselu a vo štvrtok prichádza. Medzitým fungujeme cez Skype, mail a mobil, no a od piatka do pondelka sme spolu doma, lyžujeme sa, oddychujeme... za tých desať rokov, čo sme spolu, takto fungujeme.

Spomínali sme dcéry, ale vy ste vyženili aj syna Martina. Monika minule na sociálnej sieti uviedla, že má tiež smiešny nástupný plat. Jeho sponzoruje kto? Máte to podelené?

Martin tiež skončil právo, tú istú školu ako Dorota, a keďže je tiež koncipient, tak je ten plat veľmi podobný. Tuším má o pár eur viac, ale nesťažuje sa, vie, že to je údel koncipienta v tejto krajine. Je pochopiteľné, že bez našej pomoci by sa mu žilo veľmi, veľmi ťažko tak ako každému, kto skončí školu a podarí sa mu získať prácu.

Voľby do Európskeho parlamentu sú každých päť rokov, najbližšie teda budú v roku 2014. Myslíte si, že vaša polovička bude znova kandidovať? Nemali by ste ju radšej doma?

Isteže by som bol radšej, keby bola tu, ale ju to baví. Politiku si vybrala ako svoje povolanie, robí ju 14 rokov a cíti sa v nej ako ryba vo vode. Takže keď sa tam ona cíti šťastne a bude chcieť znova kandidovať, určite ju podporím.

A ona zrejme kandidovať bude?

Predpokladám, že z jej strany ten záujem bude.

Flašík na hokejovom zápase s Ivanom Gašparovičom, jeho synom (vľavo), Robertom Kaliňákom a Dáriusom Rusnákom, šéfom oddelenia pre styk s verejnosťou v Kancelárii Prezidenta SR.

Flašík na hokejovom zápase s Ivanom Gašparovičom, jeho synom (vľavo), Robertom Kaliňákom a Dáriusom Rusnákom, šéfom oddelenia pre styk s verejnosťou v Kancelárii Prezidenta SR.

 

Do politiky išla za Smer, ktorý ste založili, stále so stranou susedíte, aký je váš vzťah teraz?

Oni si robia svoju politiku, lebo sú politici, a ja som podnikateľ a spolu s Monikou sme členmi strany. Myslím si, že náš vzťah je korektný, naše cesty sa nekrížia, každý si ideme svojou cestou.

Nekrížia v akom zmysle?

Že by som sa staral, komentoval, šiel do politiky.

Tak na čo ste ju potom založili a zostali jej členom?

Vtedy som to robil z nadšenia a stále si myslím, že to bolo dobré rozhodnutie a že úsilie a námaha ľudí, ktorí boli pri vzniku tejto strany, sa ukázali ako opodstatnené.

Aké máte ako zakladateľ strany poradové číslo?

0000.

To akoby ste ani neboli ☺?

Po mne nasleduje pán Fico, ktorý má 0001. Stále si myslím, že ako politik dnes Fico nemá konkurenciu. Môžeme si myslieť, že to môže robiť lepšie, inak, ale ja si myslím, že ten projekt je úspešný, čo dokazujú aj prieskumy a výsledky volieb.

V čom nemá Fico konkurenciu? V popularite?

Tá popularita prichádza na základe toho, že mu ľudia rozumejú, že sa s ním vedia stotožniť. Tá popularita sa nedá ani vymyslieť, ani zmarketovať. Buď to ten politik v sebe má, talent, schopnosti, vízie, alebo nie. Ak to má, potom to príde. V porovnaní s ním sú tu politici, ktorí sa tu motajú dlhšie ako on a zďaleka nedosiahli takú popularitu, čo znamená, že nikoho nenadchli. Naozaj to vyzerá tak, že momentálne nemá konkurenciu a dlho ju ani mať nebude. Sledujem to stále, politický marketing ma zaujíma.

Len sledujete?

Teraz sledujem, ale keby niečo prišlo, možno by som sa nad tým zamyslel.

Manželka Monika sprevádza svojho manžela na onkológiu.

 

Nebojíte sa, že vás po tom, čo ste o premiérovi povedali, niektorí spoluobčania opľujú?

Kvôli tomu, že som povedal, že nemá konkurenciu? Za tým si stojím. Keď som robil HZDS, tak mi všetci nadávali, pľuli, a vtedy bola tá spoločnosť ešte viac polarizovaná, dokonca aj niektorí kamaráti a známi mi nadávali, no to je asi daň za tú robotu. Keď niekto robí politický marketing, ľudia z diaľky si neuvedomujú zásadnú vec – marketing je len na vytváranie imidžu politika, prípadné hasenie problémov či zisťovanie reakcií ľudí na rôzne pripravované opatrenia, ale – politický marketing má svoje limity a vôbec nezasahuje do politických rozhodnutí. S tým, že Fico zvýši dane, nemá marketing nič spoločné.

Ale dotýkajú sa vás. Ako ste pred chvíľou povedali, podnikáte a aj vy budete platiť vyššie dane. Šťastný?

Môžem si povedať, že ma to s prepáčením serie, ale na druhej strane si hlavne uvedomím, že toto všetko, čo sa deje na Slovensku, je následok toho, že zlyhali politici predtým. Ale nehovorím, že zlyhali na Slovensku, oni zlyhali celosvetovo. Po druhej svetovej dosiahol západný svet konjunktúru, východ zaostával. Po roku 1989, keď Západu dochádzal dych, dostal nový impulz, lebo sa mu vo východnej Európe otvorili niekoľkomiliónové trhy. Tá konjunktúra bola šialená do roku 2002, tam zase došiel dych, lebo z materiálnej stránky sme si takmer všetci ukojili hlad po materiálnych veciach. Európa sa naďalej usilovala udržať sociálne istoty, ktoré sú fantastické, keď všetko funguje. Lenže spoločnosť degenerovala morálne a hodnotovo, to je môj názor, toto je kríza morálky, ktorá sa odráža vo finančnom svete, vo svete hypoték, a teraz príde kríza spotrebných úverov a bude sa to len nabaľovať.

Prečo k tomu došlo?

Svet sa nesprával korektne. Na medzibankových trhoch sa dali zarábať za hodinu miliardy, na kurzových rozdieloch, akciových trhoch a obdobných fi nančných produktoch, ktoré však nevytvárali žiadnu reálnu hodnotu, len virtuálne a špekulatívne peniaze. Nesúhlasím s tým, že táto kríza nejakým spôsobom pominie a bude to ako predtým.

Tak ako bude?

Už nikdy nebude tak ako predtým, ale to neznamená, že bude len horšie. Svet sa musí v prvom rade zmeniť morálne a hodnotovo, keď sa zmení, bude dobrý. Inak dobrý. Už nikdy sa nevrátime k oživeniu výroby z 90. rokov, ak sa vážne nezačneme zaoberať životnou úrovňou tretieho sveta, kde stále chýbajú stovkám miliónov ľudí elementárne potreby na dôstojný život. Už nikdy nevyriešime krízu modelom spred piatich či desiatich rokov, lebo sa zmenili okolnosti. Vtedy to zafungovalo, dnes je iný kontext a svet nemôže prísť s tým istým riešením.

Čiže vyššie dane zaplatíte bez reptania?

Samozrejme, nič iné mi neostáva. Ale to je tiež len krátkodobé riešenie, pokiaľ nezrušia daňové raje, nezjednotí sa fiškálna politika či celosvetový pohľad na ekológiu a vyspelý svet neprestane vyrábať v novodobých otrokárskych krajinách zneužívajúc lacnú pracovnú silu a ekologický damping, nepohneme sa ďalej. Ja som zástancom Spojených štátov európskych. Je to jediné riešenie.

Takže vízie typu zbierania konzerv na horšie časy, chovania kôz na lodžii a pestovanie obilia na balkóne nemáte?

Nie, toto nehrozí. Prebytok potravín v Európe je obrovský, do smetí sa vyhadzuje niekoľko desiatok percent. Ale to hlavné, čo tu chýba, sú štátnici. Je rozdiel medzi politikom, tých je habadej, a štátnikom, ktorý má vízie, ako bude fungovať nielen Slovensko, ale celý svet o 20, 30 rokov. Svet potrebuje niekoho, kto ten nový svet namaľuje. Teraz stále len niečo hasíme. Ekonomické, náboženské problémy, lokálne ohniská vojenských konfliktov. Lenže to je len denná operatíva. Politik príde, pozrie sa, odkedy dokedy bude pri moci, a povie, urobíme toto a takto, po mne potopa. Štátnik vidí dopredu, kašle na to, že jeho vízii 30 % ľudí nerozumie, lebo vie, že to svetu prospeje a že stojí za to obetovať politické body.

Od staršej dcéry Martiny má podnikateľ prvú vnučku.

 

Myslíte si, že sa už taký narodil?

Podľa mňa žijú, len sa buď do politiky nehrnú, lebo sú z nej zhnusení, alebo im ešte tí tzv. politici nechcú dať priestor.

Takže zo súčasnej svetovej politickej garnitúry sa žiaden štátnik nerysuje?

Dnes ho neviem označiť menom, ale určite to nie je ani pán Obama, za štyri roky som od neho nepočul víziu, z ktorej by som padol na kolená, a čo sa týka Európy, už vôbec nie. Pani Merkelová si už teraz stráži jesenné voľby a pochybujem, že David Cameron po ďalších voľbách bude premiérom.

Ani Fico nie je štátnik?

My sme veľmi malá krajina na to, aby sme sa mohli stať lídrom, ale nevylučujem, že by mohol byť v tíme. Veď ani Slovensko nebolo schopné za dvadsať rokov predložiť víziu nášho vývoja na 20, 30 rokov vopred. Jediný, kto sa o to kedy pokúsil, bola Ficova prvá vláda, ale táto vízia zostala v zásuvke, pravdepodobne s ňou nikto nebol extrémne spokojný.

Ako ste spokojný s vystupovaním nášho prezidenta? Odvolať ho, neodvolať?

Ja mám k nemu osobný vzťah, robil som uňho skúšku z trestného práva. Dostal som síce trojku, ale musím povedať, že bol veľmi príjemný a skúška prebiehala korektne. Je to môj učiteľ so slabšími aj silnejšími dňami, lebo nie každý deň svieti slnko.

Nie každý deň svieti slnko. Vy ste na tom so zdravím ako?

Teraz vo februári sa chystám na kontrolu, pred letom som bol a vtedy to vyzeralo, že zatiaľ spolu žijeme v pohode, tak uvidím, dokedy to vydrží. Nemám žiadnu medikamentóznu liečbu, snažím sa hlavne psychicky presvedčiť tú chorobu, nech sa na to vyserie, že žime takto spolu, je nám takto dobre a nerobme si vzájomne prieky. Nič iné mi zatiaľ nezostáva a nemyslím na to, nezaoberám sa tým.

Čiže máte antistresový program, kam patrí pohoda...

... golf, behám 3-, 4-krát do týždňa, do posilňovne chodím a dôležité je mať prácu, ktorá človeka baví. Aby nemal pocit, že ježíííš, som chorý a ešte som i zbytočný, to určite nie je dobré. Dosť ma vyťaží aj rodina, najmä vnučka.

Čo spolu podnikáte?

Odkedy napadol sneh, chodíme sa sánkovať na Kolibu. Až teraz nastáva ten vek, že spolu začíname komunikovať, už sme sa snažili aj na lyže postaviť, myslím si, že o rok sa už budeme lyžovať. Keď má dieťa 2,5 až 3 roky, nastupuje úloha dedka, už je to dieťa preňho partner, mentálne sa stretnú a fantasticky si rozumejú, lebo jeden „dementnie“ a druhý dozrieva ☺.

Ráno teda vstanete, beháte, posilňujete a potom?

Na pol desiatu, desiatu prídem do roboty, tu sa motkám tak do štvrtej, piatej, zastavím sa za vnučkou občas, cez víkendy si užívam rodinu...

... v lete odídete do Chorvátska.

Áno, kde sú s nami, samozrejme, deti, vnučka, kde ja nič nepotrebujem, len slniečko, nejakú rybičku a pokoj.

Kedysi patrili Flašíkovci k ozdobám plesov, dnes na ne veľmi nechodia. Fedor tvrdí, že ho už ničím neobohacujú.

Kedysi patrili Flašíkovci k ozdobám plesov, dnes na ne veľmi nechodia. Fedor tvrdí, že ho už ničím neobohacujú.

 

Tie rybie obrazy od Fera Studeného ešte zbierate?

Nie je to už také dramatické, za rok sa mi občas podarí kúpiť jeden, dva kusy.

Čo vás na tých rybách tak fascinuje?

Nič. Bol to môj strýko, prvú rybu som od neho dostal na maturitu, potom mi mama dala tie, čo dostala ona, zrazu som ich mal 15 a teraz je ich okolo 130. Strýko sa nimi „rozmaľovával“ predtým, ako sa pustil do veľkých olejov. Oleje mám tu doma a grafiky v Chorvátsku.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×