Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Unikátny úlovok: Takto mladý Andy Kraus predvádzal módu

29.08.2012 (36/2012) „Ja sám som fotil a predvádzal,“ povedal Andy Kraus (45) na margo nového seriálu Pod povrchom, ktorý sa sčasti odohráva v modelingovom prostredí.
Unikátny úlovok: Takto mladý Andy Kraus predvádzal módu
4 fotografie v galérii
Andy sa na modeling hodil, bol štíhly a vysoký.
Autor fotografie: Archív A. K.

Nás preto zaujímalo, nakoľko v mladosti do sveta modelingu naozaj prenikol. Andymu, našťastie, mama zachovala archív časopisov, v ktorých sa objavil, a tak sme do rúk dostali unikátne ústrižky s obrázkami, na ktorých ešte ako mladý študent herectva predvádzal vtedajšie módne trendy. Odvtedy však uplynulo dvadsať rokov. Netreba sa preto ani veľmi čudovať, že nespoznal modelku, ktorá ho nedávno oslovila na ulici s tým, že s ňou kedysi pracoval.

Vesty z brokátu

Písal sa rok 1991, a ako sa uvádza v ústrižku časopisu Dievča, pre pánsku módu boli typické jednoduché ležérne tvary, príjemná, nevtieravá farebnosť a nekrčivá prírodná tkanina. Presne tak vyzerá oblek, v ktorom mladý Andy sedí na lavičke pod stromami. V inom časopise predvádza zase vesty z brokátu, ktoré tiež patrili k vtedajším módnym hitom. Zapózoval si aj v návrhoch istej Dagmar Frličkovej, oblečené má bermudy s ľahkým letným sakom a nemôžu chýbať ponožky ponožky v sandáloch ☺. Ako sa zdá, Andy mal možnosť vyskúšať si modely letnej i jesennej sezóny. A to sa vraj o módu nikdy príliš nezaujímal.

1381308:gallery:true:true:true

Andy sa na modeling hodil, bol štíhly a vysoký.

„Vždy som mal rád športovú eleganciu, v košeliach som sa nikdy necítil príjemne. Dokonca keď som bol v puberte, zaujímal ma pank, ale zohnať pankové veci bol vtedy dosť veľký problém. Tak sme si museli s chalanmi poradiť sami, strihali sme si rukávy na košeliach, zdobili ich zicherkami, písali sme na ne fi xkami. Aj potom, keď ma obdobie panku prešlo, nosil som najradšej rifle, tenisky a tričko. To bolo moje.“

Ruky v bok

To, ako sa dostal k možnosti fotiť módu, si už príliš nepamätá. Najpravdepodobnejší variant je ten, že keď sa ako študent pohyboval v umeleckých kruhoch, niekto si ho jednoducho všimol a oslovil.

 1381309:fullwidth:true:true:true

Ústrižky z módnych časopisov sú staršie ako dvadsať rokov.

„Ale netrvalo to dlho, v tých časopisoch som sa objavil možno dva-, trikrát, vždy v rámci nejakej novej kolekcie. Módnych značiek nebolo veľa, tie zahraničné si u nás ešte reklamu nerobili, takže ten modeling bol len na takej amatérskej úrovni,“ spomína si. „Ale bola to zaujímavá skúsenosť,“ vraví obľúbený scenárista. „Pamätám si, že raz som fotil asi hodinu a fotograf mi povedal, aby som ešte vymyslel nejakú novú pózu. Odskúšal som ruky v bok, ruky za chrbát, ruky do vreciek, oprieť sa, nevedel som, ako sa ešte inak postaviť. Časom mi to už išlo lepšie, dokonca som sa neskôr považoval za poloprofesionála, aj fotografi ma mali celkom radi.“ Bežný honorár za jedno fotenie sa vtedy pohyboval od 300 do 500 korún.

1381311:fullwidth:true:true:true

Za jedno fotenie zinkasoval od 300 do 500 korún.

Na Koleníka nemá

Ako študent si vyskúšal aj predvádzanie na móle. „Ja som bol ten typ vysokého a chudého mladíka, na ktorého sa dalo všetko zavesiť. Každá odevná fi rma ako Ozeta či Karo mala svojich ľudí, ktorí predvádzali ich modely. Mužov modelov však nikdy nebolo veľa. Keď sme šli predvádzať do Trenčína, kde sa konalo Mesto módy, tak sme boli dvaja a zvyšok posádky tvorili dievčatá. Bola to celkom dobrá zábava, pamätám si, že som si aj celkom dobre zarobil. Za týždeň, ktorý som tam strávil, som domov doniesol asi päťtisíc korún. Na tú dobu to boli veľké peniaze.“ To bolo zrejme prvý a posledný raz, čo sa na móle objavil. Hoci aj dnes mnohé známe osobnosti dostávajú ponuku predvádzať modely na prehliadkach, Andy ďalšiu šancu nedostal. „Nároky sú dnes asi vyššie než pred dvadsiatimi rokmi,“ zhodnotil s úsmevom. „S takým Koleníkom sa predsa už nemôžem porovnávať :-).“

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×