Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Prechladnutie a chrípka

19.12.2012 Zvýšená teplota, horúčka, nádcha, zapchatý nos, kašeľ, bolesti hlavy, svalov a kĺbov.
Prechladnutie a chrípka
1 fotografia v galérii
Coldrex Horúci nápoj
Autor fotografie: coldrex

Ak sa u vás prejavil jeden alebo viacero takýchto nepríjemných príznakov, tak ste asi dostali chrípku alebo ste prechladli.

Chrípka a prechladnutie patria k najbežnejším ochoreniam, častejšie sa s nimi stretávame od jesene do jari, výnimkou však nie sú ani v letných mesiacoch. Chrípka a prechladnutie patria k akútnym infekčným ochoreniam dýchacích ciest. Spôsobujú ich víry. Lieky proti vírom (virostatiká) sa v takýchto prípadoch bežne neužívajú, preto liečba nekomplikovaných ochorení sa zameriava najmä na zmierňovanie príznakov a kľudový režim. Laicky povedané – chrípku a prechladnutie najlepšie prekonáte v posteli so šálkou horúceho nápoja.

Chrípku a prechladnutie v žiadnom prípade neprechoďte – aj keď sa nepovažujú za závažné ochorenia, môžu sa i tu objaviť komplikácie, najčastejšie zápaly prínosových dutín (sinusitída), zápaly stredného ucha alebo zápal pľúc. Komplikácie patria do kompetencie lekára. Chrípka a prechladnutie sa dajú zvládnuť užívaním liekov voľne dostupných v lekárňach. Lieky proti chrípke a prechladnutiu by mali mať svoje stále miesto v domácej lekárničke, aby ste nemuseli bežať do lekárne práve vtedy, keď sa necítite dobre.

V lekárni si môžete kúpiť liečivé prípravky proti jednotlivým príznakom, teda lieky proti horúčke a bolesti, kvapky do nosa, sirup proti kašľu, prípadne sa rozhodnete pre niektorý z kombinovaných prípravkov, ktoré pôsobia proti viacerým príznakom chrípky aj prechladnutia. Osvedčeným prípravkom zo skupiny kombinovaných liečiv proti príznakom chrípky a prechladnutia je horúci nápoj Coldrex. Predáva sa vo forme rozpustného prášku, z ktorého si urobíte nápoj zmiešaním s horúcou vodou. Vybrať si môžete z viacerých príchutí. Horúci nápoj Coldrex pôsobí proti horúčke a bolesti, tlmí bolesti v hrdle, uvoľňuje zapchatý nos a okrem toho vám dodá vitamín C, ktorý je dôležitý počas rekonvalescencie. To všetko obsahuje jedna šálka horúceho nápoja, ktorý nielenže dobre chutí, ale váš organizmus aj príjemne zahreje. Treba si uvedomiť, že liečivé prostriedky Coldrex sú určené na vnútorné použitie. Vždy si preto treba prečítať pribalenú písomnú informáciu pre užívateľov.

Aby ste sa rýchle dobre cítili, oddychujte čo najviac, sledujte svoju teplotu, pri zvýšenej teplote a horúčke dbajte na dostatočný pitný režim (dva až tri litre za deň). Asi o týždeň by ste sa mali cítiť lepšie. V prípade, že sa váš stav po troch dňoch nezlepší alebo by sa naopak začal zhoršovať, choďte k lekárovi.

Na prevenciu chrípky a prechladnutia posilňujte váš imunitný systém pravidelným cvičením, otužovaním a vyváženou stravou bohatou na vitamíny. V období zvýšeného výskytu chrípky sa vyhýbajte miestam s veľkou koncentráciou ľudí, často si umývajte ruky, nedeľte sa s nikým o jedlo či o klávesnicu počítača. Ak predsa len ochoriete, dožičte si bez výčitiek niekoľko dní kľudu, užívajte lieky na zmiernenie príznakov, pite teplé nápoje, jedzte ľahké jedlá, relaxujte a snažte sa veľa spať. Nič vám neutečie a vyhnete sa zbytočným zdravotným komplikáciám.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×