Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Božia vôľa? Diabol a zlo sveta ovládli finančné transakcie Vatikánu

09.09.2012 (37/2012) Kardinál Carlo Maria Martini bol svojho času jedným z možných nástupcov pápeža Jána Pavla II.
Božia vôľa? Diabol a zlo sveta ovládli finančné transakcie Vatikánu
4 fotografie v galérii
Kardinál Carlo Maria Martini si pravdepodobne nevzal do hrobu tajné informácie.
Autor fotografie: SHUTTERSTOCK, SITA

Považovali ho za reformátora, ktorý rímskokatolícku cirkev mohol „vrátiť“ do dnešného sveta. Zomrel, skôr než sa tak mohlo stať.

A nielen to. Patril medzi tých, ktorí ostro odsudzovali nekalé finančné transakcie, ktoré sa diali vo Vatikáne. Povrávalo sa, že vedel o všetkom a mohol to byť práve on, kto žiadal, aby sa machinácie vyšetrili a vinníci boli potrestaní. Mesiac pred smrťou poskytol rozhovor denníku Corriere della Sera, v ktorom označil súčasnú podobu cirkvi „za minimálne 200 rokov pozadu oproti reálnemu vývoju sveta“. Je jasné, že si týmto výrokom veľa chvály neužil, no kardinál nezabudol ani na škandál, ktorý v súčasnosti otriasa Vatikánom. Podľa informácií všetko, čo o finančných prechmatoch svojich „nadriadených“ vedel, povedal tesne pred smrťou istému jezuitskému kňazovi. Posledné dni totiž prežil v kláštore jezuitov na severe Talianska, kde 31. augusta aj skonal. Novinári z denníka Corriere della Sera sa tam hneď vybrali, aby sa o posledných slovách zosnulého kardinála dozvedeli viac. K utajenému kňazovi sa však nedostali, namiesto toho zistili, že talianska prokuratúra dostala podnet od „istej utajovanej osoby“, ktorá by mohla vniesť viac svetla do finančnej aféry Vatikánu.

Zamlčaný škandál

Prvé informácie z uniknutých tajných materiálov poukazujúcich na nekalé finančné praktiky Vatikánu sa v talianskej tlači objavili koncom minulého roka. Zaujímavosťou bolo, a je vlastne dodnes, že sa málokto zaujímal o vierohodnosť publikovaných informácií, polícia i prokuratúra začala ihneď sliediť po osobe, ktorá únik týchto materiálov zapríčinila. Vatileaks, ako škandál nazvali médiá, sa však šíri ďalej. Denník La Republica a mnohé ďalšie mali kompromitujúce materiály dokazujúce korupciu najbližších pápežových spolupracovníkov v redakciách už koncom minulého roka. Niekoľko týždňov zvažovali ich zverejnenie. Škandál, ktorý vypukol, už dnes nemožno zastaviť. Vo Vatikáne zriadili špeciálnu vyšetrovaciu komisiu, ktorá má za úlohu preveriť pravdivosť uniknutých informácií. Komisiu vedie slovenský kardinál Jozef Tomko, ale žiadne nové informácie zatiaľ nezverejnila.

O čo ide?

Uniknuté materiály, súkromná korešpondencia pápeža Benedikta XVI., dôkazy o mocenskom boji uprostred katolíckej hierarchie, pranie špinavých peňazí, nekalé obchody s talianskymi fi rmami, korupcia, vydieranie, zamlčovanie daní. To sú hlavné podozrenia, ktoré sa dostali do rúk novinárom, a justičné orgány najmenšieho štátu na svete začali rozsiahle vyšetrovanie s výhradou, že nebudú informovať verejnosť o ich priebehu. Koncom mája sa vyšetrovateľom podarilo zistiť, že za únik informácií z najbližšieho pápežovho okolia je zodpovedný jeho komorník Paolo Gabriele. Ten verne slúžil pápežovi šesť rokov a pri zatýkaní v jeho byte objavila polícia množstvo kompromitujúcich materiálov na pápeža a jeho najbližších spolupracovníkov. Gabriele odmietol vypovedať a jediné, čo vyhlásil, bolo: „Svojím činom som chcel upozorniť pápeža na špinavosti, ktoré sa dejú v jeho najužšom kruhu spolupracovníkov.“ Už vtedy však vatikánska vyšetrovacia komisia potvrdila, že Gabriele nemohol konať sám a s najväčšou pravdepodobnosťou bol iba jedným ohnivkom dlhej reťaze. Nedávno sa ukázalo, že to nebolo nesprávne tvrdenie. Denník La Republica dostal opäť nové tajné materiály z Vatikánu, ktoré sú už priamym obvinením konkrétnych osôb. Údajne ich má byť vyše tridsať a možno ich bude aj oveľa viac.

1390651:fullwidth:true:true:true

Pápežov osobný tajomník Georg Ganswein (vľavo hore), pápežov komorník Paolo Gabriele (dole) a pápež Benedikt XVI.

Už nielen financie

Podľa najnovších dokumentov, ktoré noviny ihneď zverejnili, prebieha vo Vatikáne silný mocenský boj. Za všetkým vraj stojí šéf vatikánskej vlády kardinál Tarcisio Bertone a muž číslo dva v štáte. Ďalším zodpovedným za rozdúchavanie mocenského súboja medzi dvoma skupinami kardinálov je pápežov osobný tajomník Georg Ganswein, ktorý ako jediný mal prístup k informáciám, ktoré sú dnes známe celej verejnosti. Samozrejme, Ganswein i Bertone odmietajú podozrenia a unisono tvrdia: „Za všetkým stoja diabol a sily, ktoré chcú zdiskreditovať cirkevný štát a katolícku vieru.“ Podľa neoverených správ sa vraj v dokumentoch nachádzajú aj indície svedčiace o snahe zavraždiť pápeža.

Kniha kníh

Nový impulz celému prípadu a vyšetrovateľom dodalo prekvapujúce vydanie knihy Jeho svätosť, v ktorej novinár Gianluigi Nuzzi zverejnil nielen časť absolútne súkromnej korešpondencie pápeža, ale aj kompromitujúce materiály voči dnes už exriaditeľovi Vatikánskej banky (L´Istituto per le Opere Religiose) Ettoremu Gottimu Tedeschimu. V Knihe kníh, ako ju nazvali médiá, okrem iného Ettore radí pápežovi, ako zachovať Vatikánu daňové výnimky v čase, keď talianska vláda zápasí s daňovými únikmi a hrozí jej fi nančný kolaps. Za tieto „rady“ bol Tedeschi odvolaný zo svojej funkcie. Vatikán túto knihu označil za zločinnú a ohováračskú. Talianska justícia, keďže nemá priamy dosah na vyšetrovanie vo Vatikáne, začína preverovať talianske fi rmy, ktoré sú údajne zapletené do nekalých obchodov. Zdá sa, že ak Taliani rozmotajú klbko utajovaných skutočností, môže sa čosi zmeniť.

Jedinou známou skutočnosťou zatiaľ je, že fi nančné inštitúcie Európskej únie začínajú prejavovať záujem o vyšetrenie všetkých podozrení. Dejú sa totiž v Taliansku, ktoré stojí nad finančnou priepasťou a stále je na pretrase jeho žiadosť o fi nančnú výpomoc. A úplne najjasnejšie je, že zatiaľ jediným uväzneným človekom celej kauzy je 46-ročný pápežov komorník Paolo Gabriele. Aj to je výnimočné, keď nie už priznaním, tak aspoň tým, že vo Vatikáne je po dlhých storočiach prvým človekom, ktorý tam bol zatknutý.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×