Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Trienále textilu: Diela, ktoré by ste chceli mať doma

13.09.2012 Textilní výtvarníci sú síce pre verejnosť ako keby na okraji záujmu, ale ich nápady sú veľmi zrozumiteľné.

Aj keď vám výtvarné umenie nič nehovorí, do galérií nechodíte a v podstate tomu, čo sa deje na súčasnej výtvarnej scéne nerozumiete, predsa je jedna výstava, na ktorú sa oplatí zájsť. A pokojne aj s deťmi.

Textilnému umeniu, ktoré má v dejinách umenia veľkú tradíciu, spomeňte si len na gobelíny a ručne tkané koberce, ktoré zdobili interiéry palácov ale aj oveľa skromnejších príbytkov – k ľudským príbytkom jednoducho úžitkový textil patril vždy. A vždy sa spájal s teplom, ktoré človek tak veľmi potrebuje. V moderných interiéroch ako keby sme na textil zabudli, stal sa akousi nechcenou popoluškou, či lapačom prachu. Hoci práve súčasná textilná tvorba je niečím, čo na rozdiel od mnohých iných vizuálnych umení nepotrebuje špeciálny preklad do „ľudskej reči“.

1395475:fullwidth:true:true:true

Skvelé Trienále

Výnimočnú šancu pozrieť si, čo je vo svete textilných výtvarníkov nové, či načerpať inšpiráciu pre vlastnú obývačku ponúka 3. Trienále textilu bez hraníc už niekoľko dní v bratislavskom Dome umenia Národného osvetového centra. Deväťdesiat umelcov z 26 krajín súťažilo a odborná porota už v Bratislave mohla predstaviť aj víťazov.

1395476:fullwidth:true:true:true

Dielo Myseľ od Nobuko Koizumi, ktorá zaň dostala
tohtoročnú Grand Prix Boženy Augustínovej.

„Z môjho pohľadu je to neuveriteľné, pretože Trienále textilu pripravuje malý tím a všetci okrem toho robíme aj iné veci. Projekt podporili ministerstvá kultúry Slovenska, Česka a Poľska a naďalej sa usilujeme profesionalizovať jeho úroveň,“ povedala  pre Život prezidentka trienále výtvarníčka Lea Fekete ešte v čase, keď na Slovensko prichádzali diela z celého sveta. Na otvorení výstavy v Bratislave bolo vidieť jej spokojnosť s tým, ako trienále dopadlo.

1395474:fullwidth:true:true:true

Výtvarníčka Lea Fekete je spokojná s tým, ako trienále textilu dopadlo.

„Oproti Trenčínu, kde sme trienále iba štartovali a udeľovali ceny, je bratislavská výstava obohatená o samostatnú inštaláciu ocenených autorov. Iné sú aj reakcie okolia, divákov, či konfrontácie odborné a umelecké, ktoré nás znovu obohatia.“ Keď sme sa Ley Fekete pýtali na osobných favoritov výstavy, dozvedeli sme sa, že mimoriadne ju oslovili hlavne dve diela: „Mám veľmi rada príbeh a film juhoafrickej výtvarníčky Fiony Kirkwood Rozdelené srdce, pretože sa mi páči práve ten posun, keď je o vzniku diela natočený príbeh, ktorý si môžeme pozrieť kedykoľvek. Takisto sa mi veľmi páči dielo Myseľ od Nobuko Koizumi, ktorá zaň dostala tohtoročnú Grand Prix Boženy Augustínovej.

1395471:fullwidth:true:true:true

Poputuje do sveta

Hoci preplnené vernisáže nebývajú práve miestom, kde by sa dalo v pokoji si prezrieť, čo výtvarníci ponúkajú divákom, stačil mi zbežný pohľad na to, aby som vedela, že sa na túto výstavu ešte vrátim. Zaujali ma rôzne materiály, ktoré sa dnes stávajú súčasťou textilných diel, aj viaceré priestorové objekty a špeciálne štruktúrované povrchy, ktoré ešte mám chuť preskúmať. Či do priestoru vystupujúca Myseľ ocenená grand prix, či medené Šaty českej výtvarníčky Ireny Staňkovej, či ľanová Hranica Slováka Daniela Szalaia, ktorá by ozvláštnila každý interiér. Zaujímavé nápady, posun v materiáloch, ktoré sa stali súčasťou textilných objektov môže byť mimoriadne inšpiratívny, stačí sa len zapozerať a čo-to odkukať. Šikovných rúk je v slovenských domácnostiach dosť a profesionálov by určite potešilo, keby vedeli, že ich fantázia inšpirovala niekoho k tomu, aby si zútulnil prostredie, v ktorom sa pohybuje každý deň.

1395470:fullwidth:true:true:true

Výstavu v Bratislave si môžete pozrieť do 25. októbra, potom sa presunie do Liptovského Mikuláša, kde si trienále budete môcť pozrieť od 15. novembra. V budúcom roku potom poputuje do Česka, Maďarska a Poľska.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×