Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Radek Brzobohatý (†79): Odišiel s noblesou a ako chlap

21.09.2012 (39/2012) Posledná rozlúčka s Radkom Brzobohatým je dnes v strašnickom krematóriu. Hana Gregorová považuje za slušné dať to vedieť množstvu jeho obdivovateľov.
Radek Brzobohatý (†79): Odišiel s noblesou a ako chlap
7 fotografií v galérii
„Sedeli sme v záhrade, žartovali, na Radkovi nebolo nič poznať,“ povedala Hana Gregorová...
Autor fotografie: Profimedia.sk

Miloval svoju rodinu a herectvo. Napokon, ešte niekoľko hodín pred skonom stál na pľaci a večer si ľahol k svojej milovanej manželke. Hana Gregorová vyvrátila všetky tvrdenia o tom, že bol počas posledného natáčacieho dňa unavený, aj to, že mu zlyhalo srdce. Podľa jej slov ho mal ako zvon. „Večer predtým som sa vrátila z Bratislavy. Sedeli sme v záhrade, žartovali, dali sme si večeru a na Radkovi nebolo nič poznať,“ povedala pre Blesk. „Ráno po ôsmej prišiel ku mne. Povedal, že si dal kávu a že je mu zle. Na čele mal kropaje potu, zrýchlene dýchal a bolelo ho brucho. Hneď som volala záchranku.“ V nemocnici už hercovi nevedeli pomôcť. Zradila ho vydutina na brušnej tepne a v dôsledku jej prasknutia zomrel na vykrvácanie. Hoci nedávno bol na kontrole, kde mu povedali, že aneuryzma je stabilizovaná.

Spísal závet

Veľký smútok prežívajú aj deti Radana, Ondřej a Rola, ktorá mala s Radkom krásny vzťah, hoci nebola jeho vlastnou dcérou. Brzobohatý Rolu oficiálne nikdy neadoptoval, pretože má svojho otca, aj tak ju však bral za vlastnú. „Mame odišla láska jej života, jej srdce, a nám s Ondřejom odišiel najlepší otec,“ povedala Rola pre český denník. „Je to veľmi čerstvé... Odišiel hrozne rýchlo, ale s noblesou a ako chlap.“ Na Rolu nezabudol Brzobohatý ani v závete, ktorý včas uložil u notára. „Dom v Říčanoch je hneď od počiatku písaný na Hanku,“ prezradil českému Blesku rodinný priateľ. „Vlani a tento rok v ňom robili veľké úpravy, ktoré zhltli množstvo peňazí. Aj záhrada je prerobená. Stálo to ,majlant‘“ dodal zdroj s tým, že výdaje na rekonštrukciu stenčili rodinné úspory. Súčasťou dedičstva tak môže byť i hercovo auto, obrazy od slávnych kamarátov maliarov a starožitnosti.

 1402405:gallery:true:true:true

S milovanou rodinou. Dcéru Rolu (vľavo) bral za svoju.

Dal mi pusu

Radoslav Brzobohatý sa narodil 13. septembra 1932 vo Vrútkach. Známy filmový a divadelný herec sa zviditeľnil vo filmoch Všichni dobří rodáci, Sněženky a machři, Ucho či Pěnička a Paraplíčko. V roku 1988 získal ocenenie zaslúžilý umelec. Pred Hanou Gregorovou bol ženatý s Jarmilou Kolářovou a Jiřinou Bohdalovou. Už počas stredoškolských štúdií na Morave hral v kapelách a ochotníčil. Herectvo vyštudoval v Prahe na Divadelnej fakulte Akadémie múzických umení. V roku 1955 nastúpil do divadla v Kolíne. Neskôr získal angažmán v Olomouci, Příbrame a Prahe. V pražskom Divadle na Vinohradech pôsobil v rokoch 1967 až 1999. Ani potom však z dosiek nezišiel nadobro, v roku 2004 založila jeho manželka Hana Gregorová Divadlo Radka Brzobohatého, ktoré dodnes vedie.

1402403:gallery:true:true:true

Premiéra hry Dva na smetišti v Divadle Radka Brzobohatého. S kolegyňou Sandrou Pogodovou .

„Radek bol profesionál a určite by chcel, aby sme hrali ďalej,“ povedala pre Blesk. „Veď už keď bol na nosidlách v sanitke, povedal, aby som zavolala našej pomocnej režisérke, že dnes večer asi hrať nebude. Dal mi pusu, ja som ho pohladkala...“

1402401:gallery:true:true:true

Vo filme Pěnička a Paraplíčko (1970) s Jaroslavom Marvanom.

Tajné stretávania

Obľúbený herec sa musel vyrovnať aj so zákazom práce, ktorý mu udelili straníci počas normalizácie. Niekoľko rokov nesmel nakrúcať. Pri natáčaní filmu Noční jazdci vo Vysokých Tatrách sa osudovo zoznámil so slovenskou herečkou Hanou Gregorovou. On bol vtedy ženatý s Jiřinou Bohdalovou, ona vydatá za jordánskeho lekára. „Nemala som rada flirty pri nakrúcaní, zbližovanie s Radkom sa začalo na úrovni konverzácie, prechádzok,“ povedala v minulosti Hana Gregorová pre Život. „Vôbec sme si nevedeli predstaviť, čo bude ďalej, ale vedeli sme, že niečo by ďalej malo byť. Gassana mi bolo hrozne ľúto, v tej chvíli by som ich najradšej mala oboch.“ Brzobohatý chodil za svojou láskou do Bratislavy tajne. Po polroku si však uvedomili, že nemá zmysel skrývať svoju lásku. „To, čo medzi nami vzniklo, bolo čosi medzi nebom a zemou, nemohli sme si pomôcť, hoci sme tým svojim partnerom ublížili,“ dodala Gregorová. Vzali sa na jar 1982. V apríli 2012 mal v českých kinách premiéru nový český film Vrásky z lásky, v ktorom herecké legendy Jiřina Bohdalová a Radoslav Brzobohatý vzkriesili po 40 rokoch svoje herecké partnerstvo.

1402404:fullwidth:true:true:true

V ankete popularity TýTý bol uvedený do Dvorany slávy.

Vrútočan

Pri jednej z návštev svojho rodného mesta bol Radek Brzobohatý prekvapený tým, ako veľmi sa zmenilo. V roku 1995 sa do Vrútok vrátili s Františkom Zvaríkom, keď mesto oslavovalo 740. výročie svojho založenia. Vtedy mu udelili čestné občianstvo. „Nepoznávam to tu. Je to všetko prestavané. Keď sme šli s Ferkom po meste, tak mi pripomínal, kde bolo čo postavené. A vtedy som si uvedomil, že sme bývali tam; a tam som zase chodil do Konzumu. Veľmi si však pamätám okolie. S otcom sme chodili na druhú stranu Váhu do osady Jánošíkovo, kde sme mali chalupu blízko Starhradu,“ zaspomínal si v rozhovore pre miestne noviny rodený Vrútočan.

 1402406:fullwidth:true:true:true

Na titulke regionálneho periodika Vrútočan. Na Slovensku žil Brzobohatý 6 rokov.

Radek Brzobohatý tu žil do roku 1938, keď vzniklo samostatné Slovensko a všetci českí občania museli odísť. V malom mestečku chodil do prvej triedy miestnej základnej školy. Dom, v ktorom sa narodil, stojí dodnes v mestskej časti Mexiko. „To bola kolónia, v ktorej bývali českí železničiarski úradníci. Prišli na Slovensko za prácou,“ vysvetľuje bývalý prednosta mestského úradu Dušan Ertl. Práve Brzobohatého otec mal podľa jeho informácií na železnici pracovať. Vedenie mesta poslalo pozostalej rodine kondolenčný list. „Zdieľame s vami smútok za skvelým človekom a hercom, ktorý sa významne zapísal aj do dejín svojho rodného mesta Vrútky.“

1402402:gallery:true:true:true

Komédia BrainStorm (2008) zaznamenala divácky úspech.

Posledná rozlúčka

S Radkom Brzobohatým sa pozostalí a široká verejnosť budú môcť rozlúčiť v piatok. „Tajný pohreb nechceme. Vieme, že Radka mali ľudia radi a že za ním prídu i naposledy. Keď všetko zvládneme, mal by byť pohreb presne na poludnie v krematóriu v Strašniciach 21. septembra,“ uviedla pre Blesk Hana Gregorová. Jej muž vraj žiadne posledné prianie nevyslovil, no vždy chcel odísť rýchlo a bez bolesti. „A to sa mu splnilo. Odišiel ako chlap so vztýčenou hlavou. Pánboh ho musel mať veľmi rád. I keď, ja by som sa oňho starala, nech by mu bolo čokoľvek, hoci aj celé roky,“ dodala vdova po hereckej legende.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×