Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

„Zabudnite“ na Ramazzottiho, najväčší frajer je Ligabue

26.08.2012 Na jeho koncert prišlo 185-tisíc platiacich divákov. Považujú ho za jedného z najväčších frajerov v Taliansku. Volá sa Ligabue.

Kým na Slovensku ľudia poznajú spomedzi talianskych spevákov akurát tak sladkého Erosa Ramazzottiho, alebo bláznivého nzávisláka Jovanottiho s jeho L ombelico del mondo, samotní Taliani vnímajú ako fenomén talianskej hudby skôr 52-ročného angažovaného rockera menom Luciano Ligabue. Keď tento vlasatý chlapík urobil v roku 2005 koncert na letisku Campovolo, prišlo 185-tisíc platiacich divákov, čo je dodnes európsky rekord návštevnosti koncertu jednej skupiny. Bola to masa ľudí a megalomanské predstavenie. Veď len pódium pre skupinu malo šírku azda sto metrov.

Samozrejme, koncert bol taký... taký taliansky. Technici akosi nezvládli ozvučenie pre masu ľudí, problémy boli najmä v zadných radoch a niekoľkotisíc ľudí odišlo ešte počas vystúpenia. Ligabue sa potom aj prostredníctvom internetu ospravedlňoval. O šesť rokov neskôr Campovolo zopakoval, ale pokyn bol jasný – v areáli nesmie byť viac, ako 100-tisíc divákov.

1377923:fullwidth:true:true:true

Spevák, gitarista, režisér, spisovateľ. A človek,
na ktorého koncert prišlo najviac ľudí v európskej histórii.

Luciano Ligabue však zďaleka nie je len spevákom veľkých koncertov. Rocker vie zahrať aj v divadle, či v londýnskej Royal Albert Hall. A jeho piesne Sulla mia strada, či Picolla stella senza cielo, patria medzi to najlepšie, čo kedy v talianskej populárnej hudbe vzniklo.

Ligabue začal hudobnú kariéru v roku 1986 s amatérskou skupinou Orazero. Medzitým pracoval aj v továrni pri páse, či v poľnohospodárstve. Jeho talent pomerne skoro objavili producenti a začal chodiť po regionálnych súťažiach. V roku 1990 vydal prvé elpéčko a už na ňom boli hity, ktoré spieva na koncertoch dodnes. Veď jeho Balliamo sull mondo sa stala najlepšou piesňou Talianska v roku 1990. Vtedy už existovala aj skladba Bar Mario. Niečo podobné, ako elánovská pieseň Čaba neblázni. Za textom sa totiž skrýva skutočný príbeh barmana Maria Zanniho, ktorý mal malý bar v San Martino in Rio. Po ohromnom úspechu pesničky sa s miernym prehnaním dá povedať, že z ulice, na ktorej bar je, sa stalo pútnické miesto fanúšikov Luciana Ligabueho. Barman a manažér tejto malej putiky Mario Zanni je dnes sedemdesiatnik, natočili o ňom aj zopár krátkych dokumentov.

1377996:gallery:true:true:true

Prečo sa práve Bar Mario stal taký populárny a Mario Zanni najslávnejším barmanom v krajine? Lebo Ligabue k dobrej muzike geniálne zveršoval príbeh o skutočnom človeku (Mariovi), ktorý na sa konci pesničky rozhodne „vypľuť“ účty, poslať štamgastov do postele a zavrieť bar situovaný v ospalom mestečku s piatimi tisíckami obyvateľov. Legenda Mario odišiel do dôchodku pred jedenástimi rokmi, ale bar je stále rovnakým barom, len dnes ho vedie jeho dcéra. Nezmenili v ňom nič, na stenách stále visí Ligabue s gitarou.

Ligabue neskôr vydával ďalšie platne, zbieral ocenenia. Jeho album Buon compleanno Elvis z roku 1995 sa predal v náklade 1,2 milióna kusov, za čo dostal platinovú európsku platňu. V roku 1998 natočil svoj prvý film Radiofreccia, ktorý získal tri ceny najvyššieho ocenenia talianskej kinematografie. Natočil aj ďalší film, ale ten až taký úspešný nebol.

1378004:gallery:true:true:true

Na koncertoch však vypredával jeden štadión za druhým. Prišli aj osobné krízy, odchod zo scény a neskorší triumfálny návrat s plodením jedného hitu za druhým.

Dnes si dovolí experimentovať, pred troma rokmi zostavil program Sedem nocí v aréne, pri ktorých vo Verone hral sedem večerov so 70 hudobníkmi symfonického orchestra a siedmimi členmi svojej skupiny. Aréna vo Verone pripomína rímske Koloseum, ale pre Ligabueho bola napriek siedmim koncertom primalá. Na veronské koncerty predali 140-tisíc lístkov. Pre fanúšikov, ktorí sa do arény nedostali, vydal DVD. Úspešným experimentom bola aj pesnička s „nezávislákom“ Jovanottim a Pierrom Pelú zo skupiny Liftiba. Bola to pieseň Mio nome e mai piu, ktorá bola namierená proti vojne v Kosove.

Ligabue si dnes starostlivo vyberá hudobníkov, ktorí ho sprevádzajú. Okrem tradičného charizmatického gitaristu Federica Pogipoliniho rád spolupracuje s talianskym fenoménom – multiinštrumentalistom Maurom Paganim. Od roku 2008 speváka sprevádzajú dvaja americkí hudobníci – bubeník Michael Urbano (spolupracoval napríklad so Sheryl Crow) a basgitarista Kaveh Rastegar.

1378008:gallery:true:true:true

Ligabue popri spievaní vydal zbierku poviedok, sci-fi román a básnických zbierok. Za sebou má však aj kariéru, ktorú napríklad Slováci v prípade umelcov nemajú príliš v láske. Angažoval sa politicky. V roku 1980 bol ako dvadsaťročný chlapec členom obecného zastupiteľstva v rodnom mestečku a kandidoval za ľavicové zoskupenie. K ľavici sa prihlásil ešte niekoľkokrát, naposledy v polovici deväťdesiatych rokov, keď podporil opozičné strany, ktoré nechceli Silvia Berlusconiho.

Ligabue v roku 2005 spieval aj na Live8, sérii koncertov organizovaných spevákom a politickým aktivistom Bobom Geldofom. Jedna z jeho piesní bola použitá aj ako soundtrack k predloženiu kandidatúry politika Romana Prodiho za predsedu vlády, podporil tiež akciu Live Earth organizovanú Alom Goreom na ochranu Zeme, spieval dva koncerty proti mafii, podporil akciu za slobodu tlače, či protestné akcie vedcov a študentov. V Bruseli sa v Európskom parlamente zúčastnil diskusie nazvanej „Taliansko sa nevzdáva“.

Jeho popularita v Taliansku sa dá „merať“ aj tým, že 15. apríla 2010 vyhlásilo 100 talianskych kín „Liga deň“ a premietali koncert Luciana Ligabueho. Alebo sa dá merať aj tým, že keď v tom istom roku vydal nový album, už o niekoľko hodín po začatí predaja zaujal prvé miesto v rebríčku najpredávanejších titulov hudby cez online predaj.

1378017:gallery:true:true:true

Ligabue v nedávnom období vsadil aj na charitu, spojil sa s 16 talianskymi umelcami, ktorí zbierali peniaze na pomoc ľuďom postihnutým zemetrasením.

Luciano Ligabue je fanúšikom futbalového klubu FC Inter Miláno. Má brata Marca, ktorý riadi Lucianovu internetovú stránku Ligachanel a fanúšikovskú stránku Barmario.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×