Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Prečo žijú dlho? V sardínskych horách sú zdraví z baraniny

23.09.2012 (39/2012) Takmer 10,5 tisíca kilometrov od Okinavy leží v sardínskych horách mestečko Ovodda. Tieto dve krajiny majú čosi spoločné – dlhovekosť obyvateľstva.
Prečo žijú dlho? V sardínskych horách sú zdraví z baraniny
5 fotografií v galérii
Pečená baranina je obľúbenou sardínskou pochúťkou.
Autor fotografie: Felícia Boronkayová

Na rozdiel od japonského ostrova, kde žijú obyvatelia striedmo a pracujú do vysokého veku, na Sardínii si potrpia na veľké rodinné oslavy a oddych na dôchodku. O starších členov rodiny sa starajú mladší a dbajú na to, aby mali dostatok odpočinku. To im však nebráni v tom, aby sa o seba starší obyvatelia starali a upravili sa vždy pred odchodom z domu. V Ovodde žije niekoľko ľudí, ktorí prekročili vekovú hranicu stovky. Pritom sa stále tešia zo života a netrápia ich choroby.

Trávu žerú ovce

Dedinčania v Ovodde chovajú ovce a na žiadnom významnom rodinnom sviatku nechýba pečené baranie mäso. Okrem neho konzumujú veľa syra a pijú kvalitné sardínske víno. Mäso často zajedajú kukuričným chlebom a vychutnávajú surové olivy. Striedmosť v ich slovníku však nemá žiadne miesto, kalórie nepočítajú. Na otázku, či sú medzi nimi nejakí vegetariáni, Ovoddčan Alessandro Vacca so smiechom krúti hlavou a odpovedá, že trávu predsa žerú ovce. Najstarší člen rodiny Vaccovcov sa pritom dožil 107 rokov a väčšina ostatných príbuzných vyše deväťdesiatky.

1404041:gallery:true:true:true

 Domáca kuchyňa tvorí základ jedálnička.

Profesor Luca Deiana zasvätil svoj život pátraniu po dlhovekosti obyvateľov Ovoddy. Je presvedčený o tom, že za týmto zázrakom rozhodne nie je stredomorská diéta. „Existujú predsa aj iné krajiny, kde sa stravujú podobne, no nenájdete tam toľko ľudí, ktorí sa dožili stovky. Sú tam, no nie je ich percentuálne tak veľa,“ vraví profesor. „Totiž aj tí Sardínčania, ktorí svoju krajinu opustili ako 20- až 40-roční a rozhodli sa pre život hoc i na opačnej strane zemegule, sa dožívajú vysokého veku.“

Dlhoveké generácie

Profesor Deiana počas desiatich rokov odobral vzorky každému obyvateľovi Ovoddy, ktorý prekročil hranicu storočnice, a robí to dodnes. Navštívil aj najstaršiu členku rodiny Vaccovcov 104-ročnú Mariu. Privítala ho s úsmevom a na otázku, ako sa má, bez váhania odpovedala: „Výborne! To je ale prekvapenie, však?“ Maria pochádza z veľkej sardínskej rodiny, v ktorej sa mnoho členov dožilo stovky. Takýchto rodín tu žije niekoľko. Mnohé generácie sa dožívajú vysokého veku a práve to je fakt, ktorý robí zo Sardínie jedinečné miesto na Zemi.

1404043:gallery:true:true:true

V Ovodde žije niekoľko generácií rodín, ktoré sa dožívajú vysokého veku.

Profesor Deiana pátra po príčinách dlhovekosti na talianskom ostrove. Na mušku si vzal práve rodinu Vaccovcov, ktorá žila dlhé roky na ostrove izolovane. Pritom však vytvárali zväzky s ostatnými rodinami v meste. Väčšina ľudí žijúcich v Ovodde sú potomkovia niekoľkých pôvodných obyvateľov. Manželstvá medzi príbuznými sú síce zriedkavé, no dochádza k nim. Práve to by podľa Lucu Deianu malo viesť k vyššej pravdepodobnosti genetických ochorení, no zároveň to u potomstva zvyšuje šancu na dlhovekosť.

G6PD

Obmedzený počet ľudí s výnimočným genofondom predstavuje pre vedcov jedinečnú možnosť objavovania špecifi ckých génov, ktoré by mohli súvisieť so schopnosťou dožiť sa v zdraví vysokého veku. Po dlhých rokoch bádania sa Deianovi podarilo objaviť niekoľko genetických čŕt spoločných pre storočných Ovoddčanov. Jeden konkrétny gén je podľa výsledkov zrejme zodpovedný za nedostatočnú tvorbu enzýmu G6PD (glukóza-6-fosfát dehydrogenáza) dôležitého pri metabolizme červených krviniek. Jeho nedostatok môže viesť k rôznym ochoreniam, no u Ovoddčanov sa táto zdanlivá genetická nevýhoda mení na pozitívum.

1404044:gallery:true:true:true

Kvalitné talianske víno je súčasťou každej slávnosti.

„Skúmali sme vplyv konkrétnej genetickej informácie na ochorenia ako napríklad malária, ktorá môže súvisieť s nedostatkom významného enzýmu u našich 100-ročných pozorovaných,“ vysvetľuje doktor Deiana. Konkrétna rola, ktorú môže enzým G6PD zohrávať pri dlhovekosti, zostáva naďalej záhadou. Deiana je však presvedčený o tom, že elixír dlhovekosti je práve v sardínskych koreňoch.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×