Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Marek Hamšík: Čo s ním urobili veľké peniaze?

05.09.2012 (37/2012) Hamšíkovci sú športová rodina. Syn Marek kráča v otcových futbalových šľapajach a dcéra Michaela hrala hádzanú, rovnako ako jej mama.
Marek Hamšík: Čo s ním urobili veľké peniaze?
1 fotografia v galérii
Od roku 2007 hrá Marek v SSC Neapol, kde šiel jeho príjem prudko hore.
Autor fotografie: acs

S otcom Marka Hamšíka sme sa mali stretnúť na odpočívadle na začiatku Banskej Bystrice. Chvíľu sme kolegom debatovali, keď zrazu prifrčalo strieborné BMW z neho vystúpil ktosi, kto nám nepripomínal otca, ale skôr staršieho brata známeho futbalistu. Zaviedol nás do ich domu, vedľa ktorého stojí drevenica dcéry Michaely a jej muža Waltera. Na Slovensku sa celá rodina stretne dvakrát do roka – v lete a na Vianoce. „No ja si každý mesiac vyberiem nejaký zápas v Neapole a ideme za nimi,“ vraví Richard Hamšík, ktorý má vo veku 43 rokov už štyri vnúčence!

1392403:fullwidth:true:true:true

Hrdí rodičia Renáta a Richard Hamšíkovci syna v kariére vždy podporovali.


Zbláznený do lopty

Hamšíkovci sú športovo založená rodina. Richard hrával futbal a jeho manželka Renáta sa pretekársky venovala hádzanej. „Naše deti začali k športu inklinovať samy od seba. Keď som ešte hrával futbal, brával som Marka na tréningy, kopal som si s ním, aj doma sme sa hrali s loptou. Od začiatku som na ňom videl, že ho to veľmi baví. Keď bol vonku, nehral sa s autíčkami alebo na piesku, no stále mňa alebo svojich rovesníkov nabádal k tomu, aby si kopali. Pre mňa to bolo príjemné, veď rodič sa vo svojom dieťati vidí. Nemohol som vedieť, ako to dopadne, raz môžete byť v kariére hore, raz dole. Ja som bol len rád, že ho to bavilo.“

1392401:fullwidth:true:true:true

Marek ako 11-ročný pózuje počas turnaja v talianskom Janove.

Richard Hamšík skončil s futbalom pred desiatimi rokmi a začal robiť obchodného zástupcu. „Teraz sa starám o synove veci. Na prestupy má svojho športového manažéra Juraja Vengloša a ja sa starám o rodinné záležitosti. Teraz už aj o Walterove. Či sa už niečo stavia, alebo vybavuje... Samozrejme, aj peniaze, ktoré chlapci zarobia, treba zveľadiť,“ vysvetľuje.

Nadštandardne šikovný

Keď mal Marek päť rokov, otcovi kamaráti zakladali súkromnú futbalovú školu a vytvorili futbalový klub malých chlapcov Jupie Banská Bystrica, ktorý funguje dodnes. „Ja ako rodič som syna, samozrejme, chválil. No aj cudzí ľudia, ktorí ho videli ako maličkého hrať, povedali, že je nadštandardne šikovný.“ Lenže mať iba talent nestačí. Vidieť to na hráčoch, ktorí poľavia v tréningu a forma ide prudko dole. „Našťastie, Marek mal vždy hlavu na správnom mieste a nič mu nebránilo v ďalšom rozvoji. V Jupie bol najlepší, no chcel ísť vyššie.“ Tak šiel do Slovana Bratislava a tiež patril vo svojej kategórii medzi najlepších.

1392398:fullwidth:true:true:true

Družstvo Jupie Podlavice v roku 1999.

„Na začiatku sme rokovali so Spartou Praha. Pri prestupe do zahraničia sme však ako rodičia museli ísť s ním. Sparta mi dala dátum, do ktorého som si v Prahe mal nájsť prácu. Nestihol som to, tak som musel vymyslieť niečo iné. A na Slovensku nič lepšie než značka Slovan Bratislava neexistuje. Skúška dopadla dobre a boli ochotní Marka vziať. No v tom čase bol na tom klub ekonomicky zle, tak sme to museli zaplatiť my s manželkou. Vtedy sme nemali peniaze na nejaké extrémne výdavky a potrebovali sme 125-tisíc korún. Nakoniec som uprosil kamarátov, ktorí mi nejakú časť požičali, a predal som auto, aby som mal celú sumu,“ spomína.

1392399:fullwidth:true:true:true

So sestrou Miškou pred felíciou, ktorú ich rodičia predali, aby zaplatili synovi prestup do Slovana.

Vedeniu klubu vtedy núkal rôzne možnosti riešenia. „Napríklad zmluvu o budúcej zmluve, chcel som to vyriešiť bez peňazí, hoci som chápal, že ich potrebujú. A teraz sa na tom človek smeje, o koľko peňazí prišli, keď chceli len tých 125-tisíc. Mohli mať peniaze z ďalších prestupov. No kto mohol vedieť, ako to dopadne?“

Klapky na očiach

Podporu mal Marek aj vo svojej mame, ktorá spolu so svojím manželom ťahala za jeden povraz. Pritom im ani tak nezáležalo na tom, či z toho Marka naozaj niečo bude, no nechceli si jedného dňa vyčítať, že nedostal šancu. „Pravda je, že keby sme ho vtedy nedali do Slovana, dnes by o Markovi Hamšíkovi nik nevedel.“ Dva roky v cudzom meste bez rodičov Marka mnohému naučili. Samostatnosti aj hospodáreniu s peniazmi. Namiesto po diskotékach behal po trávniku, po večeroch si sám kopal na Tehelnom poli. „Keď dovediete do Bratislavy 14-ročného chlapca, máte dve možnosti – buď bude chodiť po diskotékach a za dievčatami, alebo si dá klapky na oči a bude sa venovať tomu, kvôli čomu tam prišiel – futbalu. Toto bol, našťastie, Markov prípad.“

1392400:fullwidth:true:true:true

Slovan Bratislava si za Marka Hamšíka vypýtal 125-tisíc korún.

Veci v skrinke mal poukladané do komínkov, a keď dostal vreckové, všetky výdavky si poctivo zapisoval. Netrvalo dlho a na jednom turnaji si Marka všimol skaut z talianskeho klubu Brescia. „Asi mesiac predtým sme podpísali zmluvu s pánom Venglošom, ktorý nám povedal, že nemáme tlačiť na pílu. Vraj keď bude Marek šikovný, raz sa dostane do zahraničia. A zrazu oňho niekto mal záujem.“ Do Brescie šiel sám, bez rodičov. „Sprevádzali sme ho len raz, aby sme videli, kde bude bývať a ako to tam celé funguje. Ráno ich auto bralo na tréningy, do školy... Starali sa o nich.“ Brescia vyplatila Slovanu za Hamšíka 60-tisíc eur, „čo bolo za prestup málo, ale zároveň pre Slovan veľa“.

Spoločné peniaze

Marek musel zvládnuť rečovú bariéru a naučiť sa po taliansky. „Bol tam jediný Slovák, tak sa to naňho nalepilo. Keby bol priemerný futbalista, určite by tam zmaturoval. No v 17 rokoch mu ponúkli trénovať s mužmi v prvej lige, tak sme všetko stavili na jednu kartu a Marek, bohužiaľ, nemá ukončenú strednú školu. Nebol vôbec dobrý žiak, škola ho nebavila, skôr bol pedantný na tréningoch. Okrem futbalu ho bavili všetky možné športy. Vo voľnom čase dodnes rád hráva tenis. Napriek tomu, že nemá stredoškolské vzdelanie, je to mladý rozhľadený chalan, s ktorým sa dá porozprávať na rôzne témy. Život ho naučil, ako sa správať, komunikovať s ľuďmi, médiami,“ tvrdí jeho otec.

1392402:fullwidth:true:true:true

Uvítací ceremoniál na privítanie nového hráča v SSC Neapol.

Od roku 2007 hrá Marek v SSC Neapol, kde šiel jeho príjem prudko hore. Prestup stál klub 5,5 milióna eur. Ani to však s mladým futbalistom nezamávalo. „Je to dobre vychovaný, slušný chlapec, na čom má veľkú zásluhu moja manželka. V Bratislave sa naučil robiť s malými peniazmi. Presne sme vedeli, na čo ich míňa, no bol výmysel, my sme sa nepýtali. slovenských korún zrazu dva a pol tisíca to zdá obrovský peniaz, Taliansku to až toľko išlo na nájom, po svoje prvé auto. výplata v Neapole do inej sumy, ako v Brescii. Dodnes zapisuje, kam dáva Navyše, máme veľmi vzťah a on povedal, peniaze celej rodiny, jeho.“

1392404:fullwidth:true:true:true

Dcéra Michaela (v strede) hrala hádzanú, rovnako ako jej mama.

 

Neapol ho miluje

Marek žije v Taliansku dovedna osem rokov. Miestnu stravu si obľúbil, no keď sa chystá domov, rozkáže si maminu bryndzovú polievku a klobásky. Svojej kariére necháva voľný priebeh, plánuje skôr v súkromnej oblasti. „Raz, keď bol maličký, povedal – ocino, mamina, ja chcem bývať v takom veľkom dome. Aj vám taký raz postavím. To všetko splnil, hoci vtedy sme sa na tom smiali, len sme si vraveli, kiežby sa to splnilo. On iba chcel hrávať futbal na tej najvyššej úrovni. Už dávno by bol prestúpil, no majiteľ klubu SSC Neapol pán De Laurentiis sa doňho tak zamiloval a jeho výkony sú také dobré, že nemá dôvod ho predávať. Samozrejme, je to biznis, možno sa to raz stane, no zatiaľ ani Marek nemá potrebu odísť. Tamojší fanúšikovia ho milujú, herne sa mu darí, nič nenasvedčuje tomu, že by odišiel. Hoci ponuky stále sú a dúfam, že aj budú.“

1392405:fullwidth:true:true:true

Markova priateľka Martina so starším synom Christianom.


Potetovaná rodina

Poznávacím znamením väčšiny futbalistov je množstvo tetovaní. Aj Marek ich má požehnane. Keď ako 15-ročný prišiel domov z Bratislavy s prvým, mama to len ťažko predýchavala. „Odvtedy je od toho asi závislý. Ja som ho v tom podporoval, no manželka mu za to prvé veľmi vynadala.“ Zopár tetovaní má aj pán Hamšík, dokonca i jeho manželka je už hrdou nositeľkou dvoch obrázkov, aby držala krok s rodinou. Hamšíkovci sa chodia dávať tetovať do Neapola, kde má každý futbalista svojho tetovača. „My sa s manželkou len zvezieme popri nich,“ smeje sa Richard Hamšík.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×