Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Eva Varholíková: Zo sexbomby troska! Skončí na psychiatrii?

06.09.2012 (37/2012) Prípad Evy Varholíkovej-Rezešovej sledujú maďarské médiá veľmi podrobne. Objavili sa správy, že Maďari hľadajú neznámeho, ku ktorému cestovala.
Eva Varholíková: Zo sexbomby troska! Skončí na psychiatrii?
8 fotografií v galérii
Zdrvená Varholíková na súde.
Autor fotografie: bum

Podľa maďarského denníka Blikk sa hľadá muž, ku ktorému Eva do Budapešti cestovala. Eva Varholíková zatiaľ jeho identitu tají, podľa denníka preto, že tajomný priateľ v Budapešti nezapadá do obrazu rodinne založenej vzornej matky, ktorý chce o sebe vytvárať. Polícia mala zadržať jej mobilný telefón a odkazy a hovory na ňom naznačujú existenciu takéhoto muža a blízky vzťah, ktorý medzi nimi mal byť. Polícia po ňom bude pátrať, aj keby Eva neprezradila, o koho ide. Jej právnik sa vyjadril, že identita neznámeho muža je v súvislosti s nehodou bezpredmetná a že nezáleží na tom, za kým sa Eva ponáhľala. Polícia však chce prešetriť všetky okolnosti, ktoré mohli vplývať na túto tragickú dopravnú nehodu, a preto chce neznámeho vypočuť ako svedka.

Pondelkový Blikk tiež uvádza, že Evin snúbenec sa s ňou chcel už neraz rozísť a dodáva, že v osudnú noc sa za ňou vydal nielen preto, že mal o ňu obavy, ale zrejme aj preto, že žiarlil. Bývalý Evin partner Erik Fischer sa už pre Nový Čas vyjadril, že preňho nie je novinkou, že Eva sa v Budapešti často stretávala s mladými ľuďmi, a toto jeho vyjadrenie cituje aj Blikk.

Podľa týchto správ to vyzerá, že vyšetrovanie by mohlo objasniť okolnosti, pre ktoré si Eva sadla za volant uprostred noci pod vplyvom alkoholu a ďalšej látky. Akékoľvek dôvody však mala Eva Varholíková na to, aby okamžite cestovala do Budapešti, alkohol či iná omamná látka za volantom sa jednoducho nedajú ničím ospravedlniť. Všetko predsa mohlo počkať na ráno a triezvy deň. Veď výsledkom dopravnej nehody na maďarskej diaľnici sú traja mŕtvi, ktorí zahynuli v plameňoch priamo na diaľnici, a žena, ktorá s ťažkými popáleninami celého tela zomrela o dva dni neskôr v nemocnici.

Evino čudné tvrdenie

Neodškriepiteľným faktom, ktorý najviac búri hladinu verejnej mienky na Slovensku aj v Maďarsku, je to, že Eve Varholíkovej zistili po nehode v krvi 1,5 promile alkoholu a dokonca stopy po opiátoch. To odôvodňovala tým, že brala antibiotiká. Zrejme jej v rýchlosti nič iné nenapadlo, ale antibiotiká, ktoré by obsahovali akékoľvek opiáty, jednoducho neexistujú a je to čistý nezmysel! Z liekov vám také niečo v krvi určite nezistia, samozrejme, ak nie ste ťažký pacient. A to Eva Varholíková na prvý pohľad nie je.

1376957:gallery:true:true:true

Eva Varholíková v putách na súde, ktorý ju poslal do vyšetrovacej väzby. Už vtedy nevyzerala dobre.

Napríklad aj paracetamol, ktorý sa nachádza v liekoch na prechladnutie a zápaly, obsahuje len nepatrné stopové množstvo opiátov – aj keby ste si dali rovno celé balenie, v krvi vám zistia iba paracetamol.

V niektorých liekoch proti kašľu sa nachádza aj kodeín, ale opäť v takom malom množstve, že sa to nijako neprejaví. Po niektorých liekoch či sladkostiach, ktoré obsahujú alkohol, síce môžete krátko po ich požití „nafúkať“, ale v krvi vám neskôr žiadny alkohol nenájdu.

Čo sa týka opiátov používaných v medicíne pri ťažkých stavoch, tie sú synteticky vyrobené. Môže ich predpísať iba špecialista algeziológ alebo onkológ. Sú na špeciálny recept s modrým pásom. A tieto recepty majú k dispozícii iba títo špecialisti, všeobecný alebo iný odborný lekár sa k nim nedostanú. Zvyčajne pacient tieto lieky ani nedostane do rúk, ale podáva mu ich lekár v nemocnici.

1376920:fullwidth:true:true:true

Obete havárie zatiaľ nemali pohreb, takto si ich pripomínajú v rodnej obci.

Iné sú, samozrejme, nelegálne opiáty, ku ktorým patria drogy ako heroín, morfín, ópium... Obľúbenou tvrdou drogou zlatej mládeže, ktorá má dostatok peňazí, je vo všetkých krajinách kokaín. Táto drahá droga zvyšuje pocit výkonnosti, potláča únavu a hlad a ich pravidelnejší užívateľ má problémy s nosovou priehradkou a môže výrazne schudnúť. Vychudnutosť sprevádza aj užívanie iných tvrdých drog.

K rizikám opakovaného, ale aj jednorazového užívania kokaínu patria okrem iného psychické poruchy s prejavmi depresie, paranoje či porúch osobnosti.

Vraj ešte viac schudla

Eva Varholíková mala minulý týždeň prvú návštevu vo vyšetrovacej väzbe. Trvala hodinu a prišli za ňou mama a snúbenec Lukáš. Keďže vo vyšetrovačke nie je sama, na cele je s ďalšou ženou, ťažko sa tam dá niečo utajiť. Maďarský Blikk získal informácie, ako stretnutie s rodinou prebiehalo. Eva mala skolabovať a hystericky plakať, čakala, že za ňou dovedú aj deti, ktoré však neprišli. A možno to tak bolo lepšie. Navyše sa od mamy dozvedela, že jej expartner a otec mladšej dcéry Erik Fischer chce získať Ellu do svojej starostlivosti. Eva Rezešová vraj bola prekvapená, ako veľmi jej dcéra schudla. Dedička miliónov pobyt vo väzenskej cele znáša zle, údajne takmer nič neje, zrejme vplyvom obrovského stresu, akým pobyt vo vyšetrovacej väzbe určite je. Samozrejme, aj tam má Eva prístup k lekárskemu ošetreniu a pomoci, takže pri dlhšom odmietaní potravy ju určite začnú liečiť.

1378012:fullwidth:true:true:true

V zime na plese v Košiciach bola chudá, ale nie až tak ako teraz.

Eva však mala viditeľné problémy s hmotnosťou aj v časoch, keď bola šťastná s partnerom a čakala svoju mladšiu dcéru. V siedmom mesiaci skončila na vychytenej gynekológii v šačianskej nemocnici pre vychudnutosť a celkové vyčerpanie. Hoci sa vtedy špekulovalo, či netrpí anorexiou alebo inými problémami, tieto podozrenia s obrovskou iróniou odmietla. Vychudnutosť a zdravé tehotenstvo si však zvyčajne nepodávajú ruky.

Čo je za Evinou extrémnou štíhlosťou teraz, o tom môžeme len špekulovať. Keďže je však vo vyšetrovacej väzbe, kde ju majú na starosti väzenskí lekári a je pod prísnym drobnohľadom, nebude pre nich problém zistiť, či má naozaj problém s prijímaním potravy, ktorý by ju mohol ohroziť, a zabezpečiť jej potrebnú liečbu.


 

Fetujú dobrovoľne!

Zaujímalo nás, čo sa stane vo vyšetrovacej väzbe s človekom, ktorý je závislý od drog či alkoholu, a akým procesom prechádza každý, koho v takejto väzbe zadržiavajú.

Podľa slov psychiatra a súdneho znalca MUDr. Mária Straku, ak je obvinený drogovo závislý, je pred umiestnením do väzby telesne vyšetrený lekárom. Znamená to, že okrem zmerania tlaku a klasického vyšetrenia krvi a moču sa vykonajú testy na hepatitídu, HIV a prítomnosť omamných látok. „Pokiaľ je potrebné, vyšetrí ho aj psychiater, ktorý objektivizuje, či môže byť lokalizovaný do väzby. Čo sa týka abstinenčných príznakov, tie sú otázkou hodín až dní, nie sú smrteľné a ani životu nebezpečné, naopak, vo väzbe odznejú rýchlejšie ako na slobode či na liečení. Väčšina závislých pri nástupe na dobrovoľnú liečbu – detoxikáciu – z nej odchádza do 24 hodín po prijatí na vlastnú žiadosť a fetuje ďalej. Ak ide napríklad o ťažký odvykací stav pri závislosti od heroínu a podobne, prevezú väzňa na psychiatrické oddelenie do Nemocnice pre obvinených a odsúdených v Trenčíne,“ zdôrazňuje MUDr. Mário Straka. Vo väznici je lekár, a aj psychiater či psychológ. Pred nástupom do výkonu trestu vykoná všeobecný lekár komplexnú lekársku prehliadku. Ak má odsúdený nejaké zdravotné problémy, vyšetrí ho konkrétny odborník.

„V prípade, že bol trestný čin spáchaný drogovo závislým, na odporučenie súdneho znalca – psychiatra v súdnoznaleckom posudku nariaďuje súd liečbu, buď ambulantnú, alebo ústavnú – protitoxikomanickú. Primárny je však trest, drogovo závislý je z hľadiska forenzného psychiatrického vo väčšine prípadov plne právne a trestne zodpovedný. Fetuje totiž sám a dobrovoľne,“ dodáva.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×