Používaním stránok prevádzkovaných Azet.sk, a.s. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.OK Viac info

Otestujte sa: Krížom-krážom po Zemi

16.09.2012 (35/2012) Viete, ktorá rieka vyhĺbila Grand Canyon, aké more spája Austráliu a Nový Zéland či cez koľko štátov preteká Amazonka? Precvičte si zemepisné znalosti.
Otestujte sa: Krížom-krážom po Zemi
1 fotografia v galérii
Fínska jazerná pahorkatina je najväčšou koncentráciou jazier na Zemi.
Autor fotografie: Život

1. Najzápadnejší cíp Európy je charakteristický nádherným bielym majákom s červenou strechou. Nachádza sa na najzápadnejšom cípe Portugalska. Jeho história siaha až do starovekého Ríma, keď ho volali Promontorium Magnum. Leží asi 40 km od Lisabonu. Volá sa:

a) Cabo Orange

b) Cabo Europa

c) Cabo da Roca

 

1396918:fullwidth:true:true:true

2. Krajina ľudí alebo Zelená krajina je geograficky súčasťou Severnej Ameriky, historicky, politicky a ekonomicky je však prepojená s Európou. V krajine sídli parlament, ktorý volí premiéra a vládu. Tá riadi domácu politiku vrátane zákonodarstva. Inému európskemu kráľovskému štátu však pripadá obrana krajiny a zahraničná politika. Hovoríme o:

a) Faerských ostrovoch

b) Grónsku

c) Islande

 

3. Krása tulipánov bola neraz zneužitá. Ich pestovanie, šľachtenie a zhodnocovanie sprevádzali často intrigy, špekulantstvo a tragické ľudské osudy. Krása týchto kvetov okrem umenia ovplyvnila aj ekonomickú stabilitu krajiny. Tulipány pochádzajúce zo Strednej Ázie sú symbolom:

a) Holandska

b) Uzbekistanu

c) Bhutánu

 

1396917:fullwidth:true:true:true

4. Začiatky náboženského hnutia mormónov sprevádzali napätie, prenasledovanie a vyhnanstvo. Protestantská Amerika znepokojená mnohoženstvom, rasistickými názormi a početnými aférami zlynčovala na smrť ich zakladateľa. Stačilo však stopäťdesiat rokov a stalo sa jedným z najrozšírenejších a najbohatších náboženských hnutí. Za symbol mormonizmu sa považuje Salt Lake City, ktoré je hlavným mestom štátu:

a) Missouri

b) Ohio

c) Utah

 

5. Viete, ktorá je najdlhšia krajinná hranica na svete merajúca 6 416 km?

a) medzi Ruskom a Kazachstanom

b) medzi Brazíliou a Bolíviou

c) medzi USA a Kanadou

 

1396971:fullwidth:true:true:true

6. Na čele kniežatstva v Pyrenejach, ktoré sčasti spoločne spravujú Francúzi a Španieli, stojí francúzsky prezident spolu s biskupom zo španielskeho Seo de Urgel. Obyvateľstvo tvoria Katalánci a Španieli. Hospodárstvo je slabo rozvinuté, hlavné príjmy plynú z cestovného ruchu. Ide o:

a) Gibraltár

b) Andorru

c) Lichtenštajnsko

 

7. Viete, ktorý štát má najviac susedov?

a) Brazília

b) Rusko

c) Čína

 

1396916:fullwidth:true:true:true

8. Vo filme Spomienky na Afriku nazval herec Michael Gough krajinu hlavnej hrdinky, ktorú stvárnila Meryl Streep, ako bodku pri Nemecku. Je to krajina, ktorá je jej najsevernejším susedom. Hovoríme o:

a) Švédsku

b) Dánsku

c) Francúzsku

 

9. Najpočetnejšiu skupinu hovoriacu jedným jazykom tvoria ľudia hovoriaci po:

a) anglicky

b) španielsky

c) čínsky

 

1396923:fullwidth:true:true:true

10. Beringov prieliv je široký asi 85 kilometrov a hlboký 30 až 50 metrov. Pomenovaný je po Vitusovi Beringovi, ruskom objaviteľovi dánskeho pôvodu, ktorý prešiel cez prieliv v roku 1728. V strede úžiny ležia Diomedove ostrovy, ktoré pretína medzinárodná hranica medzi:

a) USA a Ruskom

b) Kanadou a Ruskom

c) Grónskom a Kanadou

 

11. Ostrovy v Atlantickom oceáne sú dlhodobo príčinou sporov medzi Argentínou a Veľkou Britániou. Do roku 1811 boli pod španielskou správou, následne ich získala Argentína. V roku 1833 nad nimi prevzali kontrolu Briti. Argentína to však nikdy neuznala a 2. apríla 1982 ostrovy vojensky obsadila. Narušené vzťahy medzi Londýnom a Buenos Aires sa úplne znormalizovali až v roku 1990, no Argentínčania sa nároku na ostrovy nikdy nevzdali. Volajú sa:

a) Cookove ostrovy

b) Falklandské ostrovy

c) Kapverdské ostrovy

 

1396914:fullwidth:true:true:true

12. Sirimavo Bandáranájaková bola prvou ženou na svete, ktorá sa stala predsedníčkou vlády. Vlády sa ujala pred 52 rokmi – 21. júla 1960. Šéfkou kabinetu bola aj v rokoch 1970 – 1977 a 1994 – 2000. Bolo to v štáte:

a) Srí Lanka (Cejlón)

b) Mjanmarsko (Barma)

c) Filipíny

 

13. Fínsko sa označuje ako krajina tisícich ostrovov. V krajine sa nachádza 187 888 jazier a 179 584 ostrovov. Jazero Saimaa je piate najväčšie v Európe. Fínska jazerná pahorkatina je najväčšou koncentráciou jazier na Zemi. Odhadnite, koľko jazier má spomínaná pahorkatina.

a) viac ako 60 000 jazier

b) viac ako 100 000 jazier

c) asi 40 000 jazier

 

14. Austráliu a Nový Zéland spája ôsme najväčšie more na svete, ktoré sa volá:

a) Timorské more

b) Tasmanovo more

c) Austrálske more

 

1396920:fullwidth:true:true:true

15. Pri vyslovení štátu Taliansko nám zíde na um najmä more, prípadne mafia. Povrch krajiny je vyplnený hlavne:

a) nížinami

b) pahorkatinami

c) savanami

 

16. Ktorá z týchto krajín je rozdelená na vojvodstvá:

a) Dánsko

b) Luxembursko

c) Poľsko

 

1396919:fullwidth:true:true:true

17. Grand Canyon, národný park v severnej Arizone v USA a jeden z najstarších národných parkov v USA, založili v roku 1919. Považuje sa za jeden z prírodných divov sveta. Grand Canyon vyhĺbila rieka:

a) Colorado

b) Mississippi

c) Rieka sv. Vavrinca

 

18. Patagónia je oblasť v Južnej Amerike. Názov pochádza zo slova patagon – cestovateľ Magalhaes tak nazval miestnych obyvateľov, ktorých jeho expedícia pokladala za obrov. Dnes sa verí, že Patagónčania boli vlastne príslušníci kmeňa Tehuelche s priemernou výškou 1,80 m (priemerná vtedajšia výška Španielov bola 1,55 m). Rozprestiera sa na území:

a) Argentíny a Čile

b) Argentíny

c) juhu Čile

 

19. Údolie smrti (Death Valley) vo východnej Kalifornii dostalo svoj názov až v roku 1848 v časoch zlatej horúčky, aj keď v tom čase tu zaznamenali iba jednu obeť. Na svete je miestom:

a) najsuchším

b) najteplejším

c) najnižšie položeným

 

1396915:fullwidth:true:true:true

20. Amazonka je 6 387 km najdlhšou riekou na svete. Cez koľko juhoamerických štátov preteká?

a) päť (Argentína, Brazília, Bolívia, Kolumbia, Peru)

b) tri (Brazília, Kolumbia, Peru)

c) šesť (Brazília, Bolívia, Kolumbia, Peru, Uruguaj, Argentína).

 

 


SPRÁVNE ODPOVEDE:

1b, 2b, 3a, 4c, 5c, 6b, 7c, 8b, 9c, 10a, 11b, 12a, 13a, 14b, 15b, 16c, 17a, 18a, 19b, 20b

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×