Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vedia to robiť! Zo starého rároha poskladajú štýlový bicykel!

08.09.2012 (37/2012) „Stačí, ak zákazník prinesie kostru, a poskladáme mu štýlový bicykel,“ tvrdí Ján Šifra (27).
Vedia to robiť! Zo starého rároha poskladajú štýlový bicykel!
10 fotografií v galérii
Môžete si vybrať bicykel podľa vlastnej chuti.
Autor fotografie: Peter Korček

V posledných mesiacoch vidieť po Bratislave ľudí na nezvyčajných bicykloch. Ani slovo nezvyčajný nie je namieste, skôr by sme mohli povedať iné bicykle. Majú iba základné príslušenstvo, zvyčajne sú bez nálepiek. Ide totiž o mestské bicykle, v ktorých majú prsty chalani z firmy Jána Šifru.

Môže za to žena

Za sebou má turné po rôznych PR a pracovných agentúrach a posledne zakotvil v jednej firme ako marketingový manažér. Vždy svojim kamarátom vravel, že ho štve parkovanie v Bratislave a že ľudia často chodievajú všade autami, hoci by vôbec nemuseli. „Ja som sa pohyboval buď pešo, alebo na bicykli. Nechcel som zostať v brandži, v ktorej som bol, a tvrdil som, že buď pôjdem do poľnohospodárstva, alebo do dopravy. A tak sa aj stalo,“ smeje sa Jano.

Pred niekoľkými rokmi sa zoznámil s manželkou Denisou, ktorá je dizajnérka, a nastal zlom. „Veľmi ju bavili ručné roboty. Jazdila na starom bicykli zo smetiska, ktorý si dala dokopy, normálne ho doma na balkóne šmirgľovala. Ja som vtedy jazdieval na trekovom bicykli. Mal som na ňom polepené všetky veci tak, ako majú byť, a vlastnil som kompletný cyklistický výstroj – spandexové gate a športové tričká s nápismi. Pozeral som sa na ten jej bicykel a vravel som si: Bože, na čom to jazdí. No nejako sa mi to zapáčilo a prišiel som tomu na chuť, že človek si zo starej kostry poskladá bicykel,“ spomína. Nápad bol na svete, iba ho zrealizovať.

1390595:fullwidth:true:true:true

Ján Šifra má, ako inak, „premiestňovač“ z vlastnej dielne.

Pohodlný a praktický

„Všetko to vzniklo pred tromi rokmi a naša fi rma existuje od augusta minulého roka. Predtým sme nič nepredávali, len sme začali komunikovať na Facebooku, že sa niečo chystá. Potom sme našli nejaké predaje, tie sme realizovali na moju živnosť, ktorú mám z marketingu,“ pokračuje. Ak sa teda vyberiete v Bratislave k Modrofúzovi – tak sa totiž Janova fi rma a predajňa volá, máte viacero možností. „Môžete prísť s bicyklom a my vám ho zrenovujeme. Nebudeme farbiť, len ho spojazdníme. Ďalšia možnosť je, že bicykel prefarbíme a doplníme nové komponenty. A napokon, zákazník si u nás môže kúpiť aj úplne nový mestský bicykel alebo súčiastky, prípadne mu poradíme,“ hovorí Jano.

 1390586:fullwidth:true:true:true

Na bicykli vám všetko nastavia, takže môžete na ňom hneď odísť

Špecializujú sa na mestské bicykle a ich zákazníkom je iný typ človeka než ten, čo má horský bicykel. Sú to ľudia, ktorí chcú na bicykli pohodlne jazdiť po meste, do práce, do obchodu. „Je to vidieť najmä na ženách, ktoré sa bicyklujú v sukni. Napríklad moja žena jazdila na tom svojom staronovom bicykli pohodlne, nebol celý ponálepkovaný, bol vyslovene funkčný a praktický,“ dodáva.

Mestský bicykel má výhodu v tom, že je nenáročný na opravy, nemá prehadzovačku, tým odpadajú problémy s jej nastavením. Takže sa zvyčajne vyskytne iba sem-tam nejaký defekt. Údržba horského je oveľa náročnejšia. „Mne keď sa kedysi rozladila prehadzovačka, nevedel som si s tým rady. Mestský má jeden prevod a tým je ‚vystarané‘. Občas mávajú zákazníci nezvyčajné požiadavky, niekoľkokrát žiadali celochrómovaný bicykel. Je to však fi nančne náročné, vychádzalo to na viac ako tisíc eur. Aj bicykle podliehajú móde, teraz letia biele plášte,“ upozorňuje.

Dá sa z toho vyžiť

Pod predajňou plnou všakovakých mestských bicyklov majú dielňu, kde bicykle prinesené od zákazníkov renovujú. Vo fi rme sa striedavo „pohybuje“ jeho manželka, zopár chalanov mechanikov. Trvalo ide o štyroch ľudí. Napríklad jeden z nich Martin Chupáč bol najprv zákazníkom a teraz je z neho vedúci mechanik, ktorý šéfuje v ich bicyklovej dielni. Ján Šifra má na starosti manažovanie, vybavovanie a zháňanie všetkého možného, vraví, že montovanie nie je jeho parketa.

1390593:fullwidth:true:true:true

Šéf mechanikov Martin Chupáč prišiel ako zákazník a zostal.

Poviete si, je tam toho, montovať bicykle. Samozrejme, kedysi bolo zvykom, že si ho poskladali aj doma. Dnes sa takí fajnšmekri nájdu skôr medzi nadšencami horských bicyklov. A čo mestské? „Počas troch rokov sme chodievali namiesto dovoleniek po zahraničných výrobcoch jednotlivých dielov, aby sme získali kontakty. Takmer všetko ide zo zahraničia, najmä z Talianska, zo Slovenska máme málo. Je pravda, že Československo kedysi patrilo medzi známych výrobcov, v posledných rokoch však výroba smeruje najmä k horským bicyklom. Niektorí sa však pomaly začínajú vracať k tradičným mestským bicyklom a to je dobre,“ zdôrazňuje.

Čo sa týka konkurencie, možno povedať, že ju majú v každom, kto si doma v pivnici poskladá bicykel. Ján Šifra vraví, že napríklad v Bratislave existuje zopár chalanov, ktorí to robia v malom množstve, pre kamarátov a známych, ale tí tu boli už aj pred nimi. Majiteľ Modrofúza tvrdí, že vie, že sa z renovácie mestských bicyklov nestane milionárom, ale vraj sa dá z toho vyžiť. Veď prvé peniaze, čo zarobili, vrazili do náhradných dielov. S manželkou Denisou každú chvíľu čakajú prírastok, a keď trochu povyrastie, určite preň postaví nejaký šikovný bicykel. Teda, presnejšie, chalani postavia. :-)

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×