Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kolegovia ma nemajú radi, mám v takom kolektíve zostať?

11.09.2012 (37/2012) Pracujem vo veľkej a úspešnej spoločnosti. Ešte nedávno sme mali šéfku, ktorá pre zdravotné problémy odstúpila.
Kolegovia ma nemajú radi, mám v takom kolektíve zostať?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Rada a ochotne som plnila jej prosby a bola som veľmi rada, že jej môžem pomáhať aj pri jej osobných požiadavkách. Netušila som, že som zapadla už priam do jej vykorisťovania a že si to všimli ostatní. Upozorňovali ma na to, že ma využíva. Lenže potom nastal obrat v jej správaní. Hoci mi ďakovala za pomoc a hovorila o mne, že som neskutočne dobrá, začala haniť moju prácu a upozorňovala ma na to, že ostatní sa na mňa sťažujú. A pred tým, než odišla z postu šéfky, mi do očí povedala, že nepracujem dobre. Tešila som sa, že po jej odchode budem mať konečne pokoj a budem si robiť len svoju prácu, lebo nový šéf bol predtým môj kolega a poznala som ho. Prešiel tretí mesiac a ja sa dozvedám priamo z úst nového šéfa, že ma kolegovia nemajú radi pre moju pomoc šéfke, že som veľmi emocionálny typ, že som príliš ochotná pomáhať. Šéf mi oznámil, že mám deväťdesiat percent pracovného času venovať práci, čo aj robím, a povedal mi, aby som sa do nikoho nestarala, nikoho nevyhľadávala na rozhovor a počkala, ako sa to vyvinie. S nikým sa nemám rozprávať o inom než o práci. Neviem si to predstaviť! Neviem, či je správne zostať v takom kolektíve s pocitom, ktorý práve teraz prežívam, a to je pocit, že tam vlastne nepatrím. A tak by som si rada prečítala váš názor na túto situáciu.

Marta

Radí psychológ Mgr. Boris Sopko

Marta, nejde o to, že by ste svoju prácu vykonávali zle alebo nedostatočne, ale ľudia okolo vás aj vy ste nejako navzájom vyrušení. Z vášho mailu mi nie je úplne jasné, v čom je problém, čo je vyrušujúce na vašom správaní. Akoby niečo v týchto vzťahoch ostávalo nevyjasnené, máte sprostredkované informácie aj od terajšieho šéfa, aj od predošlej šéfky, že vás kolegovia nemajú radi alebo niečo ich na vás ruší. Zároveň to znie tak, že vám to nikto z nich nepovedal priamo, a terajší šéf zvolil stratégiu, aby ste sa zamerali na prácu a minimalizovali tak riziko, že ich budete rušiť. Na vašom mieste by som chcel počuť priamu otvorenú spätnú väzbu od kolegýň a kolegov. Môže to byť nepríjemné. Ale zároveň to môže byť dôležitá informácia pre vás. Keď človek nemá priamu informáciu, tak ho to môže ešte viac zneisťovať. Skúste chvíľu nasledovať to, čo vám povedal šéf, a potom, po niekoľkých týždňoch, oslovte niekoho z kolektívu, ku komu máte dôveru alebo o kom si myslíte, že by vám vedel povedať veci na rovinu, a vypýtajte si od neho/nej spätnú väzbu na seba a na to, čo ste sa od oboch šéfov dopočuli. Držím palce.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×