Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Svätyňa v ryžovovom poli: Baličania veria, že more okupujú démoni

10.09.2012 (37/2012) Neodradili nás teroristické útoky v rokoch 2002 a 2005 ani prepuknutie vtáčej chrípky v roku 2006. Ideme do krajiny tisícok ostrovov – Indonézie.
Svätyňa v ryžovovom poli: Baličania veria, že more okupujú démoni
7 fotografií v galérii
Najuctievanejším prímorským chrámom na Bali je Pura Tanah Lot, ktorý je zároveň aj...
Autor fotografie: Katarína Hoglová, Život

Preľudnené moslimské ostrovy Sumatru a Jávu obchádzame a smerujeme na východ, kde Bali so svojím hinduistickým náboženstvom vyžaruje pohodu a spokojnosť. V podložke s veľkosťou dlane vyrobenej z prepletaných palmových listov sú farebné kvietky naaranžované okolo kôpky varenej ryže, v ktorej je zapichnutá dymiaca vonná tyčinka. Tento dar pre bohov vkladá štíhla Balijčanka do malej urny. Je ráno a takáto ceremónia sa odohráva v každej dedine pri každom dome či chráme. Je to miesto bohov a démonov, ktorým domáci skladajú obete, dary i rešpekt a vďaka nim veria, že zlí duchovia sa budú lepšie správať. Práve náboženstvo je to, čím sa Bali líši od svojich ostrovných súrodencov. Viera je tu postavená na teológii, fi lozofi i a mytológii so štipkou šamanizmu. Hinduizmus prvýkrát prenikol na Bali z Indie cez Jávu niekedy v siedmom storočí nášho letopočtu. Po páde kráľovstva Mahapajit v Jáve nastúpil islam a prívrženci hinduizmu utiekli na Bali. Domáci si náboženstvo mierne upravili po svojom, a tak vznikol balijský hinduizmus.

Lákadlá turistiky

Naša prvá ranná prechádzka smeruje na najväčšiu pláž južnej časti ostrova – Kuta Beach. Je to zároveň trhovisko pod holým nebom, ktoré je jedinečné tým, že tovar a služby vám prídu priamo k nohám. Predajcovia šperkov, sarongov, sošiek i nápojov si vás najprv kúpia svojou priateľskou pohodovou mentalitou a potom vytiahnu tovar. Keď nič nekúpite, ponúknu vám aspoň masáž za pár drobných. Sledovať svet okolo, našťastie, nič nestojí. Svalnaté telá surferov a ich elegantné pohyby na vlnách sú pastvou pre oči. Dievčatá v bikinách hrajú v piesku volejbal, kým mládenci rozkopávajú jemný piesok pri futbalovom zápase. Požičiavam si slová z bedekra z roku 1975: „V Kute ide cez obed na dračku podpultový tovar – pizza s hríbmi. Halucinácie po nej by sa mali objaviť do západu slnka.“ Dnes, o 36 rokov neskôr, sa drogy berú o dosť vážnejšie. Pokuta pri nájdení i ľahších drog vo vlastníctve sa vyčísľuje v desiatkach tisícok dolárov a za dílerstvo sa platí trestom smrti. V roku 2002 tu smrťou zaplatilo aj 202 nevinných ľudí, ktorí sa stali obeťami teroristického útoku islamskej teroristickej skupiny. Na Indonézskom súostroví žije najpočetnejšie moslimské obyvateľstvo na svete, a preto je Bali tŕňom v oku extrémnych prívržencov islamu. Podobný masaker sa zopakoval aj v roku 2005. Agentka Rika v informačnom centre hovorí: „Po teroristických útokoch nastala chudoba, keďže väčšina ľudí sa tu živí cestovným ruchom a po turistoch ani slychu. Odvtedy sme zvýšili bezpečnosť a turisti sa pomaly vracajú,“ s úsmevom vysvetľuje plynulou angličtinou atraktívna Rika.

1392536:gallery:true:true:true

Svalnatí surferi ochotne pózujú na najznámejšej pláži na ostrove Kuta Beach.

Objavovanie vnútrozemia

Po necelom dni v Kute máme množstva turistov, ktorí sem prišli za plážovou dovolenkou, už dosť a hlad po poznaní skutočného Bali rastie. Požičiavame si teda motorku a vyberáme sa na štvordňové „tour de Bali“. Predtým, ako unikneme davom, sa však musíme dostať cez preplnenú Kutu, Legian a hlavné mesto Denpasar. Stojíme na červenej a okolo seba máme desiatky motocyklistov. Keď naskočí zelená, vzduch vyplnia výfukové plyny a hektické trúbenie. Na prvý pohľad to vyzerá ako chaos, ale po čase zisťujeme, že každý vie, čo robí, a snaží sa jazdiť opatrne. Predbieha nás motorka naložená naukladanými prútenými košmi s kotkodákajúcou hydinou. Perie na vytŕčajúcich hlavách im veje v protivetre a ružový hrebeň plápolá. Po ľavej strane sa na motorke vezie päťčlenná rodinka. Hoci sme v hlavnom meste, značenie ciest je poriedke, a tak pravidelne zastavujeme a pýtame sa domácich na smer. Mierime na sever k mestečku Ubud, kde sa už roky centralizujú miestni aj zahraniční umelci. Cesta je kľukatá a motoristi pred vstupom do zákruty trúbia v snahe vyhnúť sa kolízii s možným protiidúcim vozidlom. Najprv ma to irituje, ale po čase pochopím, že je to v dobrom záujme bezpečnosti. Po chvíli máme zadymené mesto za chrbtom a začíname cítiť atmosféru balijského vidieka.

Kultúrne centrum

Cestu lemujú remeselnícke dielne, kde z dreva vyrezávajú fi gúrky, ktorých námetom sú postavy pochádzajúce z hinduistickej mytológie. Strašidelne pôsobia masky používané pri tradičných tancoch. Pouličnú výstavu predmetov z dreva po pár kilometroch striedajú gigantické sochy z kameňa, ktoré budú zdobiť chrámy a svätyne ostrova. O nič menej zaujímavé nie sú ani dielne na výrobu strieborných šperkov. Ich originalita je dôkazom tvorivosti a fantázie týchto talentovaných remeselníkov. Ulice kultúrneho centra Bali-Ubudu striedavo vypĺňajú galérie, obchodíky s bižutériou, butiky s pestrofarebným oblečením nezvyčajného dizajnu a etno kaviarničky. Vôňa grilovaného kuraťa na špajdli – satay – z pouličných kuchýň na kolieskach pošteklila čuchové bunky. Zvuky balijského orchestra Gamelanu ozývajúce sa z malých divadiel popri ceste potešia zase zmysel sluchový. Neustále sa meniace tempo bubnov diktuje dramatické prechody medzi jemnými tónmi a zvukmi v melancholickej symfónii. Turistov je tu ako maku a nás to po návale kultúry ťahá opäť do prírody.

1392538:gallery:true:true:true

Na poli žena odháňa vrany od takmer zrelej ryže krikom, treskotom plechoviek a vejúcimi zástavami.

Bali ponúka pre každého niečo a my tak smerujeme do prírodnej rezervácie Lesa posvätných opíc (Sacred Monkey Forest). Dlhochvosté balijské makaky nás v momente obkolesili a pozerajú, čo by nám mohli uchmatnúť. Sekundu nepozornosti premenili na úlovok našej jedinej mapy ostrova. Snaha dostať ju späť sa končí agresivitou a škrekotom. Nie mojím, ale opičím.

Vláda korupcie

Balijčania veria, že na sopečných vrcholoch sídlia dobrí bohovia a more okupujú démoni. Stredom Bali sa tiahne pás aktívnych sopiek siahajúcich v priemere do výšky dvetisíc metrov a rozdeľuje tak ostrov na severnú a južnú oblasť. Úrodná pôda a množstvo zrážok vďaka vyššej polohe vytvárajú výborné podmienky na pestovanie ryže, ovocia i zeleniny. Pred príchodom turistov bolo poľnohospodárstvo základom ekonomiky krajiny. Prechádzame cez ovocné sady, čo vieme podľa množstva stánkov na okraji cesty s vystavenými exemplármi. Z exotického ovocia rozpoznávam len banány, ostatné farebné plody sú mi neznáme. Cesta prudko stúpa a my sa blížime k hustej oblačnosti obkolesujúcej vrcholy sopečného pohoria. Sme tu v decembri, v období dažďov, takže poobednej sprche sa nevyhneme. Kvapky dažďa mi klopkajú na prilbu a cez plexisklo vidím len rozmazaný svet popri ceste.

1392540:gallery:true:true:true

Dary pre bohov v podobe kvetov, ovocia a ryže nesú ženy k svätyni v prútených košíkoch na hlavách.

Ako anjel z neba na nás kýva pán stojaci pri ceste. Po zjednaní ceny nám ukáže našu izbu. Veľmi sa mi páči, ako nám opisuje, čo by sme videli z izby, keby nebola hmla, a akí by sme boli z toho nadšení. Volá sa Kadek a hneď nás varuje pred miestnou políciou: „Keď zbadajú turistov na motorke, zastavia ich a pýtajú si pokutu do svojich špinavých vreciek, aj keď nespravíte žiadny dopravný priestupok,“ rozčuľuje sa Kadek. Korupcia a podplácanie vraj niekedy na Bali neboli. S príchodom demokracie a prisťahovalcov morálka štátnych príslušníkov absentuje. Jeho žena Surya nás pozýva na čaj do skromne zariadenej kuchyne, kde sa na zemi hrajú ich dvaja synovia. Surya hovorí: „Sú to dvojvaječné dvojčatá. Keby to bol chlapček a dievčatko, podľa balijskej povery by sa museli zosobášiť. Keďže by prišli obe pohlavia naraz z jedného lona, znamenalo by to, že boli stvorení v nebi ako ideálni partneri.“

Rituálne obrady

Po daždivej noci prišlo hmlisté ráno. Z plánovanej turistiky na sopečný vrchol Mt Batur nič nebude, a tak sa vydávame k severnému pobrežiu ostrova, k mestečku Lovina. Prechádzame cez malé rybárske dedinky. Rybári stojaci v opare chytajúci morské plody vyzerajú, akoby stáli na konci sveta. Pred očami máme i nepeknú stránku ostrova. Čierna piesočnatá pláž je posypaná odpadkami. Plastové fľaše, plechovky od svetovo známych nápojov a farebné vrecká vyplávajú z mora a z riečky tečúcej z dediny sa doň aj vlievajú. Akoby obyvatelia ostrova preskočili evolučný stupienok. Keď jedávali ryžu zabalenú v banánovníkovom liste, jeho zahodenie nemalo žiadny dosah na prírodu. Keď dojedia cukríky či keksík, papier padá bez mihnutia oka na zem. Chýbajú vzdelanie a výchova?

1392539:gallery:true:true:true

Dewi Sri je bohyňa ryže, ktorá sa stará o úrodnosť a jej neustály kolobeh. Práve jej sú venované dary a obete v altánku stojacom v tomto ryžovom poli.

Na juhovýchodnej strane Bali sa kocháme nádhernými terasovitými ryžovými poľami. Sme obkolesení ich nekonečnosťou. Zaujímavé je, že na jednej strane cesty ryžu len sadia, kým na druhej sú už rastliny vysoké a jasnozelené. Dewi Sri je bohyňa ryže, ktorá sa stará o úrodnosť a jej neustály kolobeh. Jej sú venované dary a obete v altánku stojacom v každom ryžovom poli. Práve tu vidieť, že sila tohto národa je v rodine a komunite. Pracujúci poľnohospodári sú pri sadení v dobrej nálade. Vedľa na poli ženy v prútených klobúkoch odháňajú vrany od takmer zrelej ryže krikom, treskotom plechoviek a vejúcimi zástavami. V potôčiku obtekajúcom ryžové pole sa kúpe otec s deťmi. Sú úplne nahí a vôbec im neprekáža okoloidúca premávka, keďže podľa povery sú pri kúpaní neviditeľní.

Ostrov bohov

Na Bali je okolo 20 000 chrámov (Puras), a tak ho volajú aj Ostrov tisícok svätýň alebo Ostrov bohov. Najuctievanejším prímorským chrámom na Bali je Pura Tanah Lot, ktorý je zároveň aj najfotografovanejším objektom na ostrove. Rozprávkový palác je postavený na kameni obmývanom vlnami mora. Uskutočňujú sa tu náboženské rituály a ceremónie. Jednej oslave sa zvedavo prizeráme. Ľudia odetí v bielych róbach sedia na zemi. Pred sebou majú dary pre bohov v podobe kvetov, ovocia a ryže, ktoré sem priniesli v prútených košíkoch na hlavách. Zapaľujú vonné tyčinky, z ktorých dym vypĺňa priestor svätyne. V dyme si akoby očistili ruky, ktoré vzápätí zdvíhajú, aby sa pomodlili. Kňaz sa usmieva a požehnáva veriacim pofŕkaním svätenou vodou. Naleje im aj do dlaní, z ktorých sa napijú aj si ošpliechajú hlavu. Na záver si zatlačia zrnká ryže na čelo a hrdlo.

1392541:gallery:true:true:true

Rybári stojaci v opare chytajúci morské plody vyzerajú, akoby stáli na konci sveta.

Potulky po Bali zakončíme kultúrnym predstavením Kecak dance, ktorý rozpráva príbeh z najsvätejšej hinduistickej knihy Ramayana. Je o princovi Rama a princeznej Site, ktorých odlúči démon Rawana. Nakoniec dobro zvíťazí nad zlom a s pomocou armády opíc a dobrých bohov sú zaľúbenci opäť spolu. Počas tanca Kecak mužský spevácky súbor sprevádza dej spievaním čak-a- -čak-a-čak. Sú nahí a majú zahalené len loná čierno-bielou kockovanou látkou. Najväčšia krutosť, s akou sme sa na ostrove stretli, boli kohútie zápasy, aj z tých je napokon osoh v podobe kohútej polievky. Bali je ostrov, z ktorého má človek po jeho okoštovaní chuť odhryznúť si znova a znova.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×